محمد رسول‌الله (ص) در هزار سال شعر فارسي
۱۳۹۹-۰۸-۱۲
این کتاب مروری است بر آنچه که شاعران فارسی زبان در ستایش شخصیت والای پیامبر گرامی اسلام (ص) سروده اند.

محمد رسول‌الله (ص) در هزار سال شعر فارسي/ تاليف: جعفر ابراهيمي "شاهد"؛ ويراستار: مينو کريم‌زاده.- تهران: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، 1385.
این کتاب مروری است بر آنچه که شاعران فارسی زبان در ستایش شخصیت والای پیامبر گرامی اسلام (ص) سروده اند. تصویری هر چند کوچک و ناقص ازعظمت و شکوه بهتربن مخلوق خداوند در آینه زلال شعر فارسی. شعرهای این کتاب همه‌ی آن اشعاری نیست که شاعران درباره‌ی پیامبر سروده‌اند بلکه گردآورنده سعی کرده است پس از معرفی اجمالی زندگی نامه‌ی هر شاعری، بهترین شعرهایش را گزینش نماید. انتخاب و گزینش از آثار چهل شاعر نامی شعر و ادب فارسی چون رودکی، کسایی، فردوسی، ناصرخسرو، عطار، نظامی، مولوی و ... نمونه‌های از شاعرانی است که برخی از آثارشان در این زمینه در کتاب آورده شده است.
در گزینش شعرها، تا آنجا که ممکن بوده است، رعایت سن مخاطبان مورد توجه قرار گرفته و در مواردی، ابیات حذف شده است. همچنین گردآردنده کار سعی نموده است، بعضی از واژه‌ها و اصطلاحات مشکل و نامانوس را در پایان هر شعر معنا کرده و شرح دهد. این توضیحات در انتهای اشعار، خواننده را در بهتر فهمیدن شعرها کمک می‌کند.  
در پایان این کتاب، چند شعر از اشعار عامیانه و مردمی نیز آورده شده است که در آنها به شکل مستقیم و غیر مستقیم، اشاره‌هایی به رسول اکرم (ص) شده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب این وب سایت چیست؟

انتخاب‌ها

تصاویر شاعران