نشست شمس به مناسبت ايام دهه فجر برگزار شد:

«محترم خانم» از نگاه منتقدان

به گزارش روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، به مناسبت انقلاب شکوهمند اسلامي و ايام دهة فجر، نشستي ديگر از سلسله نشست‌هاي ادبي شمس، با محوريت نقد کتاب «محترم خانم» با موضوع زندگي شهيده بتول چراغچي، با حضور مرضيه ذاکري نويسندة کتاب، علیرضا مهرداد در مقام مجري برنامه، خانوادة شهيد و جمعي ديگر از کارشناسان، نويسندگان و منتقدان در محل بنياد پژوهش‌هاي آستان قدس رضوي برگزار گردید.

ابتدا مجري برنامه با بيان اينکه شهداي انقلاب اسلامي از مظلوم‌ترين شهداي تاريخ هستند که گاه حتي پيکرهايشان به دست خانوادة آنان نمي‌رسيد و نام بسياري از آنان هم در فهرست شهدا ثبت نشده است، گفت: بسيار جاي تقدير دارد که به شهداي قبل از دفاع مقدس هم پرداخته مي‌شود که بايد از اين بابت از نويسنده و ناشر کتاب تشکر کرد.

مهرداد افزود: در نقد يک اثر ادبي، ابتدا بايد بدانيم آن نوشته چه گونة ادبي است و در چه قالبي مي‌گنجد و سپس دربارة آن بحث کنيم؛ براي مثال اگر خاطره باشد يا قالب داستاني داشته ‌باشد، از هرکدام انتظار متفاوتي مي‌رود.

سپس، رئیس مرکز اسناد آستان قدس رضوي، ضمن اينکه ظاهر کتاب و جلد و پس‌زمينة آن را تحسين کرد، به ارائه انتقاداتي از اين کتاب پرداخت و گفت: تعدّد راويان از جذابيت‌هاي کتاب است،​ اما از طرفي روايت همة راويان شبيه به هم است و تفاوتي در زبان و لحن ديده نمي‌شود و از طرف ديگر،​ مخاطب نمي‌تواند با راويان ارتباط برقرار کند. به علاوه، نويسنده بايد در مقدمه کتاب، تعداد راويان و روش کار را توضيح مي‌داد.

ابوالفضل حسن‌آبادي با بيان اينکه وقتي مطلب از زبان نويسنده روايت مي‌شود يک ساختار پيدا مي‌کند و وقتي از زبان راوي روايت مي‌گردد، ساختار ديگري مي‌يابد، خاطرنشان کرد: به نظر مي‌رسد در اين کتاب، راويان از حالت شخصي درآمده و سازماندهي شدند. به علاوه، نام کتاب در نگاه اول ارتباطي با شهيد ندارد و خواننده تا چند صفحه ابتدا را نخواند، ​متوجه اين ارتباط نمي‌شود.

در ادامه فيروزة حسيني-نوة شهيده بتول چراغچي- با بيان اينکه اين کتاب از نظر ما بسيار قابل تحسين است، تصريح کرد: با اينکه دو کتاب ديگر نيز دربارة​ شهيده نوشته شده،​ اين کتاب بسيار صادقانه داستان را روايت کرده و اصل ماجرا تحريف نشده است، اما بهتر بود نام راويان ابتداي هر روايت ذکر مي‌شد تا خواننده سردرگم نگردد.

مرضيه ذاکري در حاشية اين نشست،​ در گفتگو با خبرنگار ما با بيان اينکه به طور کلي خوب است که کتابي دقيق خوانده مي‌شود و کارشناسان دربارة آن نظر مي‌دهند، گفت​: بسياري از انتقادات را وارد مي‌دانم،​ اما برخي نياز به توضيح داشت که فرصت نبود،​ اما چون اين کتاب، اولين کار من است، اين نشست بسيار برايم سودمند بود. اين نويسندة جوان ادامه داد: برگزاري چنين نشست‌هايي کمک زيادي به بالابردن سطح عمومي کتاب‌ها به ويژه با موضوع زندگي شهدا مي‌کند که بسيار قابل تقدير است.

گفتني است که در خلال برنامه، ديگر حاضرين نيز به ارائه نظرات و انتقادات خود نسبت به «محترم خانم» پرداختند که در پايان، نويسندة کتاب به آنها پاسخ داد. از مهم‌ترين موارد مثبت کتاب، سليس و روان‌بودن متن، جذاب‌بودن قلم نويسنده، و پردازشِ موفقِ شخصيتِ اول​ ذکر شد.

 
1396/11/21 شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 136