کتابشناسی ادبیات عامه در کتابخانۀ آستان قدس رضوی(ع)
۱۳۹۹-۰۶-۲۳
در این مقاله سعی شده است فهرستی از منابع موجود کتابخانه دربارۀ فرهنگ و ادبیات عامیانه تهیه شود تا راهگشای تحقیق و پژوهش برای پژوهش‎گران باشد و مراجعه کنندگان به کتابخانۀ آستان قدس با استفاده از این کتابشناسی بتوانند در سریع ترین زمان و بدون اتلاف وقت به منابع موجود درباره فرهنگ و ادب عامه دست یابند و پژوهش‎های کاملی در این زمینه انجام دهند.

کتابشناسی ادبیات عامه در کتابخانۀ آستان قدس رضوی(ع)
دکتر سیدعلی کرامتی مقدم
حسن زحمتکش
نسرین کمالی‌پور

ستایش خداوند بخشنده را
که موجود کرد از عدم بنده را
بدیعی که شخص آفریند ز گل
روان و خرد بخشد و هوش و دل
چکیده
    فرهنگ مردم و دانش عوام هر ملتی آیینه ذوق و معرف خلق و خوی آن ملت و وسیله شناخت خصوصیات آنهاست و چون با فولکلور ملل دیگر رابطه تاریخی، فلسفی و مذهبی دارد، می تواند پیام‌آور دوستی یک ملت نزد سایر ملل جهان باشد.
از جنبه ملی،  فرهنگ مردم هر ملتی در حکم سیرتهای توده عوام آن ملت و تصویر اصیل آداب و عادات آن قوم و روشنگر تکامل اجتماعی مردم عوام آن کشور است و در سرزمین پهناوری چون ایران، که شهرها و روستاهایش در شرق و غرب و شمال و جنوب کشور، پراکنده و مردم هر نقطه، لهجه و فرهنگ خاص خود را دارند، اما با وجود اختلافات ظاهری، ریشه و منشا فولکلور همه مناطق و طوایف یکی است و این محکمترین سند وحدت قومی ایرانیان است.
کتابخانه آستان قدس رضوی که منتسب و مفتخر به نام مبارک حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام می باشد، تنها کتابخانه مانا در جهان اسلام با بیش از هزار سال قدمت، با توجه به اسناد باقی مانده و دارای بیش از سه میلیون منبع چاپی، با سه هزار و پانصد مراجعه کننده در هر روز که بیش از یک میلیون و ششصد مراجعه کننده اعم از عضو و غیرعضو در سال، و دویست هزار عضو از دانش‎آموز تا اساتید حوزه و دانشگاه را پذیراست و طیف موضوعی وسیعی از منابع را داراست.

    کتابخانۀ آستان قدس رضوی یکی از گنجینه‎های ارزشمند و کم نظیر منابع مطالعاتی و پژوهشی اعم از چاپی و غیرچاپی در کشور است. این سازمان، دارای یک کتابخانه‎ی مرکزی و تعدادی کتابخانه‌ی درون‌شهری در سطح شهر مشهد و کتابخانه‎های برون‌شهری در سطح کشور می‎باشد. کتابخانه‌ی مرکزی آستان قدس رضوی که در حرم مطهر رضوی و بست شیخ طوسی واقع است دارای هشت کتابخانه‎ی تخصصی و تعدادی تالارهای عمومی برای مراجعان از نوجوان تا بزرگسال می باشد.  همچنین این سازمان در مجموع دارای چهل‌و‌پنج کتابخانۀ وابسته است که از این تعداد بیست کتابخانه در سطح شهر مشهد(درون‌شهری) و بیست‌وپنج کتابخانه(برون‌شهری)، در شهرهای مختلف کشور پراکنده و وابسته به آستان قدس رضوی است.
کتابخانۀ تخصصی ادبیات در کتابخانۀ مرکزی، منابع چاپی و غیر چاپی متنوع و قابل توجهی دارد؛ این مجموعه شامل: کتاب، نشریۀ تخصصی، لوح فشرده و نرم افزارهای تخصصی ادبی مثل واژه‎نامه‎های مختلف و نیز پایان‎نامه‎های مرتبط با زبان و ادبیات فارسی است. امکان دسترسی و استفاده از این منابع برای مراجعان به صورت یک‎جا و هم زمان وجود دارد.
    با توجه به اهمیتی که کتابخانه آستان قدس رضوی و نیز منابع این مجموعۀ ارزشمند برای محققان دارد در این مقاله سعی شده است فهرستی از منابع موجود کتابخانه دربارۀ فرهنگ و ادبیات عامیانه تهیه شود تا راهگشای تحقیق و پژوهش برای پژوهش‎گران باشد و مراجعه کنندگان به کتابخانۀ آستان قدس با استفاده از این کتابشناسی بتوانند در سریع ترین زمان و بدون اتلاف وقت به منابع موجود درباره فرهنگ و ادب عامه دست یابند و پژوهش‎های کاملی در این زمینه انجام دهند. همچنین فهرستی از مقالاتی که با موضوع ادبیات عامیانه در نورمگز وجود داشت هم تهیه شده است، هرچند تعداد مقالات بسیار زیاد و بیش از سه هزار مقاله بود، اما تعدادی فهرست شدند تا جهت استفاده محققین اطلاع‌رسانی شوند.
کلیدواژه:
ادبیات عامیانه، فرهنگ و زبان، آثار، کتابخانۀ آستان قدس رضوی، کتابشناسی.

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب این وب سایت چیست؟

انتخاب‌ها

تصاویر شاعران