در حاشيه کارگاه کتابت سوره فجر عنوان شد

تلاش مي‌کنيم گنجينه قرآن آستان قدس رضوي، مرکز بين‌المللي کتابت قرآن باشد

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس ‌رضوی، سومین روز از برگزاري کارگاه کتابت سوره فجر با حضور جمعی از مسئولين و اساتید برجسته هنر خوشنویسی و تذهیب از سراسر کشور به مناسبت چهلمین فجر انقلاب اسلامی در محل گنجینه قرآن موزۀ مرکزی آستان ‌قدس ‌رضوی به کار خود پايان داد.

گنجينه قرآن؛ محلي دائمي براي کتابت قرآن

مدیر عامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ضمن بازديد از آثار اساتيد کارگاه کتابت، این اقدام را ارزشمند خواند و گفت: از این طریق موزه‌ها را می‌توان تبدیل به موزه‌ای پویا کرد که علاوه بر اینکه آثار کهن هنری در آن به نمایش درمی‌آید به صورت مستمر توسط هنرمندان معاصر اثر در موزه‌ها تولید شود. محمدعلی چمی‌گو ادامه داد: با این که این برنامه اولین سال است که برگزار می‌شود، سطح کیفی کارگاه بالاست و بهترین اساتید ایران حضور دارند، اما برای آنکه اساتید بیشتری حضور یابند باید تداوم یابد و به گونه‌ای باشد که همه خوشنویسان کشوری این مکان را محلی برای کتابت قرآن بدانند. وی افزود: انشاالله در آینده با برنامه‌ریزی بهتر با همکاری سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس ‌رضوی که این موقعیت را فراهم کردند، هنرمندان را در رشته‌های مختلف مثل خوشنویسی و تذهیب سازماندهی می‌کنیم تا به طور مستمر این برنامه ادامه داشته باشد.

در ادامه، مدیریت مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگي سازمان فرهنگی آستان قدس عنوان کرد: یکی از ظرفیت‌های آستان ‌قدس ‌رضوی که می‌توان گفت در دنیا بی‌نظیر است، ورود به همۀ حوزه‌های فرهنگی از جمله جوانان، چاپ و نشر، آموزش، پژوهش، تربیت، و سایر رشته‌های 12 گانه فرهنگی است که تاکنون دستاوردهای خوبی هم در این حوزه‌‌ها داشته است. ایزانلو ادامه داد: تعامل میان بازدیدکنندگان و هنرمندان و حظّ هنری که بازدیدکنندگان از این اتفاق مهم فرهنگي و هنری می‌برند، بسیار ارزشمند است و هنر را در دل مردم می‌برد. برگزاری کارگاه کتابت قرآن و ادعیه به صورت مستمر این ارتباط را بیشتر می‌کند به ویژه اینکه این جلسه در مکان مقدس حرم مطهر رضوی و در موزه قرآن برگزار شده است باعث می‌شود زائرینی که به پابوسی حضرت رضا می‌آیند، حظ هنری هم ببرند که بسیار اثربخش است. وی ادامه داد: در صدد هستیم در آینده نزدیک، در سطح جهانی و به صورت بین‌المللی این کار ادامه پیدا کند و گنجينه قرآن آستان‌ قدس ‌رضوی مرکزی بین‌المللی برای کتابت قرآن باشد.

در خوشنویسی، هنر و اعتقاد باهم گره خورده است

هنرمند گرایش نگارگری و گل و مرغ حاضر در این کارگاه گفت: برپایی چنین برنامه‌هایی علاوه بر اینکه باعث آشنایی هرچه بیشتر مردم با هنر می‌شود، پیوند نزدیک‌تری را بین هنرمندان و عامه مردم برقرار می‌کند که نتیجه آن، رشد و شکوفایی هنر در بین اقشار جامعه است. رضا مهدوی سطح کیفی کارگاه را عالی ارزیابی کرد و گفت: در حوزه کاری من کسانی که دعوت شدند از اساتید برجسته هنر نگارگری هستند، اما مکان برگزاری کارگاه به دلیل وجود آثار موزه‌ای از نظر دما و نور محدودیت‌هایی دارد که اگر برطرف شود، راحت‌تر می‌توان در این مکان فعالیت کرد. وی با بیان اینکه گنجینه قرآن موزه آستان ‌قدس ‌رضوی، از غنی‌ترین مجموعه‌های قرآنی دنیاست، آثار این مجموعه را در زمینه کتابت و تذهیب و گل و مرغ ارزشمند خواند و گفت: آثاری از یاقوت مستعصمی و عمادالکتاب در این گنجینه وجود دارد که از دوره صفویه، تیموری و قاجار تذهیب شده و بسیار ارزشمند است.

محمدتقی اسدی از اساتید هنر خوشنویسی شهر قم، کتابت قرآن در گنجینه قرآن را یک کار فرهنگی و اعتقادی ارزشمند دانست که فرهنگ‌سازی خوبی در پی دارد و گفت: خوشنویسی از هنرهای ریشه‌دار در کشور ماست که در دین ما هم جایگاه ویژه‌ای دارد. وي با بيان اينکه هنر و اعتقاد در کار خوشنویسی باهم گره خورده است،​ ادامه داد: خوشنویسی همیشه در خدمت مفاهیم اعتقادی و دینی بوده، حتي از زمانی که خط کوفی خط مرسوم زمان خود بود، قرآن به کتابت درآمد. شناساندن این هنر به نسل جوان رسالتی است بر عهده هنرمندان و مسئولین و بايد تلاش شود این هنر به دیگران به خصوص جوانان شناسانده شود.

امتياز ويژة کارگاه؛ برگزاري در جوار حضرت رضا(ع)

اسدي با بيان اينکه برگزاري کارگاه در جوار حضرت رضا(ع) امتياز ويژة اين کارگاه نسبت به برنامه‌هاي مشابه در مکان‌هاي ديگر است،​ گفت: بهتر است در آينده با برنامه‌ريزي بهتري زودتر به هنرمندان اطلاع‌رساني شود تا کار حرفه‌ای‌تری ارائه کنیم که ماندگار باشد. وي گنجينه قرآن آستان قدس را از بهترين موزه‌هاي دنيا در زمينه آثار کتابت دانست و گفت: سال‌ها پیش عکس قرآن‌ها را در اختیار مراجعان قرار نمی‌دادند، اما به تازگی مثل اکثر موزه‌های حرفه‌ای دنیا تصویر آثار در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد تا بتوانند از تجربیات هنرمندان گذشته بهره‌مند شوند که اين قابل تقدير است.

ناصر طاووسی، ديگر هنرمند قمي حاضر در اين کارگاه، برپايي چنين کارگاه‌هايي را ارزشمند دانست و گفت: قطعا هرکسی دانسته‌ها و تجربیاتی دارد که از طريق چنين کارگاه‌هايي به ديگران انتقال داده می‌شود و هنرمندان مي‌توانند با انتقال روش‌ها و منش‌ها به يکديگر، در رشد و تعالی خود و ديگران تأثيرگذار باشند، اما بهتر است شرايطي فراهم شود که خطوطي را که فراموش شده، در اختيار هنرمندان قرار دهند تا از آن استفاده کنند.

گفتني است که این کارگاه به مناسبت ايام مبارک دهة فجر، برای نخستین بار با همکاری مشترک سازمان فرهنگی آستان ‌قدس رضوی، مؤسسۀ آفرینش‌های هنری و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس در گنجينة قرآن موزة مرکزي آستان ‌قدس ‌رضوی برگزار مي‌شود.

 
1396/11/18 چهارشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 97