کتابخانه تخصصی ادبیات آستان قدس رضوی

کتابخــانه تخصـصــی ادبــیــات

library.aqr.ir/Literature
 
کتابخانه تخصصی ادبیات آستان قدس رضوی

سوالات متداول

دانلود :

1394/6/19 پنجشنبه

  سوالات متداول

1) اداره کتابخانه عمومی (تالارهای کتابخانه مرکزی ) شامل چه امکاناتی می‏شود؟

اداره کتابخانه عمومی با 20 تالار و مخزن (مخزن کتابهای چاپی، تالار محققان، تالارهای مطالعه قفسه باز آقایان و بانوان، تالارهای قفسه بسته آقایان و بانوان، تالارهای گردش و امانت کتاب آقایان و بانوان، تالارهای مطالعه و گردش کتاب جوانان و نوجوانان پسر و دختر، تالار امانت مواد سمعی و بصری، تالارهای اینترنت آقایان و بانوان، کتابخانه جامع الکترونیکی، کتابخانه تخصصی جغرافیا، کتابخانه تخصصی علوم قرآن و حدیث، کتابخانه تخصصی ادبیات، کتابخانه تخصصی اقتصاد اسلامی، تالار کتابهای خارجی و تالار قرآنها و نفایس) در خدمت آقایان و بانوان می‌باشد. تالارهای محققان و قفسه باز آقایان از ساعت 7 تا 22 و بقیة تالارها از ساعت 7 تا 19 پذیرای اعضا می‌باشند.

2)شرایط عضویت در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی چیست؟

واحد عضویت کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی وظیفه پذیرش عضو برای تمامی بخش‏ها و تالارهای مختلف را بر عهده داشته و افراد با توجه به تحصیلات و شرایط سنی به عضویت کتابخانه پذیرفته می‏شوند، مراجعان جهت آگاهی از قوانین و مقررات کتابخانه لازم است مفاد آئین نامه را که شامل 9 ماده و 16 تبصره می‌باشد رعایت فرمایند:

ثبت نام

کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی به صورت اینترنتی و از طریق وب سایت سازمان (www.aqlibrary.org ) عضو می پذیرد.

مدارک لازم جهت صدور کارت عضویت:

1. تکمیل و ارائه فرم عضویت

2. معرفی نامه معتبر به شرح ذیل:

الف: از محل تحصیل (برای محصلان و دانشجویان و مقاطع بالاتر)
ب: از محل کار (برای کارمندان)
ج: فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی (برای مشاغل آزاد)

3. فتوکپی از کارت ملی متقاضی یک برگ

4. فتوکپی از آخرین قبض تلفن متقاضی یا ضامن

5. فتوکپی کارت کارمندی یا جواز کسب ضامن یک برگ

6. عکس 3×2 یک قطعه

7. تکمیل فرم تعهد برای کدهای 6 و 60 و 7 و 703) شرایط عضویت در کتابخانه تخصصی ادبیات چیست؟

کلیه فارغ التحصیلان، دانشجویان و اساتید رشته ادبیات فارسی و عرب و همچنین پژوهشگران علاقه‏مند در این حوزه می‏توانند با عضویت در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی از خدمات کتابخانه تخصصی نیز بهره‏مند شوند.


4) آیا سطوح علمی خاصی مجاز به عضویت و استفاده از این کتابخانه تخصصی می باشند؟

خیر؛ کتابخانه در خدمت همه زائران، محققان و علاقه‏مندان محترم به حوزه ادبیات می‏باشد، اما اساتید، دانشجویان و فارغ‏التحصیلان رشته ادبیات فارسی و عرب در اولویت خواهند بود.5) کتابخانه تخصصی ادبیات شامل چه منابعی است؟

در این کتابخانه، کتابهای مرجع و غیرمرجع، نرم‏افزارها و پایگاه‏های اطلاعاتی آفلاین و آنلاین و پایان‏نامه‏های تحصیلی در حوزه‏های ادبیات برای استفاده اعضاء گردآوری شده است.


6) آیا منابع این کتابخانه به امانت داده می شود؟

خیر؛ منابع این کتابخانه جهت مطالعه در محل در نظر گرفته شده است. اما کپی از صفحات مورد نیاز در قسمت زیراکس کتابخانه امکان پذیر است. بخش های گردش و امانت آقایان و بانوان به طور مجزا جهت امانت منابع در نظر گرفته شده اند.

7)آیا کتابخانه تخصصی شما در روزهای تعطیل هم خدمات‏رسانی دارد؟

خیر؛ در حال حاضر این کتابخانه فقط در روزهای غیر تعطیل از ساعت 15/7 الی 45/18 در خدمت محققان و ادب‏پژوهان محترم می‏باشد.8) برای اهدای منابع به آن کتابخانه (مثلا پایان نامه ) چه باید کرد؟

دریافت منابع و اسناد اهدایی به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی از دو طریق صورت می‏پذیرد:

1) تحویل منبع مورد نظر (کتاب، نرم افزار، پایان نامه و ...) به بخش فراهم‏آوری و سفارش منابع واقع در ساختمان بنیاد پژوهش‏های اسلامی.

2) تحویل منابع به دفتر ریاست محترم سازمان واقع در ساختمان کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی.


9)مدیران سایت چه کسانی هستند؟

مدیران سایت انجمنهای مخصوصی را مورد بررسی قرار میدهند. عموما آنها قادرند که پیغامهائی را حذف و یا تغییر داده و یا موضوعی را جابجا کنند. مدیریت سایت معمولا به کسانی محول می‏گردد که برای موضوعات آن انجمن مفید تشخیص داده شده و آگاه به مسائل مطرح شده باشند.


10)چرا باید در سایت ثبت نام کنم؟

به منظور بهره گیری کامل از کارآیی های انجمن, از شما می خواهیم که بعنوان یک عضو ثبت نام کنید. ثبت نام در این انجمن رایگان است و به شما این امکان را می دهد تا عملیات زیر را انجام دهید:

• ایجاد موضوع های جدید

• پاسخ به موضوع های دیگران

• تغییر ارسال های خود

• دریافت اطلاعیه از طریق ایمیل در رابطه با پیغامها و موضوع هایی که معین کرده‏اید

• ارسال پیامهای خصوصی به سایر اعضا

• وارد کردن وقایع و روزهای مهم در تقویم انجمن گفتمان

• تهیه لیست دوستان

جهت ثبت نام بایستی کلمه عبور و نام کاربری برای خود تعیین کرده و آدرس ایمیل معتبری ارایه نمایید. با ارائه ایمیل خود و در صورت تمایل در معرض ایمیل های ناخواسته قرار نخواهید گرفت, بدین منظور کافی است که در فرم خود ذکر نمایید که مایلید آدرس شما محفوظ بماند. ( جهت اطمینان از این مورد می‏توانید پیامی را از طریق ایمیل به شخص دیگری ارسال نمایید و از صحت آن اطمینان حاصل نمایید.) اطمینان حاصل نمایید که آدرس ایمیل شما معتبر باشد, در غیراینصورت این شبکه قادر نخواهد بود که قسمت نهایی ثبت نام را برایتان از طریق ایمیل ارسال نماید. اگر سن شما کمتر از 15 سال است, ممکن است از والدین و یا قیم شما اجازه ثبت نام بخواهیم. اطلاعات بیشتر در این زمینه در مرحله ثبت نام در اختیار شما قرار خواهد گرفت.


11)چگونه می توانم اطلاعات قسمت مشخصات خود را تغییر دهم؟

به عهده خود شماست که اطلاعات قسمت مشخصات مربوط به خود را به روز نگهدارید. بایستی اطمینان داشته باشید که آدرس موجود در مشخصات, آدرس فعلی تان است. می توانید هریک از خانه های مشخصات, به غیر از نام کاربر خود را تغییر دهید. وقتی نام کاربر خود را ثبت کنید, برای همیشه از آن شما خواهد بود. در شرایط خاصی می توانید از مدیریت سایت بخواهید که نام کاربرتان را تغییر دهد. جهت تغییر نام کاربر بایستی دلیل کافی وجود داشته باشد.


12) آیا می توانید برای انجام یک جستجوی حرفه ای و ماهرانه به من کمک کنید؟

مبانی و اصول اولیه جستجو در وب

کلمات کلیدی:

برای پیدا کردن هر صفحه، وب سایت یا هر مطلبی نیاز به تایپ کلید واژه‌هایی است. انتخاب کلید واژه‌های مناسب به شما کمک خواهد کرد به سرعت به نتیجه دلخواه خود برسید. اما این کلمات کلیدی را چگونه انتخاب کنیم؟بهترین کلماتی که میتوانید به عنوان کلمات کلیدی به کار برید واژه‌ها و نامهای تخصصی یک حوزه علمی یا مبحث است.معمولا اینگونه کلمات در عنوان و یا متن مقالات و یا صفحات وب سایتها بکار میروند.هر چقدر این کلمات تخصصی‌تر باشند نتایج جستجو به درخواست شما نزدیک‌تر خواهد بود.

در صورتی که بدنبال مبحثی میگردید که چندان تخصصی نیست و یا واژه‌های بکار گرفته در آن جنبه عمومی دارد میتوانید کلماتی که احتمالا در عنوان مطالب یا صفحات بکار می‌رود را انتخاب کنید حتی به صورت پیشرفته تر میتوانید یک جمله را که احیانا عنوان مقاله است را به صورت کامل انتخاب و برای جستجو وارد کنید.

به خاطر داشته باشید که استفاده از واژگان رایج مثل ضمایر ، افعال و... چه در زبان فارسی و چه در زبان انگلیسی نمی تواند به عنوان یک واژه کلیدی مهم به حساب آید چرا که استفاده از آنها آنقدر زیاد است که دیگر تاثیری در جستجو ندارد.

جستجو در اینترنت یک فن است و افراد موفق در این زمینه کسانی هستند که نهایت توانایی جستجوگر مورد علاقه خود را بدانند.

یکی از قانحوه ورود کلمات کلیدی و استفاده از عملگرها

در صورتی که تنها مایلید یک کلمه را جستجو کنید نیازی به استفاده از عملگرها ندارید اما معمولا برای حصول نتیجه دلخواه نیاز به انتخاب و جستجوی چند واژه به صورت همزمان است.ساده ترین راه برای جستجوی چند واژه، ورود همه آنها ولی با فاصله ای بین کلمات است برای نمونه با جستجوی عبارت WORD1 WORD2 صفحات یا متونی که در بخشی از آنها کلمات WORD1 و WORD2 استفاده شده باشد در نتیجه جستجو ظاهر خواهد شد. توجه کنید که در این حالت کلمات میتواند در هر جای صفحه باشند و حتما در کنار هم نیستند.

همانطور که در بالا اشاره شد ورود کلمات با فاصله و در کنار هم یک روش ساده و مناسب برای جستجوی صفحاتی است که کلمات کلیدی مورد نظر در آنها باشد. اما زمانی نیاز است که واژه ها عیناً و به همان ترتیبی که نوشته شده اند جستجو شوند برای نمونه میخواهید یک جمله را جستجو کنید یا بدنبال اطلاعات فیلمی مثل (Terminator 3 ) و یا حتی در جستجوی نام شخصی هستید در این حالت میتوانید با استفاده از امکانات موتورهای نتایج دقیقتری را کسب کنید.

برای جستجوی دقیق چند کلمه کلیدی می‌بایست آنها را در بین کوتیشن قرار دهید برای نمونه "Terminator 3" ، "X Men" ، "what is computer" ، "persian weblogs " ، "صادق هدایت" و ...

در موارد بالا صفحات سایتهایی در نتیجه جستجو ظاهر خواهند شد که کلمات بالا دقیقاً و به همان ترتیب بین کوتیشنها در متن آنها آمده باشد.

استفاده از عملگرهای منطقی برای جستجو در وب:

بلیتهای جستجوگرهای پیشرفته امکان استفاده از عملگرهای منطقی در عبارت جستجو است .

جستجوگر پارسیک نیز از برخی عملگرهای منطقی پشتیبانی میکند و شما میتوانید آنها را در عبارات جستجو وارد کنید.

یکی از مزایای فوق العاده جستجوگر پارسیک پشتیبانی از عملگرهای منطقی فارسی است (عملگرهای و ، یا ، ونه ) .

استفاده از این عملگرها علاوه بر اینکه فهم آن برای کاربران فارسی زبان راحتتر است استفاده از آن در بین کلمات فارسی نیز راحتتر است.

عملگر و و یا + و یا AND

با استفاده از این عملگرها و استفاده از آن در کنار دو واژه میتوانید برای جستجوگر تعیین کنید که به دنبال صفحاتی بگردد که دو واژه فوق در آنها باشد (در واقع واژه اول و واژه دوم در محتوای صفحات باشند) . در صورتی که واژه ها را با فاصله و کنار هم بنویسد نیز نتیجه ای مشابه با استفاده از این عملگر خواهید داشت.بنابراین معمولا نیازی به استفاده از این عملگر نمی باشد.

مانند iran+culture ، iran and culture ، iran culture و یا فرهنگ و ایران ، فرهنگ ایران

عملگر یا ویا | ویا OR

با استفاده از این عملگرها و استفاده از آن در کنار دو واژه میتوانید برای جستجوگر تعیین کنید که به دنبال صفحاتی بگردد که یکی از دو واژه فوق در آنها باشد (در واقع واژه اول یـا واژه دوم در محتوای صفحات باشند) .

مانند iran | iranian و یا iran or iranian و یا ایران یا ایرانیان

عملگر ونه ویا ANDNOT

استفاده از این عملگر به شما توانایی جستجوی صفحات وبی را میدهد که در آن یک واژه مشخص باشد اما محتوای آن صفحه شامل یک واژه بخصوص نباشد.(در واقع واژه اول باشد اما واژه دوم نباشد).

مانند iran andnot farsi ویا ایران ونه فارسی

توجـه:

در صورتی که مایلید جمله‌ای را جستجو کنید که در آنها کلمات و یا حروف عملگرهای منطقی آمده است

مانند AND و یا ونه ,... و میخواهید که این کلمات عیناً جستجو شوند و نه به عنوان عملگر در جستجو تاثیر داشته باشند میتوانید عبارت خود را داخل کوتیشن قرار دهید .

مانند "Love and Hate" و یا "عشق و نفرت"

پارسیک نسبت به استفاده از حروف بزرگ یا کوچک در کلمات حساس نیست و این در مورد عملگرها نیز صدق میکند.

برای مثال در عبارت (Iran And iranian , IRAN AND IRANIAN ) یک نتیجه را خواهند داد.

جستجو در وب به زبان فارسی

جستجوگر پارسیک شاید اولین جستجوگری باشد که جستجوی فارسی را بصورت جدی در صفحات وب مطرح کرد و همیشه نیز سعی بر این بوده است تا امکاناتی که این امر را برای کاربران سهل تر کند را تهیه کنیم.به برخی امکانات جستجوگر پارسیک و همچنین توضیحی درباره جستجوی فارسی زیر اشاره شده است.

کیبورد فارسی

یکی از مشکلات کاربران فارسی زبان تایپ فارسی است . اگرچه بسیاری از کاربران صفحه کلید فارسی را در سیستم عامل خود نصب کرده اند اما همچنان بسیاری از افراد هستند که سیستم عامل کامپیوترشان تایپ فارسی را پشتیبانی نمی‌کند.

بنابراین پارسیک صفحه‌ای مخصوص را تهیه دیده است که در آن علاوه بر امکان تایپ فارسی و جستجوی عبارات فارسی یک صفحه کلید مجازی نیز درآن تعبیه شده است تا افرادی که آشنایی با صفحه کلید فارسی ندارند از آن استفاده کنند.

بهینه‌سازی جستجوی فارسی

ویندوز 98 یکی از رایج‌ترین سیستم‌عاملها با پشتیبانی زبان فارسی است.با ورود ویندوز XP و 2000 تغییراتی در کدهای اختصاص داده شده به حروف فارسی داده شد. این ویندوزها شکل جدیدی را برای برخی حروف مانند ی و ک و برخی حروف دیگردر نظر گرفته ‌اند. به صورت پیش فرض ویندوزهای XP و 2000 در هنگام نصب صفحه کلید فارسی از این کدهای جدید استفاده میکنند که البته نصب صفحه کلید سازگار با سیستم عامهای قبلی نیز امکانپذیر است.

با توجه به این مسئله محتوای فارسی صفحات وب سایتها نیز دارای تفاوت در کدهای برخی حروف هستند زیرا برخی از طراحان از ویندوز 98 و برخی دیگر از سیستم‌عاملهای جدیدتر استفاده میکنند. همچنین برخی طراحان برای سازگاری در هنگام تایپ متون از حروف یکسان اما با کدها و شکلهای متفاوت در کنار هم استفاده میکنند .این مسئله باعث ایجاد اشکال در هنگام جستجو در سایتهای فارسی می‌شود چرا که کاربران نیز هر کدام دارای سیستم عاملی هستند و برخی کلمات مانند (ایران،کار،فارسی،کیمیا،سایت،راوی وهزاران واژه دیگر) میتواند با اشکال و کدهای متفاوتی نوشته شوند.

حدس و تایپ اشکال مختلف نیز میتواند وقت‌گیر باشد بنابران جستجوگر پارسیک برای اولین بار اقدام به پیاده سازی الگوریتمی برای بهینه سازی جستجو کرده است.با استفاده از این امکان کاربران بدون نیاز به در نظر گرفتن حالات مختلف کلمات و تنها با انتخاب گزینه بهینه‌سازی جستجوی فارسی میتوانند واژه‌های فارسی به شکل دقیقتری جستجو کنند.

نکاتی دیگر برای جستجوی عبارات فارسی

متاسفانه زبان فارسی همچنان دارای بی‌نظمی در شیوه تایپ و حروف استفاده شده است .نمونه‌ای رایج در این زمینه شیوه استفاده از فاصله مجازی است که قواعد خاص بکارگیری آن چندان رعایت نمیشود . طبیعی است که این وضعیت نیز باعث ایجاد مشکلاتی در جستجوی عبارات فارسی خواهد شد و بنابراین کاربران می‌بایست چنین مواردی را در جستجوی خود در نظر داشته باشند.

 
 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

پایان کار

یکچندبه کودکی به استاد شدیم/یکچند به استادی خود شاد شدیم/پایان سخن شنو که در آخر کار/از خاک برآمدیم و بر باد شدیم(خیام)

انتظار

‏‏از غم دوست در این میکده فریاد کشم‏/ دادرس نیست که در هجر رخش داد کشم/ ‏‏سالها می‌گذرد حادثه‌ها می‌آید‏/ ‏انتظار فرج از نیمه خرداد کشم/ دیوان امام خمینی(رض) ‏‏

 
 

آمار بازدید

تعداد بازديد اين صفحه: 411731
تعداد بازديد کنندگان سايت: 218605006 تعداد بازديد زيرپورتال: 419516 اين زيرپورتال امروز: 61 سایت در امروز: 30188 اين صفحه امروز: 57

تصاویر شاعران

خال لبت