۱۴۰۰-۱۰-۲۵

اطلس «تاریخ اسلام» از بی‌بدیل‌ترین منابع جغرافیایی در کتابخانه آستان قدس رضوی

اطلس «تاریخ اسلام» اهدایی حسین مونس یکی از بی‌بدیل‌ترین اطلس‌ها در کتابخانه آستان قدس رضوی است که به ارائه گزاره‌های تاریخی قبل از اسلام تا عصر حاضر با رویکرد جغرافیایی می‌پردازد.

به گزارش گنجینه رضوی، فاطمه فخری؛ کارشناس کتابخانه تخصصی جغرافیای کتابخانه آستان قدس رضوی با بیان این مطلب به معرفی منابع غنی موجود این کتابخانه تخصصی پرداخت و نمونه هایی از این منابع را منحصر به فرد عنوان کرد.


وی، به اطلس «شیعه» اهدایی رسول جعفریان به‌عنوان یکی دیگر از نفیس‌ترین اطلس‌های کتابخانه آستان قدس رضوی اشاره کرد و گفت: اطلس شیعه از جمله آثار ارزشمند این کتابخانه است که برای اولین‌بار در سال ۱۳۸۷ با هدف سیر پیدایش تشیع با تأکید بر ارائه نقشه‌‌های تاریخی به چاپ رسید.


فخری، نقشه‌های با مقیاس 1:25 هزارم استان خراسان رضوی که در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود را مجموعه‌ای منحصر به فرد عنوان کرد که نمونه آن در دیگر کتابخانه‌های سطح کشور یافت نمی‌شود.


وی ادامه داد: یک نسخه از 2 هزار نسخه کتاب آبی ‌‌earth   که در سطح جهان به چاپ رسیده در کتابخانه آستان قدس رضوی موجود است که دیگر این کتاب مرجع بازچاپ نخواهد شد.


فخری همچنین نقشه‌های سیاسی و عملیات جنگی و همچنین نقشه‌های عملیات نیروی زمینی و خلیج فارس را از شاخصه‌های موجود در این کتابخانه تخصصی عنوان کرد.


وی با اشاره به نگهداری 19 هزار و 996 منبع جغرافیایی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اظهار کرد: این منابع چهار هزار نقشه،9 هزار و 304 فایل نقشه، پنج هزار و 344 کتاب، 680 پایان‌نامه، 380 اطلس و 284 نرم افزار را شامل می شود.

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید