۱۳۹۳-۰۷-۱۲

تالار کتاب های خارجی

«تالار کتاب های خارجی» در فضایی به مساحت 518 متر مربع در طبقة همکف درحال حاضر آماده خدمات رسانی به مراجعان است. این تالار در دوبخش مطالعه و امانت خدمت رسانی می کند. بالغ بر بیست و دو هزار جلد کتاب  به زبان های انگلیسی، فرانسه واردو دربخش امانت موجود است.

منابع تالار کتاب های خارجی:

منابع این تالار،کتاب هایی به غیر از زبان فارسی و عربی را شامل می شود و براساس رده‌بندی دیوئی طبقه بندی شده‌ و به دو گروه کتاب های مرجع و غیرمرجع تقسیم می‌شوند.

مراجع  شامل دایرةالمعارف‌ها، واژه‌نامه‌ها، اصطلاح‌نامه‌ها، دست‌نامه‌ها، اطلس‌ها و...  است. کتاب های غیرمرجع نیز شامل موضوع های مختلفی است که با توجه به سیاست مجموعه‌سازی سازمان تهیه می‌گردد. اولویت خرید کتاب های خارجی با موضوع هایی چون اسلام، ایران، خاورمیانه و رشته های علوم انسانی می‌باشد. در حال حاضــر، منابع موجود در این تالار بالغ بر 120971 جلد کتاب به 92 زبان و ترجمه قرآن به 78 زبان موجود است. فراوانی کتاب ها به لحاظ زبانی عبارتند از انگلیسی، فرانسه، روسی، اردو، آلمانی، ترکی ،  تاجیکی، ایتالیایی، سندی و....

معرفی نمونه کتاب های قدیمی و نفیس:

کتابخانة مرکزی آستان قدس رضوی، یکی از قدیمی‌ترین و نفیس‌ترین مجموعه‌  کتاب های خارجی کشور را در اختیار دارد.
قدیمی‌ترین کتاب این مجموعه، ترجمه‌ای است از قاموس کتاب مقدس انجیل، به خط و زبان لاتین که تاریخ چاپ آن، سال 1473میلادی، یعنی همزمان با اختراع صنعت چاپ می‌باشد. پس از آن موارد زیر دارای قدمت بیشتری است:
- کتاب هایی به زبان های ایتالیایی و لاتین که تاریخ چاپ آنها حدود سال 1580 میلادی است.

- در میان کتاب های زبان فرانسه، کتابی است  با موضوع افکار و عقاید مذهبی که تاریخ چاپ آن، سال 1614 میلادی می‌باشد.
- در بین کتاب های انگلیسی، مجموعه آثار شکسپیر که به سال 1623 میلادی در لندن به چاپ رسیده است.

لازم به توضیح است که بیشتر کتاب های قدیمی  و نفیس موجود، به قرن های 15 تا 20 میلادی تعلق دارد و از طریق وقف توسط  دانشمندان و شخصیت های فرهنگی و سیاسی، به منابع کتابخانه افزوده شده است. کتاب های نفیس، برای حفاظت  بیشتر در مخزن اصلی کتابخانة مرکزی نگه‌ داری می‌شوند و پژوهشگران و محققان می توانند طبق ضوابط آئین نامه ازفایل اسکن شده  این منابع استفاده نمایند.

خدمات:
خدمات مطالعه و امانت، در دو قسمت ویژة آقایان و بانوان صورت می‌پذیرد وکارشناسان این بخش، مراجعان را در جستجوی منابع و موضوع های مورد نیاز، راهنمایی می‌نمایند.

مراجعان  تالار امانت می‌توانند با جستجو در نرم‌افزار کتابخانه‌ای سیمرغ و راهنمایی کارشناسان  تالار، حداقل 2  نسخه کتاب به مدت دو هفته امانت بگیرند و دو هفته دیگر هم قابل تمدید خواهد بود. چنانچه کتاب مورد نظر در دست امانت باشد می توانند از طریق سیستم سیمرغ کتاب مورد نظر خود را رزرو نمایند.و چنانچه کتاب در مخزن کتاب های خارجی باشد کارشناس تالار جهت مطالعه در محل کتاب را در اختیار مراجعه‌کننده قرار می‌دهد.

در صورت نیاز مراجعان به تهیة تصویر یا اسکن منابع، این امر طبق ضوابط و مقررات در محل کتابخانه، با هماهنگی کارشناس تالار و پس از تکمیل فرم مربوطه  و یا از طریق سایت کتابخانه دیجیتال صورت می‌گیرد.

ساعات کار:                     

روزهای زوج از ساعت 7/15 لغایت 18/45

روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت 15/ 7 لغایت 13/30

روز پنجشنبه از ساعت 7/15 لغایت 12/30

تلفن مستقیم  تمدید کتاب:  32281484

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود