کتابشناسی آذربایجان و انقلاب در کتابخانۀ آستان قدس رضوی
۱۳۹۹-۰۶-۲۳
در مقدمه‎ی این مقاله دربارۀ آذربایجان و نقش مردم غیورش در انقلاب‎های مردمی و تحول‎خواهی و مبارزه با ظلم و استبداد نکاتی بیان شده و بعد از آن یکصدوپنجاه ‏و پنج اثر پیرامون این موضوع فهرست شده است.

تابشناسی آذربایجان و انقلاب در کتابخانۀ آستان قدس رضوی
دکتر سیدعلی کرامتی مقدم
حسن زحمتکش
نسرین کمالی‌پور

چکیده:
   آذربایجان از روزگاران دیرین به لحاظ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی یکی از تأثیرگذارترین مناطق ایران به شمار می‎رفته و پیوسته نقش مهمی در تحولات ملی ایفا نموده است. اگرچه فعالیت‏های ارزشمند مردم این خطه از دید تاریخ‎نویسان پنهان نمانده و در حافظۀ ملت ایران و همچنین کتب تاریخی ثبت و ضبط شده ولی در دوره‎ی معاصر لازم است که خدمات بی‎شائبه و ارزشمند مردم آذربایجان در به ثمر رساندن انقلاب‎های مردمی و نهضت‎های آزادی‎خواهانه‎ی ملت ایران به طور شایسته شناخته‌ و معرفی شود. به این جهت آشنایی با کتاب‏هایی که پیرامون این موضوع نوشته‎ شده است، اهمیت می‎یابد. سئوال اصلی پژوهش ما این است که چگونه می‏توان پیرامون انقلاب‎های مردمی و نقش مردم آذربایجان در پیروزی و موفقیت این قیام‎ها به شناخت جامع و کاملی از منابع و مراجع تحقیقی دست یافت؟ یکی از مهم‎ترین شیوه‎ها برای رسیدن به این مقصود تهیه‎ی کتابشناسی و فهرست کردن منابع چاپی و نوشتاری است. دسترسی و مطالعه‎ی کتاب‎ها و مقالات با موضوعی خاص در صورت وجود کتابشناسی و فهرست مقالات کار محققان و پژوهش‎گران را ساده‌تر می‌نماید. بدیهی است که ابزارهای الکترونیک و سایت‏های اینترنتی نیز نمی‏توانند اطلاعات منسجم و کاملی همانند فهرست‏ها و کتابشناسی‎ها ارائه دهند.
   اهمیت کتابشناسی و ضرورت تهیه‎ی آن و هم‌چنین اهمیتی که کتابخانة آستان قدس رضوی(ع) برای محققان و دانشگاهیان دارد، سبب شد نگارنده و همکارانش در کتابخانۀ آستان قدس رضوی به تهیۀ یک کتابشناسی کامل از کتاب‏هایی با موضوع آذربایجان و انقلاب بپردازند تا مشتاقان و علاقه‎مندان بتوانند به راحتی و بدون اتلاف وقت در این زمینه به منابع و اطلاعات مورد نیاز خود دست یابند. در مقدمه‎ی این مقاله دربارۀ آذربایجان و نقش مردم غیورش در انقلاب‎های مردمی و تحول‎خواهی و مبارزه با ظلم و استبداد نکاتی بیان شده و بعد از آن یکصدوپنجاه‏وپنج اثر پیرامون این موضوع فهرست شده است.
کلیدواژه:
 آذربایجان، انقلاب، کتابشناسی، مقاله‎شناسی، کتابخانه آستان قدس رضوی.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب این وب سایت چیست؟

انتخاب‌ها

تصاویر شاعران