۱۳۹۳-۰۷-۱۲

مرکز اطلاع رسانی مطبوعات

خدمات مرکز اطلاع رسانی مطبوعات
وظیفه اصلی این مرکز پاسخگویی به محققان، دانش پژوهان، طلاب علوم دینی و دانشجویان در زمینه منابع الکترونیکی (پایگاههای مقالات و نشریات الکترونیکی) می باشد.
منابع و خدمات
الف) پایگاههای مقالات الکترونیکی فارسی:
از منابع موجود در این مرکز می توان به پایگاههای مقالات فارسی نام برد. این پایگاهها منابعی به روز بوده و اطلاعات جامع و کاملی از مقالات موجود در نشریات مختلف را دراختیار محققان می گذراند. از این پایگاهها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- پایگاه نمایه 2000
این نمایه حاوی مندرجات نشریات علمی و فرهنگی می باشد که از سال 1370 بصورت چاپی منتشر شده است و از سال 1377 تا کنون هم بصورت چاپی و هم به شکل سی دی توسط هیأت امنای کتابخانه های عمومی کشور تهیه شده است و شامل اطلاعات جامع در تمام حوزه های موضوعی می باشد. این منبع افزون بر سیاهه کردن مقالات و مشخص کردن منبع آنها، متن کامل مقالات را نیز دارا می باشد که می توان آنها را بر روی دیسکت ذخیره و یا پرینت مقالات را تهیه نمود.
در مرکز اطلاع رسانی مطبوعات آستان قدس رضوی کلیه سی دی های مربوط به نمایه (از سال1377 تا کنون) موجود است و در این زمینه به محققان ارائه خدمت می شود.
- پایگاه نمایه ملی
که به صورت لوح فشرده بوده و حاوی فهرست مقالات گوناگون مرتبط به دوره های مختلف چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب می باشد که توسط مرکز کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. این نمایه فقط عنوان مقاله و منبع مورد نظر را مشخص می کند ولی متن مقاله را دارا نمی باشد بنابراین قابلیت پرینت یا ذخیره بر روی دیسکت را همانند نمایه 2000 ندارد اما در یافتن ماٌخذ مقالات مورد نظر محققان بسیار موثر می باشد.
- بانک اطلاعات مقالات حقوقی
این پایگاه حاوی مقالات حقوقی و مرتبط با آن می باشد که نسخه 1/5 (تابستان 1385) و سایر نسخه های پیشین آن جهت استفاده در اختیار محققان قرار دارد.
- فهرست مقالات اسلامی
این نرم افزار شامل فهرست مقالات اسلامی منتشر شده در مجلات مختلف ایران از سال 1350 تا 1383 است.
ب) نشریات الکترونیکی (در قالب لوحهای فشرده):
با توجه به انتشار نسخه الکترونیکی برخی نشریات در قالب لوح فشرده، مرکز اطلاع رسانی مطبوعات نیز از این امر غافل نبوده و در جهت تهیه آنها اقدام نموده و در این زمینه ارائه خدمات می کند که در ذیل به عنوان چند نمونه از این موارد اشاره می شود:
روزنامه های: کیهان، اطلاعات، جام جم، مجله: معماری، کامپیوتر، نجوم، کهکشان، نرم افزار، حقوق و...
ج) پایگاههای نشریات اینترنتی دسترسی آزاد
تعداد زیادی از پایگاههای نشریات اینترنتی دسترسی آزاد در حوزه های موضوعی مختلف که در شبکه جهانی اینترنت موجود هستند توسط کارشناسان این مرکز جهت ارائه خدمات به ویژه در زمینه جستجوی مقالات لاتین شناسایی شده اند.
د) پایگاههای مقالات اینترنتی دسترسی آزاد
تعداد زیادی از پایگاههای مقالات اینترنتی دسترسی آزاد در حوزه های موضوعی مختلف که در شبکه جهانی اینترنت موجود هستند توسط کارشناسان این مرکز جهت ارائه خدمات به ویژه در زمینه جستجوی مقالات لاتین شناسایی شده اند.
خدمات
از خدمات ارائه شده در این تالار به محققان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• انجام جستجو و بازیابی مقالات فارسی با استفاده از پایگاههای مقالات فارسی مانند نرم افزار نمایه، نمایه 2000 و...
• ارائه خدمات از طریق لوحهای فشرده نشریات الکترونیکی
• انجام جستجو و بازیابی مقالات لاتین با استفاده از پایگاههای نشریات و مقالات دسترسی آزاد
• تهیه پرینت از سیاهه موضوعی و یا متن مقالات.
• راهنمایی مراجعان جهت استفاده از فهرستها و نمایه های موجود در تالار.
• پاسخگویی غیر حضوری به مراجعان (از طریق تلفن، مکاتبه و...)
مراجعان و شرایط استفاده از خدمات مرکز اطلاع رسانی مطبوعات
به منظور فراهم آوردن شرایط مناسب جهت ارائه خدمات به محققان و پژوهشگران، پاسخگویی به سایر مراجعان از طریق تالارهای مطبوعات روز و استفاده از تالارهای محققان، مطبوعات(فارسی و زبانهای خارجی) و مرکز اطلاع رسانی مطبوعات با شرایط ذیل امکان پذیر می باشد:
- ارائه کارت شناسایی معتبر (دانشجویان، محققان، طلاب معادل کارشناسی و بالاتر)
- در مورد محققین و پژوهشگران جهت استفاده از منابع قدیمی و نفیس ارائه معرفی نامه معتبر از سازمان، موسسات فرهنگی یا دانشگاه محل تحصیل شامل مشخصات فردی، موضوع تحقیق و محدوده زمانی مورد تحقیق.
- ساعت کار
گروه مطبوعات سازمان هر روز هفته (به جز ایام تعطیل) از ساعت 15/ 7 صبح الی 7 شب آمادگی ارائه خدمات به دانشجویان و دانش پژوهان کشور را دارد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود