شاعران ایرانی که شعر عربی سروده اند
۱۳۹۴-۰۹-۰۸
شعرای ایرانی بعد از اسلام تا قرن سوم که به زبان عربی شعر سروده اند شامل : ابان بن عبدلحمید ابن لاحق از شاعران بعداز اسلام ، او بعضی از کتابهایی را که از پهلوی به عربی ترجمه شده بودند از جمله 1- کلیله و دمنه 2- بلوهر و بوزارف 3- سندبادنامه 4- کتاب مزدک را به شعر عربی درآورد.
شاعران ایرانی که شعر عربی سروده اند
PostDateIconچهارشنبه, 03 اسفند 1390 ساعت 13:55 | PostAuthorIconنوشته شده توسط zahmatkesh | مشاهده در قالب PDF | چاپ | فرستادن به ایمیلشاعران ایرانی که شعر عربی سروده اند

شعرای ایرانی بعد از اسلام تا قرن سوم که به زبان عربی شعر سروده اند شامل :

ابان بن عبدلحمید ابن لاحق

از شاعران بعداز اسلام ، او بعضی از کتابهایی را که از پهلوی به عربی ترجمه شده بودند از جمله 1- کلیله و دمنه 2- بلوهر و بوزارف 3- سندبادنامه 4- کتاب مزدک را به شعر عربی درآورد .

ابراهیم یسار

وی اهل نسای خراسان ، و فردی میهن پرست و متفاخر به فرهنگ ایرانی بود .

ابوالعتاهیه

ابوالعتاهیه اسمعیل بن قاسم ، ( متوفی 211ه) ، از شاعران ایرانی که به زبان عربی شعر سرودند . از معاصران ابو نواس و بشار بن برد بود . وی مدح و غزل و وعظ استاد و از کسانی است که در توسعه ی مفاهیم و مضامین شعر عرب بسیار موثر بود .(صفا1/191)

ابونواس

ابونواس حسن بن هانی (145-199ه) از شاعران ایرانی که به زبان عربی شعر سروده است . وی اهل خوزستان بود . قصاید خمریه و غزلهای او مشهور است و نیز ملعمات وی که در آن از طریق تلمیح کلمات فارسی را با عربی در می آمیخته است. (صفا1/191)

اسماعیل بن قاسم

از شاعران ایرانی بعد از اسلام که به زبان عربی شعر سروده است . وی در مدح و غزل و وعظ استاد بود، در توسعه مفاهیم و مضامین شعر عرب بسیار موثر بود. (صفا1/191)

اسماعیل یسار

وی نیز از مردم نسای خراسان ، و متفاخر به فرهنگ و تمدن ایرانی و برادر ابراهیم سیار بود .

اعمی

ابوالعباس اعمی از شعرای ایرانی در قرن دوم و سوم هجری ، اهل آذربایجان که به زبان عربی شعر می سرود .(صفا1/191)

بشاربن برد

وی از شاعران ایرانی قرن دوم هجری ، ( متوفی 167ه) از شاهزادگان تخارستان بود . وی از پیشروان شعرای محدثین شمرده می شود و در تفاخر به نسب خود و تحقیر عرب و وصف جواری و کنیزکان و اظهار به زندقه و هجو و آوردن تشبیهات و استعارات دقیق و امثال و حکم مشهور است .(صفا1/191)

الریحانی

علی ابن عبیدة الریحانی از مشاهیر ادبای دوره ی عباسیان در زمان مامون بود .(صفا1/187)

زیاد الاعجم

وی از شاعران قرن دوم و سوم هجری است ، اصل او از اصفهان بود ، او کلمات عربی را به لهجه ایرانی تکلم می کرد لذا به او " اعجم" گفتند.(صفا1/191)

سهل بن هارون دشت میشانی

وی ادیب و عالم قرن سوم دوره ی عباسیان می باشد .آثار وی شامل : 1 – دیوان الرسائل 2- کتاب تدبیر الملک و السیاسیه(عربی) (صفا1/187)

المتوکلی

المتوکلی ابواسحق ابراهیم بن ممشاد اصفهانی ، که در قرن دوم و سوم هجری در دوره عباسیان ، اهل جی اصفهان بود . مدتی کتابت المتوکل را به عهده داشت و پس از او نزد یعقوب لیث صفاری رفت و از طرف بعقوب قطعه ی مشهور ( انا ابن الاکارم من نسل جم ....) را سرود و برای خلیفه فرستاد .(صفا1/192)

موسی شهوات

موسی شهوات اهل آذربایجان بود. (صفا1/191)

یسار

اسمعیل ، ابراهیم و محمد پسران یسار ، اهل نسای خراسان ، هر سه نفر شاعرانی میهن پرست و متفاخر به اصل و نسب ایرانی خود بودند که به زبان عربی شعر می گفتند . از میان آنها اشعار اسمعیل مشهور است .(صفا1/191)

آخرین بروزرسانی (پنجشنبه, 14 اردیبهشت 1391 ساعت 03:44)
منوی اصلی

صفحه اصلی
اخبار
جایزه های ادبی
جشنواره ها
سوالات متداول
گالری تصاویر
معرفی موسسات و دانشکده های ادبیات
نمایشگاه ها
همایش ها

گونه های ادبی

آموزش زبان
زبان شناسی
تاریخ ادبیات
عرب
معرفی بزرگان ادب
ادبیات تطبیقی
ادبیات دفاع مقدس
شعر

زبان و ادبیات عرب

تاریخ ادبیات عرب
بزرگان ادب

معرفی منابع

منابع چاپی
منابع الکترونیکی
پایان نامه ها
نشریات ادواری
نقد منابع
مقاله

سازندگان:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب این وب سایت چیست؟

انتخاب‌ها

تصاویر شاعران