خدمات کتابخانه گویای رضوی

. عضویت رایگان در کتابخانه 
. ارائه خدمات و استفاده از تجهیزات موجود در محل کتابخانه
. تهیه کپی از منابع اطلاعاتی موجود در کتابخانه بر روی  DVD  و یا هرنوع حافظه جانبی دیگر
. خدمات امانت منابع 
. استفاده از خدمات کتابخانه سیار و تحویل  رایگان منابع درخواستی در محل مورد درخواست اعضای کتابخانه
. ارسال منابع درخواستی اعضای کتابخانه گویای رضوی به سراسر ایران از طریق پست

نشانی: خیابان طبرسی، چهارراه مجلسی ، خیابان مجلسی غربی 1 .        
تلفن آقایان: 32713070-051
تلفن بانوان: 32700115-051

نظرسنجی

نظرتان در مورد سایت چیست؟

انتخاب‌ها
۱۳۹۹-۰۴-۰۲

آخرین خبر‌ها از تغییرات در نسخه بعدی صفحه‌خوان NVDA

صفحه‌خوان NVDA هم از آن دسته نرم‌افزار‌هایی است که تیم توسعه دهنده‌اش، انتشار نسخه‌های بتا را با جدیت و نظم و ترتیب دنبال می‌کند و بازخورد‌های کاربران را در انتشار نسخه‌های رسمی، در نظر می‌گیرد.

به گزارش ایران سپید بازخورد‌هایی که از استفاده کاربران از همین نسخه‌های آلفا و بتا به دست می‌آید. حالا هم به تازگی نسخه بتای NVDA 2020.2 منتشر شده که بنا داریم به مهم‌ترین تغییراتش نگاهی بیاندازیم. تغییراتی که به زودی در قالب نسخه جدید NVDA، در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

یکی از مهم‌ترین تغییرات این نسخه، اضافه شدن پشتیبانی از یک آنتی ویروس محبوب است. حتماً این جمله را از نابینایان زیاد شنیده‌اید که می‌گویند نمی‌توانند از ESET استفاده کنند؛ چرا که صفحه‌خوانشان از آن پشتیبانی نکرده. NVAccess این نوید را به کاربران داده که در نسخه جدید NVDA این آنتیویروس پشتیبانی خواهد شد.

هرچند نمایشگر‌های بریل برای ما ایرانی‌ها سال‌ها است که حکم خرمای بالای نخیل را پیدا کرده و دستمان به ارزان‌ترین مدل‌هایش هم به این سادگی نمی‌رسد اما به هر حال دانستنش خالی از لطف نیست که نمایشگر Nattiq هم به فهرست نمایشگر‌های پشتیبانی شده در NVDA اضافه شده است. در همین راستا، نسخه کتابخانه لویی هم شاهد به‌روز‌رسانی بوده و از ویرایش ۳.۱۲ به ۳.۱۴ ارتقا یافته است. این کتابخانه، مسؤولیت مدیریت ورودی و خروجی بریل را در این صفحه‌خوان به عهده دارد.

دیگر قابلیتی که به NVDA اضافه شده، بهبود عملکرد این صفحه‌خوان در محیط Windows Terminal است. Terminal, نوع پیشرفته‌ای از محیط‌های مبتنی بر خط فرمان است که قبلاً در نسخه‌های قدیمی‌ترِ ویندوز با نام Command Prompt شناخته می‌شد. تا کنون امکان استفاده از این قابلیت در ویندوز ۱۰ نبود اما با انتشار نسخه بعدی NVDA, این امکان فراهم خواهد شد.

گزارش و اعلام Subscript ها و Superscript ها هم به NVDA افزوده شده است. این امکان در محیط‌های ویرایش متن نظیر Word و... کارایی دارد و به بخش اعلام ویژگی‌های قلم در NVDA اضافه شده است. افزون بر این، علائم بیشتری به خیلِ علامت‌های نگارشی و ویرایشی که در NVDA خوانده می‌شود، اضافه شده است.

یک تغییر کوچک اما مهم دیگر هم در NVDA اعمال شده و آن هم این است که از این به بعد در موقع استفاده از ابزار‌های مرور صفحه یا مرور اشیا، وقتی کاربر به بالا، پایین، چپ یا راست صفحه می‌رسد، این کلمات یا معادل‌های انگلیسی آن یعنی Top, Right, Left یا bottom، از سوی NVDA اعلام نخواهد شد.

کاربرانی که علاقه به استفاده از نسخه‌های بتای N|VDA پیش از انتشار رسمی داشته باشند می‌توانند آن را از وبسایت |NVAccess بارگیری کنند. همچنین اگر در طول استفاده از این نسخه با مشکل یا ایرادی مواجه شوید می‌توانید با مراجعه به صفحه NVDA در Github، آن را به طراحان گزارش دهید.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید