کتابشناسی نزاری قهستانی در کتابخانه‌ی آستان قدس رضوی(ع)
۱۳۹۹-۰۶-۲۳
در این مقاله فهرستی از منابع موجودِ این کتابخانه درباره نزاری تهیه‏ شد تا راهگشای تحقیق و پژوهش برای پژوهش‏گران باشد. محققان و مراجعه کنندگان به کتابخانة آستان قدس رضوی با استفاده از این کتابشناسی می‏توانند در سریع‏ترین زمان و بدون هدر دادن وقت دربارة حکیم نزاری قهستانی، اندیشه‏‌ها و سبک شعری او به منابع مورد نیاز خود دست یابند و پژوهش‏های کاملی داشته باشند.

کتابشناسی نزاری قهستانی در کتابخانه¬ی آستان¬ قدس رضوی(ع)
دکتر سیدعلی کرامتی مقدم
حسن زحمتکش
نسرین کمالی‎پور

چکیده:
   حکیم سعدالدین بن شمس‌الدین نزاری بیرجندی قهستانی از سرایندگان بزرگ قرن هفتم و آغاز قرن هشتم است. با این که نزاری شاعری شایسته و درخور توجه بوده و دیوان اشعار و مثنوی‏های متعددی از او به جای مانده ولی در زبان و ادب فارسی کمتر مورد توجه پژوهش‏گران قرار گرفته است؛ دربارةزندگی او تنها چند تذکره اشاراتی پراکنده و مختصر داشته‏اند. برای نخستین بار خاورشناس روسی، چنگیز غلامعلی بایبوردی تحقیقاتی دربارة نزاری انجام داده و بعدها آیتی بیرجندی برای اولین بار از روی اطلاعات تذکره‏نویسان شرح حال نزاری را تدوین نموده است. جدا از این موارد چند مقالة کوتاه و مقدمة مصفا بر کلیات اشعار نزاری در سدة اخیر تنها منابع موجود دربارة این شاعر هستند. به این جهت جست‏وجوی منابع دربارة نزاری قهستانی برای محققان به راحتی میسر نیست و پژوهش را در اولین گام برای اغلب آنان دشوار می‏سازد؛ به این جهت تهیة کتابشناسی برای این شاعر ضرورتی تام دارد تا محققان بتوانند سریع‏تر به منابعی که دربارة او بحث و سخنی داشته باشد، دست یابند.
   با توجه به اهمیتی که کتابخانة آستان قدس رضوی(ع) برای محققان و دانشگاهیان دارد، در این مقاله فهرستی از منابع موجودِ این کتابخانه دربارة نزاری تهیه‏ شد تا راهگشای تحقیق و پژوهش برای پژوهش‏گران باشد. محققان و مراجعه¬کنندگان به کتابخانة آستان قدس رضوی با استفاده از این کتابشناسی می‏توانند در سریع‏ترین زمان و بدون هدر دادن وقت دربارة حکیم نزاری قهستانی، اندیشه‏‌ها و سبک شعری او به منابع مورد نیاز خود دست یابند و پژوهش‏های کاملی داشته باشند.   
کلیدواژه:
نزاری قهستانی، زبان فارسی، کتابشناسی، منابع، مقالات، شعر، اندیشه.

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب این وب سایت چیست؟

انتخاب‌ها

تصاویر شاعران