۱۳۹۳-۰۷-۱۲

کتابخانه تخصصی مطبوعات

در راستای ارائه خدمات تخصصی به پژوهشگران حوزه مطبوعات در تاریخ 1390/2/19، آستان قدس رضوی اولین کتابخانه تخصصی مطبوعات را در شهر مقدس مشهد و در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم در گروه مطبوعات مدیریت اسناد و مطبوعات تأسیس نموده است و این یکی دیگر از این دقیق اندیشی ها در برپایی محیطی نیکو و درخور، برای فعالیتهای علمی تحقیقی می باشد. درحال حاضر در این کتابخانه حدود 6000 منبع اطلاعاتی از جمله کتاب، نشریات ادواری (مجله، روزنامه، سالنامه)، بانک های اطلاعاتی، نشریات الکترونیکی، انواع فهرست ها، پایان نامه، چکیده پایان نامه و تحقیقات و... موجوداست.
کتاب های مرجع کتابخانه براساس رده بندی دیویی تنظیم شده است. در این کتابخانه 550 جلد کتاب مرجع عمومی و تخصصی موجود است از جمله فرهنگها، دایره المعارفها، اصطلاحنامه ها، راهنماها، کتابشناسی ها و...
کتاب های تخصصی مطبوعات بالغ بر 4000 عنوان کتاب با موضوعات تاریخ مطبوعات، آثار اصحاب رسانه، کتاب های مربوط به روزنامه نگاری، خبرنگاری، خبرگزاریها، قوانین مطبوعاتی و... وجود دارد و به مرور بر تعداد آن افزوده خواهد گردید.
نشریات تجدید چاپ شده در آرشیو مطبوعات سازمان 73 عنوان (در قالب 334 جلد) از نشریات تجدید چاپ شده موجود است که این منابع نیز از طریق کتابخانه تخصصی مطبوعات قابل دسترس است و عموما شامل نشریات قدیمی و نفیسی است که به لحاظ ارزش تاریخی و استنادی پژوهشگران به آنها، دارای اهمیت زیادی است برخی از این عناوین عبارتند از: روزنامه وقایع اتفاقیه، روزنامه شرف و شرافت، آیین اسلام، سخن، خواندنیها، راهنمای کتاب، کانون وکلا، ادبیات کودک و نوجوان، کتاب هفته و...
نشریات و ویژه نامه های تخصصی حوزه مطبوعات برخی از نشریات به صورت تخصصی در حوزه مطبوعات منتشر شده است و یا دارای ویژه نامه های تخصصی در ارتباط با تاریخ مطبوعات، مطبوعات موضوعی و یا سایر مسائل مربوط به حوزه نشریات می باشد که سعی شده این منابع هم شناسایی شود و در معرض دید علاقمندان قرارگیرد.
چکیده پایان نامه ها و تحقیقات علمی در این کتابخانه پایان نامه های اهدایی در حوزه مطبوعات پذیرفته و ارائه می شود.  همچنین چکیده پایان نامه ها و چکیده تحقیقات علمی که در سطح کشور و خارج از کشور انجام شده موجود است و در اختیار پژوهشگران و علاقمندان قرار خواهد گرفت.
نمایه نامه ها جهت سهولت دسترسی محققان به مقالات و موضوعات مورد نظر در انواع مجلات و روزنامه ها انواع فهرست ها و نمایه ها در قالب های مختلف تهیه و در این کتابخانه تخصصی قرار گرفته است.
نشریات الکترونیکی در گروه مطبوعات دسترسی به بیش از 200 عنوان نشریه به صورت الکترونیکی وجود دارد که دستیابی به آنها همچنین به بانک ها و پایگاه های اطلاعاتی از طریق کتابخانه تخصصی مطبوعات امکانپذیر است انتشارات گروه مطبوعات در کنار دیگر موضوعات موجود در این بخش، قفسه ای نیز به انتشارات گروه اختصاص یافته و شامل فعالیتها و پژوهشهای انجام گرفته توسط گروه مطبوعات، سازمان کتابخانه، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی می باشد، از جمله: مقاله نامه امام رضا(ع)، فهرست روزنامه ها، هفته نامه های موجود در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی، فهرست نمایه نامه ها و مقاله نامه های موجود در گروه مطبوعات، تازه چه خبر، فهرست مجلات تخصصی موجود در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، فهرست مقالات مربوط به گروه مطبوعات، نمایه روزنامه های قاجار از جمله: روزنامه وقایع اتفاقیه، حبل المتین، شکوفه، کاوه، تربیت، ایران و...
علاقه مندان می توانند همه روزه (به غیر از ایام تعطیل) از ساعت 7 الی 13:30 از این تالار استفاده نمایند.
امید است پژوهشگران و علاقه مندان به میراث مکتوب، با معرفی و یا اهدای منابع مطبوعاتی علاوه بر دسترس پذیر نمودن این منابع برای بسیاری از شیفتگان علم و دانش ما را نیز در راستای تکمیل مجموعه یاری رسانند.
نشانی: حرم مطهر رضوی- ضلع شرقی دور برگردان طبرسی- ساختمان بنیاد پژوهشهای اسلامی قدس رضوی- مدیریت امور اسناد ومطبوعات- گروه مطبوعات-کتابخانه تخصصی مطبوعات
تلفن تماس: 2232501 (داخلی 356)
تلفن مستقیم: 2232519-0511
وب سایت سازمان: www. aqlibrary. org
وب سایت مدیریت اسناد و مطبوعات: www. aqlibrary. org/document
پست الکترونیکی گروه مطبوعات: aqserials@gmail. com

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود