۱۳۹۳-۰۷-۱۲
کتابخانه تخصصی جغرافیا

یکی از اهداف سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، تخصصی کردن مجموعه کتابخانه هست. در راستای عمل به این هدف کتابخانه تخصصی جغرافیا در سال 1380 افتتاح شد. ازآنجایی‌که منابع جغرافیایی ازلحاظ فیزیکی و محتوایی و نحوه استفاده، دارای تنوع و ویژگی‌های منحصربه‌فرد می باشند و محافظت و ساماندهی آن‌ها فضا و امکانات خاصی را می‌طلبد، لذا کتابخانه مرکزی اقدام به تأسیس این کتابخانه نمود. کتابخانه تخصصی جغرافیا تلاش دارد تا با گردآوری انواع منابع جغرافیایی قدیمی و روزآمد، راهنما و پاسخگوی مراجعی باشد که برای پژوهش در سطوح مختلف ملی، ناحیه‌ای و منطقه‌ای و همچنین در حوزه‌های تحقیقات دانشگاهی و کاربردی فعالیت دارند.

منابع جغرافیایی

منابع جغرافیا شامل کتاب‌ها، نقشه‌ها، اطلس‌ها، کره‌های جغرافیایی، فرهنگ‌ها، منابع سرشماری، آمارنامه‌ها و ... می‌شود. این مجموعه دارای بیش از 4000 برگ نقشه جغرافیایی در مقیاس‌ها و موضوعات متنوع است و دارای بیش از 5000کتاب و اطلس و پایان‌نامه و دارای بیش از 280 لوح فشرده هست.

• نقشه‌های موجود شامل نقشه‌های توپوگرافی، طبیعی، تقسیمات سیاسی کشورها، گردشگری، نقشه شهرهای مختلف ایران، نقشه‌های سایر کشورهای جهان، از قدیمی‌ترین نقشه‌ها تا مهروموم‌های اخیر را به زبانه‌ای فارسی و خارجی در برگرفته است.

• اطلس‌های جغرافیایی شامل اطلس‌های بزرگ جهان، ایران، اطلس‌های تاریخی، فضا و...که از برجسته‌ترین اطلس‌های موجود می‌توان" اطلس ملی ایران" را که در 18 جلد هست نام برد.کتاب مرجع "earth" از انتشارات Millennium House  در سال 2008 در سیدنی استرالیا به چاپ رسیده است. این اطلس از سری کتاب‌های آبی هست که در جهان در 2000نسخه چاپ‌شده است و دیگر باز چاپ نخواهد شد. شماره 337 آن در کتابخانه تخصصی جغرافیا نگهداری می‌شود. کتاب مذکور قریب 20 کیلوگرم وزن دارد. این مرجع به برسی کشورهای جهان درزمینهٔ مای تاریخ، جغرافیا، فرهنگ، اقتصاد، کشاورزی و... می‌پردازد. از دیگر منابع نفیس می‌توان به Special maps of Persia 1477 - 1925/ by Cyrus Alai.- Leiden; Boston: Brill, 2010. که شامل نقشه‌های تاریخی ایران هست، اشاره نمود.

• بیش از 5000 ، جلد کتاب تخصصی جغرافیا و علوم وابسته شامل متون قدیمی جغرافیا و همچنین کتاب‌های تخصصی دانشگاهی از دیگر منابع این مجموعه است.

•  نرم‌افزارهای جغرافیایی شامل اطلس جهان، نرم‌افزار تنوع زیستی ایران و... هستند.

نقشه ایران که توسط مهندس بغایری در 1316 ه. ش ترسیم‌شده از نفیس نقشه‌ها هست. کتاب‌های مرحوم رزم‌آرا در حوزه جغرافیای نظامی نیز در این کتابخانه نگهداری می‌شود. اطلس تاریخی ایران شامل نقشه‌های قبل از اسلام تاکنون، اطلس شیعه از رسول جعفریان و اطلس تاریخ اسلام از حسین مونس از منابع کمیابی هستند که نقشه‌های نفیسی جهت استفاده محققان و پژوهشگران را جمع‌آوری نموده است. فرهنگ شهرها و استان مای کشور و دانشنامه کشورها و قاره مای جهان و منابعی درزمینه  گردشگری از دیگر منابع کاربردی این کتابخانه هست.

امکانات و خدمات:

- استفاده از میزهای نقشه‌کشی و لوازم و ادوات آن

- استفاده از مشاور تخصصی جغرافیا با مدرک دکتری برای راهنمایی و ارشاد مراجعان در موضوعات جغرافیایی و علوم وابسته (مشاوره تخصصی در این کتابخانه توسط خادمیار دکترای اقلیم شناسی در روزهای پنجشنبه انجام می شود.)

- کپی و تکثیر با استفاده از دستگاه‌های مناسب

- اطلاع‌رسانی به پژوهشگران درزمینه  انواع منابع جغرافیایی

- در این کتابخانه نقشه های 1:25هزارم خراسان رضوی که اخیرا از سازمان نقشه برداری خریداری شده و در نخستین همایش"جغرافیا، پژوهش" که در 28 آذرماه 1398 رونمایی شد، خدمات رسانی می شود.

شرایط مراجعه کنندگان:

استادان دانشگاه، پژوهشگران، دانشجویان رشته مای جغرافیا و گرایش مای مختلف آن در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با ارائه کارت عضویت و یا ارائه کارت شناسایی معتبر می‌توانند از امکانات این کتابخانه برخوردار شوند.

این کتابخانه در حال حاضر در طبقه فوقانی ساختمان کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی(حرم مطهر) واقع‌شده است.

* ساعات فعالیت این کتابخانه جهت ارائه خدمات بجز تعطیلات و جمعه ها از ساعت 7:15  الي 13:30 می باشد. همچنین روزهای پنج شنبه نیز از ساعت 7:15  الی 12:30 مفتوح است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید