بخش سمعي بصري در طبقه منهای یک كتابخانه مركزي خدمات ذیل را ارائه مي نمايد:
 بخش امانت منابع الکترونیکی  در سال 1374 (با عنوان بخش سمعی ـ بصری) راه­اندازی گردیده و خدمات آن همواره به تناسب فناوریهای جدید در حال تغییر و گسترش بوده است. در حال حاضر نیز با توجه به افزایش روزافزون اعضاء و تقاضای آنان در خصوص نرم­افزارها و محمل های مختلف غیرچاپی اعم از CD، VCD، DVD، DVD ROM، DivX، MP3 و ... با موضوعات متنوع، تلاش مضاعفی برای فراهم­آوری منابع مناسب، ایجاد تسهیلات لازم و توسعه خدمات صورت  می­گیرد.
 اين واحد با موجودي 65000 حلقه، مجهز به 8 دستگاه رايانه جهت جستجو و بررسي منبع الكترونيكي مي باشد. عضویت در بخش امانت منابع الکترونیکی از سایر واحدهای کتابخانه مرکزی مجزا بوده و برای تمامی اعضاء کتابخانه (همه گروههای سنی ) امکان­پذیر است. لذا متقاضیان می­بایست جهت این امر به واحد عضویت مراجعه نمایند.  امانت منابع در هر نوبت 3 عدد قاب و به مدت دوهفته است. همچنین اعضاء با مقطع تحصیلی ارشد و دکترا، امکان رزرو منابع را از طریق سیستم جستجوی کتابخانه (سیمرغ) یا اینترنت دارند. امکان عضویت خانوادگی نیز در این بخش فراهم شده است.  جهت دسترسی بهتر، منابع مرتبط با کودکان و نوجوان و نیز منابع به زبان انگلیسی از سایر منابع بخش مجزا شده است. همچنين بخش دفاع مقدس شامل فيلم هاي مستند جنگ، زندگينامه فرماندهان و شهداي جنگ تحميلي،  اسناد و مدارك جنگ تحميلي در قالب كتاب هاي الكترونيكي و عكس ، فيلم هاي سينمايي دفاع مقدس و ...  جهت استفاده محققان و پژوهشگران حوزه جنگ و دفاع مقدس در بخش منابع الكترونيكي( سمعي و بصري) كتابخانه مركزي  گردآوري شده است.

ساعت كاري اين بخش از 7:15 الي 18:45 مي باشد.

خدمات ارائه شده به اعضای کودک و نوجوان بخش سمعی و بصری

با توجه به اینکه اعضای بخش سمعی و بصری تمامی گروه های سنی را شامل می شوند، همچنین با هدف ارائه خدمات ویژه و خاص به اعضاء کودک و نوجوان، این بخش در سال 1390 اقدام به تفکیک منابع و راه اندازی بخش  ویژه کودک و نوجوان نموده است. منابع موجود در این بخش حدودا 2000 نرم افزار (فارسی و لاتین) در موضوعات مختلف مانند: آموزش های قبل از دبستان، آموزش و پرورش کودکان، نقاشی، سرگرمی، بازی های کودکان، بازی های کامپیوتری، داستان های کودکان، شعر کودکان، والدین و نوجوانان، خلاقیت، دایره المعارف های ویژه کودکان، آموزش زبان انگلیسی، آموزش قرآن و معارف اسلام ، سرودهای مذهبی، کتاب های الکترونیکی و...می باشد.

خدمات ارائه شده به کودکان و نوجوانان در این بخش عبارت است از:

ا. امانت منابع کودک حداکثر 3 پک به اعضاء کودک و نوجوان یا والدین آنان به مدت حداقل یک روز و حداکثر دو هفته.

3.امانت بسته های مربوط به زبان انگلیسی کودکان که هر بسته حاوی کتاب، سی دی و فلش کارت ..به اعضا کودک.

4.امانت منابع لاتین جهت تقویت زبان آموزان در تمامی گروه سنی.

5.امانت کتابهای صوتی داستان و بازیهای رایانه ای  و آموزش قرآن و آموزش ICDL برای کودکان .

6.امانت نرم افزارهای کمک درسی دوره ابتدایی و دوره اول دبيرستان.

7.برگزاری نمایشگاه نرم افزارهای کودک و نوجوان مانند نمایشگاه منابع لاتین کودک.

8.برگزاری مسابقه نقاشی در جهت رقابت های سالم و سازنده و اهدای جوایز ارزنده به برگزیدگان این مسابقات.

11.امکان بازید مستقیم کودکان از بخش کودک سمعی و بصری و انتخاب منابع توسط کودک.

12. تفکیک منابع لاتین و آموزش زبان انگلیسی کودک و نوجوان در جهت سرعت در بازیابی این نرم افزارها.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود