۱۳۹۳-۰۷-۱۶
حجه الا سلام والمسلمین آقای حاج سید علی محمد وزیری موسوی
فرزند حاج سید مهدی وزیری موسوی به سال 1270 در یزد متولد شد . دروس مقدماتی فارسی و عربی را نزد دایی زاده خود معتمدالاطباء آغاز کرد سپس در مدارس شفیعیه ،خان و مطلای صفدر خان از حوزه درس حضرات آیات
حاج میرزا سید علی موسوی لب خندقی ، حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی ( یزدی ) و حاج شیخ آیت اللهی تفتی بهره برد . وی با بهره مندی از صدائی رسا در زمره سخنرانان مشهور یزد قرار گرفت . در سفر های بسیاری که به شهرهای مختلف ایران و عراق کرد از محضر استادانی بزرگ بهره برد که ما حصل آن در مجموعه ای بسیار ارزنده از دستخط و سفارش علمای برجسته دین و شریعت به نام مجمع الجواهرات گردآوری شده است .
مرحوم وزیری در احیای حوزه علمیه یزد پس از شهریوی 1320 نقشی رزنده داشت ، مدتی نیز نمایندگی حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی را در زاهدان بر عهده داشت . ایجاد کتابخانه وزیری در سال 1334 ، احیای مسجد جامع یزد ، تشکیل هیات حامیان مسجد جامع کبیر ، ایجاد جامعه و مدارس تعلیمات اسلامی یزد در سال 1334 و نشر آثار اسلامی از طریق کتابخانه وزیری از اقدامات ارزنده ایشان است . مرحوم وزیری در سوم اردیبهشت 1356 به دیار باقی شتافت و در کنار مسجد جامع یزد به خاک سپرده شد . کتابخانه وزیری که در سال 1348 با مجموع 21267 نسخه کتاب چاپی و خطی ( 3300 خطی و 17967 چاپی ) وقف شده است . در سال این مجموعه با سه تالار مطالعه در اختیار دانش پژوهان شهرستان یزد قرار گرفت . این کتابخانه دارای 3845 عضو می باشد .
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید