سازمان کتابخانه ها،موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی

مصاحبه با حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مهدی غلامعلی

۱۳۹۴/۱۱/۲۰
مصاحبه با حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مهدی غلامعلی
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مهدی غلامعلی، متولد 1351 تهران و ساکن شهر مقدس قم، دارای مدرک دکترای مدرسی معارف اسلامی در گرایش قرآن و سطح خارج تحصیلات حوزوی است. وی عضو هیأت علمی دانشگاه قرآن و حدیث قم و از کارشناسان گروه قرآن و حدیث رادیو معارف، در حوزه مباحث حدیثی به شمار می‌رود. تدریس، در دانشگاه‌ها و مراکز حوزوی، او را از تألیف و پژوهش بازنداشته است. دکتر غلامعلی از سال 1375 تاکنون از پژوهشگران موسسه تحقیقاتی دارالحدیث است و تألیف ده‌ها کتاب و مقاله، حاصل مطالعات اوست.
 کتاب‌های «ماه هشتم»، «سبک شناخت کتاب‌های حدیثی»، «گلبرگ هدایت»، «مدرسه امام باقر(ع)»، «حدیث‌خوانی روشمند»، «سودای حقیقت: شرح حدیث عنوان بصری»، «سیره و اخلاق نظامی پیامبر اعظم»، «سبزتر از سبز: چهل روایت، چهل حکایت از زندگی امام خمینی» و مقالات «بن‌مایه‌های غیبت امام عصر در روایات»، «حدیث شیعه در خراسان عصر صادقین»، «اباصلت ره‌یافته خراسان»، «سبک شناسی کتب حدیثی شیخ بهایی» و... تنها بخشی از آثار او را تشکیل می‌دهند.
کتاب وی با عنوان «زندگی به سبک خورشید؛ سیری در سیره و سبک زندگی امام رضا علیه‌السلام»، حائز رتبه برتر در هفتمین جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی در محور «تاریخ و سیره رضوی با رویکرد علمی و ترویجی» شد. او معتقد است همان‌گونه که شیوه زندگی مردم تغییر می‌کند، سبک نگارش و انتقال مفاهیم نیز باید تغییر یابد. کوتاه، پُربار و پر انرژی صحبت می‌کند، گفتگوی ما را با این پژوهشگر و نویسنده فعال و پویای کشورمان می‌خوانید:
  • آقای غلامعلی! به‌نظر شما بحث «الگوسازی» از سبک زندگی اهل‌بیت (ع)، در کتاب‌هایی که در ارتباط با ایشان نوشته می‌شود، در نظر گرفته می‌شود؟
یک مشکلی که در کتاب‌های ما وجود دارد، این است که بسیاری از مواقع فکر می‌کنیم خیلی چیزها برای مردم جذاب است و به همین دلیل آن‌ها را مطرح می‌کنیم. مانند معجزات، یا تولد ائمه و یا ازدواج ایشان. اینها جذاب است اما قابلیت الگوبرداری ندارد، گزارش است. منِ نوعی که نمی‌توانم آن معجزه را انجام دهم! اما از شیوه رفتار و تعامل ایشان می‌توانم الگوبرداری کنم. برای مثال، برادران امام رضا (ع)، از ایشان شکایت می‌کنند و امام را به دادگاه می‌برند. من از شیوه برخورد امام با برادرانشان در دادگاه می‌توانم الگوبرداری کنم چون امروز هم همین اتفاق در زندگی من می‌افتد. اگر نوع انتخاب‌هایمان را در موضوع و شیوه انتقال، درست کنیم، خودبه‌خود مخاطب خود را هم پیدا می‌کنیم. مگر این‌همه کتاب راجع به دفاع مقدس نوشته نمی‌شود؟ اما یکی می‌شود «دا»، یکی می‌شود «نورالدین». این فقط به‌خاطر حاشیه زدن آقا یا تبلیغ تلوزیون نیست. اینها موثر است، چون شخص رهبری به عنوان کسی که خیلی کتاب می‌خوانند وقتی یک کتاب را تأیید می‌کنند، معلوم است که یک چیزی در این کتاب هست، اما بیشتر از این، خود کتاب است که می‌تواند جای خودش را باز کند.
  • در دوران نوجوانی شما ، کتاب خاصی بود که بر اثر مطالعه آن، ارتباط ویژه‌ای با اهل بیت (ع) برقرار کرده باشید؟
بله. مجموعه کتاب‌های آقای سید مهدی شجاعی برای من چنین نقشی را داشتند.
  • فکر می‌کنید چگونه می‌توان نسل جوان را به مطالعه عمیق به ویژه در زمینه اهل‌بیت ترغیب کرد؟
ما از نظر محتوا چیزی کم نداریم. مواد اولیه خوبی داریم. مشکل، در قالب است. اگر قالب‌های جدید را بشناسیم و مواد اولیه را در قالب‌های جدید ارائه کنیم، خودبه‌خود مردم به سراغ کتاب‌ها می‌آیند. امام رضا علیه‌السلام روایتی خطاب به اباصلت دارند که خیلی زیباست، می‌فرمایند: «اگر مردم خوبی‌های کلام ما را دریابند، خودشان به‌دنبالمان می‌آیند». این رسالت اهل قلم و هنرمندان را زیاد می‌کند. ببینید مثلا هرسال تعداد زیادی سخنرانی داریم، اما این وقتی می‌شود سریال امام علی(ع)، مختار، حضرت یوسف، در بین عموم مردم خود را جا می‌کند. چون قالب آن جدید شده، وگرنه محتوا، همان روایات و آیات است. در عرصه تألیف هم کتاب‌هایی مثل کتاب‌های آقایان امیرخانی، سیدمهدی شجاعی و پسر ایشان، آن‌قدر جذاب و زیباست که خودش مبلغ خودش است. نیازی نیست که نهادی تعداد زیادی از آن کتاب را بخرد تا به نویسنده کمک کند. یکی از بهترین قالب‌ها هم داستانک است. اگر احادیث، مطالب و داستان‌ها را با داستانک در 150 کلمه ارائه کنیم، خواننده خودش سراغ آن می‌آید.
  • تصور می‌کنید این اتفاق در «زندگی به سبک خورشید» شما افتاده است؟
من به همین نیت آمدم. 150 داستانی که قابلیت الگوپذیری را دارد، در قالب داستانک آوردم. این کتاب، ارائه‌ای نوین از برخی سیره‌های رضوی است که در قرن حاضر قابلیت الگوبرداری دارد. این کتاب در هشت بخش و در قالب 150 داستانک از زندگی و سیره آن حضرت است. همان‌طور که ما از غذای مفصل رسیدیم به ساندویچ، از کتاب مفصل هم باید برسیم به کتاب خُرد. در همین شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی، گاه یک داستان کوتاه چند خطی در مقابل شما باز می‌شود که زندگی و اندیشه شما را متحول می‌کند. ما باید این هنر را داشته باشم که یک مطلب زیبا را در متون، با فکر، تبدیل کنیم به داستانک زیبا، و این شدنی است.
  • در زمان نگارش این کتاب، بهره معنوی ویژه‌ای هم نصیبتان شد؟
توفیق زیارت‌های مکرر در طول نگارش این اثر و پس از آن و همچنین آشنایی با سیره رفتاری رضوی بهترین بهره معنوی من است.
  • و احتمالا تشرف شما به حرم مطهر برای شرکت در مراسم اختتامیه این جشنواره هم ادامه همان توفیقات است. جشنواره را چطور دیدید؟
برگزاری هر جشنواره‌ای که تقدیر از فرهیختگان و نویسندگان و اهل فرهنگ را به دنبال داشته باشد، بسیار ارزشمند و ستودنیست. حال اگر این جشنواره با دین عجین شود، ارزشش فراتر می‌رود. این جشنواره که متعلق به اهل فرهنگ رضوی است به همان اندازه ارزشمند است که اندیشه امامت در شیعه ارزشمند است و همین مسوولیت برگزارکنندگان را سنگین‌تر می‌کند.
  • فکر می‌کنید چه باید کرد که سال آینده، جشنواره بهتر، پربارتر و گسترده‌تری داشته باشیم؟
به نظرم دقت در ارزیابی آثار، استفاده از داوران توانمند داخل و خارج از استان خراسان رضوی، می‌تواند این نتیجه را در پی داشته باشد که آثاری با اعتبار بیشتر، گزینش شوند. از طرفی، باید گفت، در حال حاضر ماهیت این جشنواره با جهانی شدن فاصله بسیاری دارد. نخست باید شخصیت امام رضا (ع) معرفی شود و به تعبیر خود آن حضرت آثار و روایات ایشان باید به زبان‌های زنده دنیا و در قالب‌های جدید ارائه شود تا جهانیان با این شخصیت و اندیشه آشنا شوند. همان‌طور که در ابتدا نقل کردم، خود حضرت فرمودند: «لو علموا محاسن کلامنا لاتبعونا؛ اگر خوبی‌های کلام ما را بدانند از ما پیروی می‌کنند».
  • کلام آخر؛ تصور می‌کنید کتابخانه مرکزی آستان‌قدس‌رضوی عامل و متصدی مناسبی برای برگزاری این جشنواره باشد؟
این کتابخانه، مرکزامید علاقه‌مندان به اندیشه رضوی است و حتی شایسته است که درتمام مراکز استان‌ها، نمایندگی‌هایی تأسیس شود تا به فرهنگ اسلامی و نشر فرهنگ رضوی خدمت ارزنده‌تری ارائه کند. معتقدم بهترین مکان برگزاری و مدیریت این جشنواره، کتابخانه مرکزی آستان‌قدس‌رضوی با بهر‌ه‌گیری از مراکز علمی و شایسته‌ای چون بنیاد پژوهش‌های اسلامی است.
منبع:
برچسب:
پیوست:
ارسال نظر:

متن ساده

HTML محدود