The organization of Libraries, Museums and Documents Center Of Astane Qudse Razavi

۱۴۰۰-۰۱-۱۰
مجموعۀ خطی و سنگی
در حال حاضر در کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی بیش از 57هزار نسخه کتاب خطی، 22هزار قرآن خطی، نزدیک به 2هزار نسخه دستنویس، 3هزار نسخه عکسی موجود می¬باشد. برخی از این نسخ خطی و مصاحف شریفه به غایت نفیس و منحصر می¬باشد.

این کتابخانه همچنین با داشتن 52هزار نسخه کتاب چاپ سنگی به عنوان بزرگترین گنجینۀ کتابهای چاپ سنگی کشور شناخته می¬شود.
گفتنی است، کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی به لحاظ وجود نسخه¬های خطی نفیس و ارزشمند از سال 1351 شمسی اقدام به تهیۀ میکروفیلم از نسخه های خطی نموده و از سال 1387 روند دیجیتال¬سازی منابع به صورت جدی و با تجهیز بخش فیلمتک به دستگاه¬های پیشرفتۀ متعدد از قبیل دوربین¬های دیجیتال و آرشیو رایتر، آغاز و چرخه کاملی از منابع پشتیبان شامل میکروفیلم، فایل دیجیتال و tape نوری ایجاد گردید و امکان خدمت رسانی و عرضه این منابع به پژوهشگران داخلی و خارجی با ایجاد کتابخانۀ دیجیتال در گستره وسیع و بین المللی فراهم شد.
در مرکز نسخ خطی ارائه خدمات به صورت حضوری و غیرحضوری انجام می¬شود. مطالعه فایل دیجیتال کتب خطی، سنگی، عکس و میکروفیلم به صورت حضوری از طریق کتابخانۀ تخصصی مخطوطات برای فهرستنگاران، کتابشناسان، استادان، دانش پژوهان، نویسندگان و دانشجویان فراهم می¬باشد.
جستجوی اطلاعات کتابشناختی منابع خطی و کتابهای چاپ سنگی از طریق نرم افزار کتابخانۀ آستان قدس رضوی  برای مراجعان فراهم است و محققان با راهنمایی و معرفی از سوی کتابدار کتابخانۀ تخصصی مخطوطات برای کسب مشاوره و مرتفع شدن سؤالاتشان در زمینۀ کتب خطی (نسخه شناسی و کتابشناسی) می¬توانند  به کارشناس و ارزیاب کتب خطی مراجعه کنند و فایل دیجیتال نسخۀ خطی را دریافت کنند.
ارائه خدمات علاوه بر حضوری به صورت غیرحضوری از طریق کتابخانۀ دیجیتال آستان قدس رضوی امکان¬پذیر است. به این ترتیب که کاربر ثبت نام اولیه در سامانۀ مذکور را انجام داده و از طریق پایگاه نسخ خطی موضوع مورد نظر خود را جستجو کرده و با مشاهده صفحاتی از نسخه مذکور، در صورت تمایل به تهیه آن، درخواست خود را ثبت کرده و در طی حداکثر 10 روز، نسخۀ خطی به پروفایل شخصی ایشان در کتابخانۀ دیجیتال ارسال می شود. (برای آشنایی با چگونگی استفاده از کتابخانۀ دیجیتال و استفاده از خدمات تحویل مدرک لطفاً راهنمای کتابخانۀ دیجیتال در سایت را مطالعه نمایید)
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص منابع خطی و سنگی می¬توانید با شماره تماس 05132232004 داخلی 3378  با کارشناسان مربوط تماس حاصل فرمایید.

((نمونه هایی از کتب چاپ سنگی و سربی))

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید