۱۴۰۲-۱۱-۲۱

تک اثر نقاشی خط ۲۰ متری با عنوان «معراج نامه» در موزه مرکزی رضوی به نمایش درآمد

تک اثر نقاشی خط۲۰ متری با عنوان معراج نامه اثر استاد محسن توسلی در موزه مرکزی آستان قدس رضوی به نمایش در آمد.

به گزارش گنجینه رضوی، این اثر که در ابعاد 20 در ۱/۵ طراحی شده بخش اول از یک مجموعه 100 قسمتی است که در سال 1397 در صحن کوثر حرم مطهر رضوی اجرا شده و در بهمن ماه 1402 تکمیل شده است.
در خلق این اثر از سبک تصویرسازی مجالس کتاب های چاپ سنگی الهام گرفته شده و این تصاویر با تلفیقِ فرم های سیاه مشق و درهم نویسی و ترکیب های نقاشی خط اجرا شده است.
محسن توسلی، در خصوص موضوع اثر گفت: در «معراج نامه» ها همواره متن و تصویر در هم تنیده شده و هنرمندان در دوره های گوناگون تاریخی روایتگری این داستان شگفت انگیز را به عهده داشته اند که نبی اکرم (ص) شخصیت محوری خلق این آثار هنری است و قرن هاست معراج آن بزرگوار دستمایۀ سرودن اشعار و خلق تصاویر خیال انگیز بوده و هست که نسل به نسل و دوره به دوره منتقل می شود.
وی به توضیحاتی پیرامون اجرای طرح پرداخت و گفت: کل ماجرای معراج نامه در ابعاد تقریبی 100 متر اتود و پیش طراحی شده که انشاءالله در سال های آتی به ساحت اجرا نزدیک می شود.
 استاد محسن توسلی متولد 1347 در شهر مشهد است وی نقاشی را نزد استادان مرتضی روحانی و حسین ترمه چی و خوشنویسی را نزد استادان عبدالصمد صمدی و سید محمد حسینی موحد آموخته است. استاد توسلی بیش از 20 سال در زمینه هنر نقاشی خط به ویژه با موضوعات مذهبی و اسماء الحسنی و ائمه اطهار سلام الله علیها به صورت حرفه ای فعالیت می کند.
همچنین آثار ایشان در جشنواره های مختلف کشوری عناوین بسیاری را کسب نموده است.از آثار این هنرمند مشهدی تاکنون 2 نمایشگاه در نگارخانه موزه رضوی برگزار شده و یک اثر فاخر نیز به موزه آستان قدس رضوی اهداء نموده است.
شایان ذکر استاثر نقاشی خط« معراج نامه» از چهارشنبه 18 الی ۲۶ بهمن ماه 1402، در بخش تاریخ حرم موزه آستان قدس رضوی در معرض بازدیدعلاقه مندان قرار خواهد داشت.

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید