سازمان کتابخانه ها،موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی

قلم درخدمت فرهنگ رضوی؛ جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی در گذر از یازدهمین دوره

آیین پایانی این جشنواره با موضوع شخصیت و مسائل مربوط به امام‌رضا(ع) و خاندان ایشان در چهار بخش تألیف، ترجمه، کتاب دیجیتال و پایان‌نامه و رساله، در دهه کرامت در سازمان کتابخانه‌‏ها، موزه‌‏ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزار خواهد شد.
۱۳۹۷/۰۳/۲۳
یازدهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی هم‌اکنون مرحله دریافت اثر را سپری می‌کند. علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا ٢٧خرداد‌ماه جاری برای شرکت در این رویداد سالانه فرهنگی-مذهبی بفرستند.
آیین پایانی این جشنواره با موضوع شخصیت و مسائل مربوط به امام‌رضا(ع) و خاندان ایشان در چهار بخش تألیف، ترجمه، کتاب دیجیتال و پایان‌نامه و رساله، در دهه کرامت در سازمان کتابخانه‌‏ها، موزه‌‏ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزار خواهد شد.
در این گزارش با نگاهی به پرونده فرهنگی این جشنواره طی ١٠ دوره برگزاری آن، دستاوردهای آن را بررسی خواهیم کرد.
دوره اول و دوم این جشنواره در سال‌های ٨۶ و ٨٧ را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان برگزار کرد و از سومین دوره بود که دبیرخانه جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی در مشهد برگزاری این رویداد فرهنگی را
برعهده گرفت.
برون‌داد هشت دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی تقدیر از ١٢۵ کتاب چاپی، هفت کتاب دیجیتال، ١۵ پایان‌نامه و رساله،٢٠ ناشر و ٣٠ اثر شایسته چاپ به عنوان منتخبان جشنواره بوده است.

گنجینه‌ای برای فرهیختگان
بخش تألیف کتاب جشنواره محورهای مختلف شعر، داستان، نمایشنامه، نثر ادبی، کودک و نوجوان، تاریخ و سیره رضوی، علوم و معارف رضوی، زیارت، و حرم و اماکن متبرکه را شامل می‌شود. موضوع جشنواره نیز‌ درباره امام‌رضا(ع) و خاندان ایشان (‌حضرت امام موسی کاظم، حضرت جوادالائمه، حضرت حسین‌بن‌موسی‌کاظم، حضرت احمدبن‌موسی‌ کاظم (شاهچراغ) علیهم‌السلام و حضرت فاطمه معصومه سلام‌ا... علیها) است.
بر اساس اعلام برگزارکنندگان، برپایی این برنامه سالانه توسعه فرهنگ رضوی در سطح جهان و شناسایی نخبگان علمی و فرهنگی حوزه فرهنگ رضوی را در پی خواهد داشت.
دکتر مجتبی بذرافشان‌ مقدم، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، دراین‌باره به شهرآرا می‌گوید: گنجینه‌ای ارزشمند از کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های فرهیختگان، دانشمندان، شاعران، نویسندگان و ناشران جهان فراهم آمده است.
این مجموعه می‌تواند به عنوان پایگاهی علمی برای پژوهشگران حوزه فرهنگ رضوی بسیار مفید و
ارزشمند باشد.
او شناسایی مراکز علمی و فرهنگی و ناشران فعال در زمینه فرهنگ رضوی در سطح جهان را از دیگر دستاوردهای ١١ دوره برگزاری جشنواره کتاب سال رضوی می‌داند و می‌افزاید: از سوی دیگر، طی برگزاری این برنامه، دانش‌پژوهان و علاقه‌مندان با کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، کتابخانه شبانه‌روزی تخصصی اهل‌بیت(ع)، کتابخانه تخصصی حضرت‌ رضا(ع) و دیگر مراکز فرهنگی آستان قدس رضوی آشنا می‌شوند.

حمایت از انتشار پایان‌نامه‌ها
به گفته رئیس سازمان کتابخانه‌های آستان‌ قدس که برگزارکننده این جشنواره است، طی هشت دوره برگزاری جشنواره کتاب سال رضوی در مشهد، حدود سه‌‌هزار اثر در بخش‌ها و محورهای گوناگون به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، کره‌ای، اردو، هندی، ترکی استانبولی، ترکی آذربایجانی، روسی، مالایی، سواحلی، گجراتی، میانماری، تاجیکی، ازبکی، چینی، کره‌ای و اسپانیایی به دبیرخانه آن رسیده است.
بذرافشان درباره داوری این برنامه فرهنگی ابراز می‌کند: آثار جشنواره در هر دوره برای پنج گروه داوری ارسال می‌شود و هر اثر را سه داور بررسی می‌کنند. میانگین نمرات داوران که خود از میان افراد برجسته و صاحب‌نظر حوزه و دانشگاه سراسر کشور انتخاب شده‌اند امتیاز هر اثر را مشخص می‌کند.
بخش پایان‌نامه این جشنواره از سومین دوره به محورهای برنامه افزوده شده است. رئیس سازمان کتابخانه‌ها دراین‌باره خاطرنشان می‌کند: پایان‌نامه‌هایی که به‌عنوان برگزیده جشنواره انتخاب و معرفی می‌شوند با هزینه آستان قدس رضوی در جریان انتشار قرار‌ می‌‌‌گیرند. تاکنون سه پایان‌نامه به چاپ رسیده‌اند و چهار پایان‌نامه روند انتشار را طی می‌کنند.
او می‌گوید: دبیرخانه جشنواره علاوه بر برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب‌های برگزیده، این آثار را در نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد و تهران عرضه کرده است و با ارائه این گنجینه در کتابخانه تخصصی اهل‌بیت(ع) و نیز کتابخانه تخصصی حضرت‌ رضا(ع) زمینه پژوهش را برای محققان فراهم آورده است.
بذرافشان ابراز می‌کند: قرار است در سال جاری نیز کتابی که به معرفی مبسوط همه برگزیدگان هشت دوره جشنواره پرداخته است از سوی دبیرخانه جشنواره به چاپ برسد.
نویسندگان، ناشران و علاقه‌مندان به شرکت در یازدهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای این جشنواره به نشانی
http://library.aqr.ir/ketabsal مراجعه کنند.

 
منبع:
برچسب:
پیوست:
ارسال نظر:

متن ساده

HTML محدود