کتابخانه تخصصی ادبیات آستان قدس رضوی

library.aqr.ir/Literature
۱۳۹۹-۰۵-۰۱

امیر حماسه‎ها: بازخواني نقش مقام معظم رهبري در حماسه دفاع مقدس

رهبر معظم انقلاب، حضرت آیه‎الله خامنه‎ای در زمره مسئولان مملکتی هستند که با قلبی مملو از عشق به جهاد و شهادت بسیاری از اوقات گرانبهای خود را در جبهه‎های حق علیه باطل گذراندند.

بِسم اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم
یاد حماسه دفاع مقدس باید همیشه در کشور ما باقی بماند و جاودانه باشد.
این جنگ نه تنها صحنه حضور گسترده مردم بود، بلکه بر خلاف جنگهای رایج دنیا، شاهد حضور شایسته بالاترین شخصیتهای سیاسی و علمی کشور در خطوط مقدم کارزار نیز بود.
رهبر معظم انقلاب، حضرت آیه‎الله خامنه‎ای در زمره مسئولان مملکتی هستند که با قلبی مملو از عشق به جهاد و شهادت بسیاری از اوقات گرانبهای خود را در جبهه‎های حق علیه باطل گذراندند، روحیه‎ای که به رزمندگان اسلام می‎دادند، انگیزه پیروزی‎های فراوان بخصوص در سالهای اولیه جنگ تحمیلی بود. کمتر برهه‎ای از جنگ جی ایشان در میادین نبرد خالی بود و کمتر عملیاتی بدون حضور ایشان در کنار فرماندهان رزم شکل گرفت.
شرکت در جنگ های چریکی و نامنظم؛ حضور فعال در طراحی و فرماندهی عملیات ها؛ تلاش مجدانه در رفع مشکلات رزمی و پشتیبانی جبهه‎ها، مقابله با سیاست‎های خائنانه بنی صدر در اداره جنگ، بازدید و سرکشی از جبهه‎های غرب و ارتباط مستقیم با رزمندگان خطوط مقدم، تبیین ابعاد سیاسی جنگ تحمیلی و رساندن پیام این حماسه مقدس از راه سخنرانی در مجامع بین‎المللی و مصاحبه با رسانه‎های جهانی، تقویت مشارکت فعال مردم در جنگ از راه ایراد خطبه در نماز جمعه و سخنرانی و ... نمونه ای از فعالیت های مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) در حماسه دفاع مقدس است.
فقدان آثار مکتوب پیرامون این موضوع انگیزه‎ای شد تا با تکیه بر خاطرات مقام معظم رهبری، این کتاب که بیانگر حضور موثر و کارساز معظم له در اداره جنگ است، به قلم علی مولوي‌نيا (شيخيان)، به رشته تحریر درآید.
بخشی منتخب از متن کتاب:
امیر حماسه‎ها: بازخواني نقش مقام معظم رهبري در حماسه دفاع مقدس/ علي مولوي‌نيا (شيخيان).- قم: ياقوت، ‎۱۳۹۰.
عطر کلام رهبری
حقیقتا در دوران مبارزه، هم زحمت می‎کشیدیم، هم محنت عمومی رادرک می‎کردیم، هم از احساسات و تلاش‎ها و فداکاری‎های مردم به هیجان می‎آمدیم و هم در یک فضای آمیخته به معنویت و عرفان و حماسه و اراده و عزمی که از وجود و حضور امام ناشی، می‎شد، زندگی می‎کردیم. این واقعا چیزی است که دیگر قابل تکرار و تجدید نیست. ...
به گذشته با این چشم باید نگاه بکنیم. یعنی با چشم رضایت و نگاه از روی احساس انجام تکلیف که هر مومنی وقتی تکلیفی را انجام دهد، خوشحال است و این خوشحالی عیب نیست، بلکه حسن است، ... ما باید یاد زیبای آن روزها را واقعا در ذهنمان نگهداریم و حفظ کنیم و اگر بتوانیم بر روی کاغذ بیاوریم تا برای آینده بماند.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تصاویر شاعران