The organization of Libraries, Museums and Documents Center Of Astane Qudse Razavi

۱۴۰۰-۰۱-۱۰
نفایس
سازمان کتابخانه­ ها، موزه­ ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از زمان صفویه تا کنون وارث منابع نفیس و نادری است که در ایران و جهان اسلام کم نظیر و بی ­نظیر است.

کتابهای نفیس سربی که به کتب انتشار یافته قبل از سال 1320 اطلاق می­شود در مخزن چاپی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می­شوند. استفاده از این منابع به منظور نقد و بررسی برای پژوهشگران و استادان حوزه و دانشگاه با شرایط خاص امکان پذیر است. پژوهشگران باید کارت شناسایی معتبر یا معرفی نامه معتبر مرتبط با موضوع تحقیق به همراه فرم درخواست تکمیل شده را به ریاست ادارۀ کتابخانه عمومی تقدیم کنند. گفتنی است، کتب نفیس سربی امانت داده نمی­شود و فتوکپی از آنها نیز ممنوع می­باشد. در صورت نیاز، محققان می­توانند با پرکردن فرم اسکن منبع و کسب موافقت ریاست ادارۀ کتابخانه عمومی و ادارۀ مخطوطات  اسکن صفحات محدودی از منبع را دریافت نمایند.

شایان ذکر است، کتابهای نفیس چاپی فارسی و عربی با دو توصیفگر "نفیس" و "نفیس سربی" در کاربرگه منابع در نرم­افزار کتابخانه قابل شناسایی می­باشند.

افزون بر این، در مرکز نسخ خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی نفایس منحصر به فردی از نسخه­ها و جزوات خطی حفظ و نگهداری می­شوند که با توجه به تاریخ وقف آن قدمت این کتابخانۀ کهن را نمایان می­سازد. از برخی از ویژگی­های نسخه­های نفیس گنجینه رضوی می­توان به این موارد اشاره کرد:

    نسخه­ هایی که متضمن ابعاد هنری هستند (مانند خط خوش، کاغذ خوب، تذهیب و ترصیع و جلدهای هنری).
    نسخه ­هایی که به قلم مؤلف، شاگردان وی و یا علما و معاریف دیگر هستند.
    نسخه ­هایی که منحصر به فرد هستند.
    نسخه ­هایی که دارای حواشی، تصحیحات، انحا و مقابله مؤلف، شاگردان وی و دیگر علمای بزرگ هستند.
    نسخه ­هایی که منقول از خط مؤلف هستند.
    نسخه­ هایی که به لحاظ تاریخ کتابت، اقدام نسخ و یا حداقل در حیات مؤلف نوشته شده است.
    نسخه ­هایی که دارای ظهریه و یادداشت­های منحصر به فرد در صدر و ذیل اوراق متن است.

دسترسی به نفایس مخطوطات به صورت حضوری و غیرحضوری انجام می­شود. مطالعه فایل دیجیتال به صورت حضوری از طریق کتابخانۀ تخصصی مخطوطات فراهم می­باشد. پژوهشگران محترم می­توانند با مراجعه به تالار محققان مخطوطات یا از طریق کتابخانۀ دیجیتال، تصاویر دیجیتال نسخه­های نفیس را ملاحظه نمایند. برای دریافت فایل دیجیتال نفایس مخطوطات، درخواست­کنندگان محترم می­توانند پس از ثبت درخواست نسخه مذکور از طریق سایت کتابخانۀ دیجیتال آستان قدس رضوی، تصاویر دیجیتال آن را دریافت کنند.

ذکر این نکته ضروری است که پایگاه خاصی برای نفایس در نرم افزار کتابخانه وجود ندارد، اما اطلاعات کتابشناسی و نسخه­شناسی نسخه­های خطی نفیس کتابخانۀ آستان قدس رضوی در نرم افزار کتابخانه موجود است و از طریق فیلدهای مختلف از جمله نام پدیدآور، عنوان، موضوع، تاریخ تألیف و ... قابل بازیابی است. ضمن اینکه در قسمت مربوط به اطلاعات نسخه به درجه نفاست و این که نسخه مورد نظر نفیس یا معمولی است اشاره شده است.

افزون بر این، کتب لاتین نفیس در تالار کتابهای خارجی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می­شوند و استفاده از آنها در محل تالار برای محققان و پژوهشگران بلامانع می­باشد

نمونه ای از نسخه های نفیس

-عکس های تاریخی خراسان و مشهد

-نمونه ای از نوادر و نفایس

-کتابهای لاتین نفیس

-دستنوشته ها

-جزوات و قرآن های خطی

-کتب خطی

-

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید