کتابخانه تخصصی ادبیات آستان قدس رضوی

library.aqr.ir/Literature
۱۳۹۹-۰۴-۰۱

سيد علي‌رضا مهرداد؛ نویسنده و پژوهشگر، متولد یکم تیرماه

من سيد علي‌رضا مهرداد هستم؛ نویسنده و پژوهشگر. بیشتر در حوزه دفاع مقدس کار می‎کنم.

من سيد علي‌رضا مهرداد هستم؛ نویسنده و پژوهشگر. بیشتر در حوزه دفاع مقدس کار می‎کنم. آنچه را که الان می‌نویسم قصه و افسانه و داستان نیست. من قصه را خوب می‌شناسم. اصلا خودم داستان و قصه‌نویسی را تدریس می‌کنم و در تعریف قصه می‎گویم احسنه اکذبه. عامیانه‌اش یعنی قصه هر چه دروغ‌تر باشد، قشنگتر است؛ اما شما الان با حقیقتی روبه‌رو هستید که نمی‌شود نامش را معجزه گذاشت و خیلی هم طبیعی و معمولی نیست. از این‌جور ماجراها در دفاع مقدس کم نداریم؛ ولی صلاح نیست هر جا و هر جور درباره آنها نوشت. ماجرای سعدالله را به عمد و به اصرار تعداد زیادی از دوستان و به سفارش یک ناشر محترم تصمیم گرفتم این‎طوری بنویسم. صفرتاصدش را هم خودم به عهده می‌گیرم. تا قاعده "وعلی‎العهده الراوی" هم درست دربیاید.
ماجرای شگفتی است؛ ولی راست است و حقیقت. بر حسب اتفاق، واقعیت هم دارد که یکی از مطلعین ماجرا خود من هستم و دیگر مطلعین هم به من کمک می‎کنند تا مطلب درست و بی ‎اغراق و بی ‌کم و کاست نوشته شود.
اینکه عارف و مجاهد بزرگی مثل میرزاجوادآقا تهرانی می‎خواسته در گم‎‌نامی بماند، برایم مسلم است. اینکه سعدالله مجاور میرزاجوادآقا شده هم مسلم است. اینکه مجاورت سنخیت می‎آورد هم مسلم است...
منتخبی از کتاب خواندنی:
شهدفروش: ناداستان شگفت‌انگيز سعدالله (جلال صلواتي)/ نويسنده سيد عليرضا مهرداد.- مشهد: کنگره بزرگداشت سرداران شهيد و بيست و سه هزار شهيد استان‌هاي خراسان، ‎۱۳۹۸. موجود در کتابخانه تخصصی ادبیات آستان قدس رضوی.
استاد علیرضا مهرداد زحمت‌ها بسیاری زیادی کشیده است چه در نوشتن و چه در عرصه آموزش و چه در سالهای زندگی، در عرصه ی دفاع با دو سلاح آماده بوده و حاضر.
برای این غنیمت ارزشمند فرهنگی و یادآور خوبیها و اخلاص‎ها، در زادروز تولدش، یکم تیرماه (1345) از خداوندگار بزرگ، سلامت و سعادت روزافزون آرزومندیم. ایشان در سلسله نشستهای ادبی خوانش متون دفاع مقدس و نشستهای تخصصی سازمان کتابخانه ها به عنوان استاد سخنران و کارشناس مجری بارها تقبل زحمت نموده‌اند.
برخی آثار سيد علي‌رضا مهرداد:
شمسه
پانزده آيه: گزيده‌اي از زندگي‌نامه و خاطرات پانزده سردار شهيد استان خراسان
گلبوي: خاطرات سردار شهيد اسلام عبدالحسين برونسي
آخرين پرواز
برويد پيدايش کنيد: بر اساس زندگي شهيد عبدالحسين برونوسي
ابوفاضل: بر اساس زندگي شهيد عليرضا عربي
عصر روز سوم: زندگي‌نامه داستاني شهيد مهندس محمد طرح‌چي
کنار پل، منتظرت ايستاده‌ام: زندگي‌نامه داستاني شهيد مهندس حسن آقاسي‌زاده
گل‌هاي اين باغ
و...

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تصاویر شاعران