۱۳۹۳/۰۷/۱۲ - ۱۲:۰۲
قفسه باز

تالار مطالعه قفسه باز بانوان

تالار مطالعه قفسه باز بانوان در حدود سال 1361-1360 در ساختمان قدیمی با گنجایش 75 نفر افتتاح شد. در سال 1374 که ساختمان کنونی افتتاح گردید «تالارهای مطالعه بانوان» متشکل از سه تالار( تالار قفسه باز  باگنجایش 250 نفر، تالار مطالعه قفسه بسته با گنجایش 250 نفر وتالار مطبوعات روز بانوان ) راه اندازی شد. در حال حاضر این بخش با عنوان دقیق «تالارمطالعه قفسه باز بانوان» متشکل از دو قسمت با عناوین: تالار مطالعه اصلی  و تالار مرجع می‏باشد. تالار مرجع در انتهای تالار قفسه باز بانوان واقع شده است، که کتاب‏های مرجع از قبیل کتاب‏شناسی‏ها، دایرة المعارف‏ها، واژه‏نامه‏ها، اطلس‏ها، سرگذشت‏نامه‏ها و ... در این تالار گردآوری شده است. مساحت کل تالار 1000 مترمربع و گنجایش آن 400 نفر می‏باشد.
ورود به اين بخش منوط به داشتن كارت عضويت با كدهاي 1-2-3-4-5 و 30-31-40 يا دریافت برگه ميهمان مي‏باشد اين مجموعه داراي حدود 75000نسخه كتاب در موضوعات مختلف است.
لازم به توضيح است كه كتاب‏هاي اين بخش به امانت داده نمي‏شود و فقط مخصوص مطالعه در تالار می‏باشد.
خدمات اين بخش به 4 قسمت تقسيم مي شود كه شامل:
جستجوی رایانه ای : کتابداران و اطلاع رسانان با دادن شماره راهنمای کتاب و قفسه مربوطه، مراجعان را به محل مورد نظر راهنمایی می‏نمایند.
معرفي به مخزن بسته: اگر مراجعه كننده اي بنا به دليلي (نبودن كتاب در مجموعه – ارسال كتاب به صحافي- در دست مطالعه بودن كتاب و ...) نتوانست به منبع مطالعاتي خود در تالار دست يابد در صورت وجود آن كتاب در مخزن مي‏تواند با دريافت برگه معرفي به بخش مخزن بسته مراجعه و كتاب مورد نظر را از آنجا تهيه و در تالار مطالعه نمايند.
معرفي به تالار كتب خارجي : در صورت نياز مراجعان به منابع لاتين (مرجع و غير مرجع) به آن بخش هدايت مي‏شوند.
معرفي به واحد كپي: اعضاء اين تالار مي‏توانند با به امانت گذاشتن كارت عضويت و ميهمانان با كارت شناسايي معتبر و دريافت فرم مخصوص كپي، از صفحات مورد نیاز خود، كپي تهيه نمايند.
از دیگر خدمات جانبی نصب تابلوهای راهنمای موضوعی بر روی قفسه‏ها جهت سهولت دسترسی مراجعان به منبع مورد نظر، تهیه بروشور و برپایی نمایشگاه به مناسبت های مختلف جهت اطلاع رسانی بیشتر به مراجعان، معرفی توصیفی کتابها بر روی وب سایت سازمان و تابلوی اطلاع رسانی، نمایش جدیدترین کتابهای بخش در ویترین، نظرسنجی و مصاحبه حضوری با محققان و پژوهشگران فعال تالار جهت استفاده از پیشنهادات و انتقادات آنها و بهبود عملکرد بخش بطور مستمرو ...می‏باشد.
امکانات:
تعداد منابع: 760000 نسخه
تعداد قفسه های تالار اصلی و مرجع: 343   
تعداد میز مطالعه:  51میز
تعداد صندلی: 335
  این تالارهمه روزه از ساعت 15/7 تا 19 و روزهای تعطیل و جمعه‏ها از ساعت 8 تا 19 به ارائه خدمات به مراجعان می‏پردازند.
دانشجویان شهرستانها و زائران محترم با ارائه کارت شناسایی معتبر و تکمیل فرم میهمان می‏توانند از این بخش استفاده نمایند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود