۱۳۹۳-۰۷-۱۲

تالار محققان مطبوعات فارسی

وظیفه اصلی این تالار پاسخگویی یه محققان، دانش پژوهان، طلاب علوم دینی و دانشجویان مقطع کارشناسی به بالا برابر آیین نامه های داخلی می باشد. همچنین شناسایی و تهیه کلیه فهرستها و نمایه های مطبوعاتی(چاپی وغیر چاپی) بر عهده این تالار می باشد. گنجایش این تالار 50 نفر است که خدمات آن توسط 4 کارشناس کتابداری در اختیار محققان قرار می گیرد.
- فضا:
این تالار با فضایی حدود 100 مترمربع در مکانی با چشم اندازی زیبا و فضایی مناسب و آرام واقع در دوربرگردان طبرسی، ساختمان بنیاد پژوهشهای اسلامی پاسخگوی محققان و پژوهشگران در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد.
- منابع و خدمات
الف) نشریات تخصصی چاپی جاری:
این تالار دارای تعداد 33 قفسه مجله است که این قفسه ها حاوی 481 عنوان مجله تخصصی جاری در حوزه های موضوعی مختلف از جمله (اسلام، کامپیوتر، مدیریت، حقوق، تاریخ، اقتصاد، پزشکی، آموزش و پرورش، معماری، هنر، موسیقی، جغرافی و... ) می باشند. این مجله ها به صورت قفسه باز در اختیار مراجعان و محققان قرار دارد.
ب) فهرستها و نمایه های چاپی:
نمایه ها و فهرستهای مقالات یکی از راههای اطلاع رسانی سریع به محققان مطبوعات است که این امر توسط کارشناسان حوزه کتابداری گروه انجام می شود. بدین وسیله جوهره محتوای منابع به صورتی که دسترسی به آن برای استفاده کننده آسان باشد، استخراج و ارایه می گردد.
بنابراین از تعداد 33 قفسه موجود در تالار، 7 قفسه اختصاص به نمایه های چاپی دارد که شامل1237 نسخه نمایه با 401 عنوان اعم از نمایه های موضوعی، نمایه عمومی، نمایه مجلات، نمایه روزنامه ها و نمایه نشریات لاتین می باشند که از این تعداد حدود 118 عنوان در 977 مجلد، نمایه های تهیه شده توسط کارشناسان تالار بوده و حدود 283 عنوان در 260 مجلد مربوط به نمایه های خریداری یا اهداء شده به گروه مطبوعات می باشد. البته در این میان قفسه ای نیز به مبحث اینترنت و مطبوعات اختصاص یافته است که در آن مطالبی راجع به حوزه مطبوعات منتشر شده در اینترنت و یا مطالب مرتبط با اینترنت که در مطبوعات منتشر شده است اطلاع رسانی می گردد.
از نمایه های چاپی موجود در این تالار می توان به فهرست مقالات ایرج افشار، فهرست مقالات فرهنگی، فهرست مقالات زن، فهرست مقالات جنگ، ادبیات، کودک و نوجوان و ... اشاره کرد که از منابع بسیار مهم و کارآمد در امر بازیابی مقالات قدیمی می باشند
- مخازن:
منابع مورد نیاز محققان این تالار از سه مخزن چاپی غنی و ارزشمند گروه مطبوعات تامین می شود که این سه مخزن عبارتند از: مخزن مجله ها، مخزن روزنامه ها، مخزن استاد گلبن.
نگاهی گذرا بر نشریات جاری موجود در تالار محققان:
- موعود
- باستان شناسی و تاریخ
- بخارا
- بینات
- پیام ایران خودرو
- فصلنامه کتاب
- کتاب ماه (کلیات، تاریخ و جغرافیا، ادبیات کودکان و نوجوانان)
خدمات:
همجنین این تالار مجهز به دو رایانه می باشد که با یکی اطلاعات شبکه سازمان قابل جستجو می باشد و رایانه دیگر جهت پاسخگویی به دانشجویان و محققان از طریق اینترنت و جستجوی مقالات نرم افزار نمایه می باشد.
از خدمات ارائه شده به محققان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. امکان کپی از مجلات جاری.
2. تهیه اسکن مقالات روزنامه ها، هفته نامه ها و مجلات.
3. راهنمایی مراجعان جهت استفاده از فهرستهای موجود در تالار.
4. اطلاع رسانی در مورد فرم اشتراک نشریات.
5. پاسخگویی غیر حضوری به مراجعان (از طریق تلفن، مکاتبه و...) 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود