The organization of Libraries, Museums and Documents Center Of Astane Qudse Razavi

۱۴۰۰-۰۳-۱۴
اهدای اثری از دکتر سیدصاحب الحکیم به کتابخانۀ رضوی
امام خمینی(ره)، از زبان پزشک عراقی ایشان
دکتر سیدصاحب الحکیم، از خاندان بزرگ حکیم در عراق و پزشک امام خمینی(ره) در دوران تبعید ایشان در عراق، با حضور در کتابخانۀ آستان قدس رضوی تابلویی از اثر خود در بزرگداشت شهدای رژیم بعث را به این کتابخانه اهدا کرد. او به بیان خاطراتی از ارتباط 4سالۀ خود با امام در دوران تبعید پرداخت.

به گزارش گنجینۀ رضوی، پزشک امام خمینی(ره) در عراق، در دیدار با رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در گرامی‌داشت شهدای رژیم بعث عراق و ساواک، تابلویی از جلد و صفحۀ نخست کتاب خود «موسوعه عن قتل و اضطهاد مراجع‌الدین و علماء و طلاب الحوزه الدینیه لشیعه بلد المقابر الجماعه» را به این کتابخانه اهدا کرد. تصویر حجت‌الاسلام سیدمصطفی خمینی(ره) به عنوان اولین شهیدی که در این کتاب به او پرداخته شده در صفحۀ نخست این اثر نقش بسته است.


دکتر سید صاحب‌الکیم که پزشک امام و از خانوادۀ مذهبی، مشهور و مجاهد حکیم در عراق است، در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: این کتاب در ارتباط با علما و مراجعی است که در زمان رژیم بعث عراق در این کشور به شهادت رسیدند. وی تصریح کرد: در این اثر از حدود 700 شخصیت یاد شده و طریقۀ به شهادت رساندن آنها، شکنجه، حبس و مصادرۀ اموال آنان بیان شده است. او افزود: در این کتاب از هماهنگی میان رژیم بعث عراق و ساواک ایران در زمان شاه برای به شهادت رساندن سیدمصطفی خمینی مطالبی ذکر شده است.
سفیر صلح سازمان ملل متحد، در این دیدار با بیان اینکه کتابی نیز در خاطرات از امام خمینی(ره) دارد، به ذکر خاطره‌ای از ایشان پرداخت و گفت: یک نکتۀ جالب توجه این بود که امام لوحی از تصویر قدس را به من هدیه کرده بودند و این نشان از اهمیت قدس نزد امام حتی پیش از پیروزی انقلاب داشت. روزی در هنگام خروج از منزل امام، به دلیل فعالیت‌های انقلابی که مانند دیگر افراد خاندان حکیم، علیه رژیم بعث داشتم، توسط اطلاعات بعث دستگیر شدم. زمانی که من را به زندان بردند، از جمله سوالاتی که از من پرسیدند این بود که رابطه‌ات با امام چیست؟ این لوح دست تو چه کار می‌کند؟ و در نهایت هم آن لوح جزء چیزهایی بود که مصادره کردند.


او به ویژگی‌های اخلاقی امام اشاره کرد و گفت: به صورت کلی امام یک شخصیت قوی و با اعتمادبه‌نفس بالا بود و برخوردشان هم بسیار با ادب بود. چیزی که هست، این است که معمولاً دکتر مریض را می‌بیند که چه قدر اعتماد به نفس دارد و قوی است، اما اینجا برعکس بود و امام من را زیر نظر داشت که چه‌قدر اعتماد به نفس دارم و چه‌قدر می‌توانم صبور باشم.
صاحب‌الحکیم، با اشاره به مجاهدت‌های خانوادۀ حکیم و تقدیم 64 شهید از این خاندان در راه مبارزه با رژیم بعث، اظهار کرد: من 4سال پزشک امام بودم و همسرم نیز پزشک خانوادۀ ایشان بود. ما در این مدت هیچ‌گاه مبلغی را در قبال معاینه از ایشان دریافت نکردیم و در کل همۀ طلاب حوزۀ علمیه را به صورت رایگان معاینه می‌کردیم.


گفتنی است، دکتر سید صاحب الحکیم، پیش از این نیز تابلویی از یک گزارش مفصل در شخصیت و مناقب حضرت علی(ع) را به این سازمان اهدا کرده بود که پژوهشگران و علمایی از پنج قارۀ جهان آن را در حدود 170 صفحه تنظیم کرده بودند. وی یک نسخه از این تابلو را به سازمان ملل متحد تقدیم کرده است که بر مبنای آن امام علی(ع) را پس از پیامبر اکرم(ص)، بزرگترین شخصیت جهان معرفی کرده است. به گفتۀ وی، غیر از دو کشور، کلیۀ کشورهای اسلامی و غیر اسلامی سازمان ملل متحد، این رساله را تأیید کردند.
 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید