سازمان کتابخانه ها،موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی

پیام حضرت آیت الله العظمی سبحانی(حفظه الله)به جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی

آیت الله العظمی سبحانی(حفظه الله):این جانب برای تمامی نویسندگان ارجمندی که برای احیای امر اهل بیت قلم می زنند و تمامی شرکت کنندگان و متصدیان این جشنواره آرزو توفیق روز افزون دارم و امیدوارم که همگان مشمول دعای خیر حضرت ثامن الحجج علیه السلام باشند.
۱۳۹۹/۰۹/۰۷

پیام حضرت آیت الله العظمی سبحانی( حفظه الله ) به جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی

                                                                                                    بسم الله الرحمن الرحیم
ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ
شکی نیست که قلم نگهبان فرهنگ و وسیله پیشرفت علم و دانش است و اگر قلم در کار نبود تمدن بشری مصون نمی ماند و اندیشه ها و افکار غالباً به فراموشی سپرده می شد زیرا وسیله ثبت عمومی همان قلمی بود که در اختیار بشر بود ولی در عین حال این قلم چه بسا مایه بدبختی و شرمساری و عقب ماندگی ملت ها می گردد. تو گویی این قلم بسان شمشیری دو لبه است و بستگی دارد به این که در دست چه کسی قرار گیرد.
انسان از روزی که با قلم آشنا شد از دو بیان برخوردار گشت؛ یکی بیان زبانی، دیگری بیان قلمی، ولی بیان زبانی ثابت و پایدار نبوده، در حالی که بیان قلمی از ثبات برخوردار بوده است.
در روایات ما مرکب دانشمندان بر خون شهدا ترجیح دارد، گاهی انسان از خود سؤال می کند چگونه مرکب دانشمندی که در گوشه کتابخانه نشسته و صفحاتی را نگاشته است بر خون شهیدی که هستی خود را در راه خدا داده است برتری پیدا می کند؟ پاسخ آن این است که قلم دانشمندان و حرکت های علمی آنان، شهیدان را تربیت می کند، و آنها را به جبهه می فرستد، و اگر این آموزش ها نبود هرگز شهیدی در معرکه جنگ شربت شهادت نمی نوشید.
قلم های بزرگانی همچون صدوق ها و مفید ها و طبرسی ها و بعداً شرف الدین و علامه امینی و علامه طباطبایی ها توانستند آرمان های دینی و عقاید اسلامی و ارزش های اخلاقی را از گزند روزگار حفظ کرده و شیاطین دین را از دستبرد به امانت های الهی مأیوس سازند.اصولاً حافظ و نگهبان اصول و فروع اسلام، قلم و خامه دانشمندان است.
پس از رحلت پیامبر اسلام- صلی الله علیه و آله و سلم- نگارش حدیث ممنوع گردید و آنچه هم از سخنان آن حضرت در حال حیات وی نوشته شده بود، به آتش کشیده شد.
علما و دانشمندان شیعه، با امکانات بسیار کم و در خوف و تقیه، قریب ده هزار کتاب نوشته و اصول اربعمائه معروف، بخشی از آنها است. امامان بزرگوار، پیوسته اصحاب خود را به نگارش حدیث دعوت می کردند. و می فرمودند: «احتفظوا بکتبکم فانّکم سوف تحتاجون الیها».
قلم و خامه های بزرگان شیعه بود که به مذهب، از آسیب دشمنان صیانت بخشید، در دوران شکوفایی، مسائل کلامی، و ظهور مذاهب و عقاید، قلم به دستان شیعه، در کمین مخالفان نشسته با نگارش ردّیه ها به تیرهای مسموم آنان پاسخ گفتند. کافی است به فهرست آثار بزرگانی مانند هشام بن الحکم، و فضل بن شاذان و شیخ مفید، مراجعه شود و خواهیم دید که بخش اعظم آثار علمی آنان را ردّیه ها، و پاسخگویی به شبهات تشکیل می دهد.
سخن درباره اهمیت قلم فزون بر آن است که در این جا به آن اشاره شود. کافی است که در مفاد این حدیث که از اهل بیت عصمت و طهارت رسیده است دقت کنیم: صدای گردش قلم های دانشمندان به هنگام نوشتن؛ صداق گام های مجاهدان در میدان جهاد؛ صدای نخ ریسی زنان پاکدامن.
بخش نخست، اشاره به رکن فرهنگی جامعه و بخش دوم اشاره به قدرت نظامی و سومی اشاره به قدرت اقتصادی است. در واقع هر تمدنی باید در سعادت خود، از این سه چیز بهره بگیرد.
متأسفانه امروز بسیاری از قلم ها در خدمت فساد و اشاعه فحشا و به یک معنی در خدمت بیگانگان است. به امید روزی که تمام قلم ها در مسیر سعادت بشری قرار گیرد.
این جانب برای تمامی نویسندگان ارجمندی که برای احیای امر اهل بیت قلم می زنند و تمامی شرکت کنندگان و متصدیان این جشنواره آرزو توفیق روز افزون دارم و امیدوارم که همگان مشمول دعای خیر حضرت ثامن الحجج علیه السلام باشند.


                                                                          با تقدیم احترام
                                                                                                        قم- مؤسسه امام صادق(ع)
                                                                                                    جعفر سبحانی

منبع:
پیوست:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید