پنجاهمین سالروز جهان‌پهلوان تختی در موزۀ مرکزی آستان‌قدس رضوی‌

 

به گزارش روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی، مراسم بزرگداشت جهان‌پهلوان غلامرضا تختی، همزمان با پنجاهمین سالروز درگذشت وی در موزۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی، برگزار شد. در این نشست مجید مهردوست؛ مسئول گنجینۀ مدال، دکتر سیدمسعود ریاضی؛ رئیس هیئت کشتی خراسان، سید حسین مؤمن‌زاده؛ اولین داور بین‌المللی کشتی در ایران و مرید جهان‌پهلوان تختی و نیز حجت‌الاسلام دکتر مصطفی فقیه اسفندیاری؛ ورزشکار و مدرس دانشگاه رضوی به سخنرانی دربارۀ این پهلوان اخلاق‌مدار کشور و ذکر خاطراتی از وی پرداختند.

مسئول گنجینۀ مدال موزۀ آستان‌قدس رضوی در ابتدای این نشست با اشاره به برگزاری بزرگداشت مرحوم تختی در کشورهای مختلف اظهار داشت: اهدای مدال‌های مرحوم تختی به حرم مطهر امام رضا(ع) وصیت او بوده است که فرزندش به این وصیت عمل کرد. مجید مهردوست اظهار داشت: تختی اولین فردی بود که مدال‌های خود را به موزه اهدا کرده است و سایر ورزشکاران در طول این سال‌ها، به پیروی از او مدال‌های خود را به موزۀ آستان‌قدس‌رضوی اهدا کردند.

وی افزود: هم‌اکنون ده‌ها مدال و کاپ در خزانۀ آستان‌قدس موجود است که از این بین 190 مدال درحال نمایش است. مهردوست با بیان اینکه 36 مدال جهان‌پهلوان تختی در گنجینه موجود است، گفت: 10 عدد از این مدال‌ها در مسابقات المپیک، 12 عدد تورنمت‌های بین‌المللی، دو عدد بازی‌های آسیایی و 11 عدد مربوط به اولین مدال‌هایی است که در باشگاه‌های داخلی کسب شده است.

دکتر سیدمسعود ریاضی، رئیس هیئت کشتی خراسان نیز در این مراسم تصریح کرد: تختی چهار بار در المپیک شرکت کرده که سه بار به فینال راه پیدا کرده و یک بار طلا دریافت کرده است. او چهار بار فینالیست مسابقات جهانی بود که حاصلش دو طلا و دو نقره بوده است و در آخرین رنکینگ مدال‌آوران نیز سیزدهمین نامدار جهان است. وی با بیان اینکه واژۀ پهلوان بارها در شاهنامه تکرار شده و شاهنامه مملو از توصیفات پهلوانی است، غلامرضا تختی را عینیتی از شرح پهلوانی‌های شاهنامه دانست.

سید حسین مؤ‌من‌زاده؛ مربی بین‌المللی و اولین داور بین‌المللی کشتی در ایران، نیز به ذکر خاطراتی از جهان‌پهلوان تختی پرداخت و اظهار داشت: سال 1954 در مسابقات جهانی ژاپن آقاتختی در مقابل کشتی‌گیر سوئد ضربه‌فنی شد و غم زیادی در دلش نشست و از تیم کشتی جدا شد و مستقیم به حرم امام رضا(ع) آمد. وی به منش پهلوانی مرحوم تختی اشاره و تأکید کرد: آقاتختی برای کشتی، کشتی نمی‌گرفت.

همچنین حجت‌الاسلام دکتر فقیه اسفندیاری نیز در این مراسم، بیا بیان اینکه انسان خلیفۀ الهی است، اظهار داشت هرگاه انسان یکی از صفات الهی را متجلی کند، مانا می‌شود و این رمز ماندگاری مرحوم تختی است.

گفتنی است در این مراسم، معاون امور موزه‌های آستان‌قدس رضوی، مربی تیم ملی کشتی آزاد، جمعی از کشتی‌گیران، مربیان و پیشکسوتان کشتی نیز حضور داشتند.

 
1396/10/19 سه‌شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 1585