نشست شمس به مناسبت ايام دهة فجر با حضور «عزت‌الله الوندي» برگزار شد:

«جگر گرگ» در دست منتقدان

به گزارش روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، به مناسبت انقلاب شکوهمند اسلامي و ايام دهة فجر، نشستي ديگر از سلسله نشست‌هاي ادبي شمس، با موضوع نقد کتاب «جگر گرگ» با محوريت انقلاب اسلامي، با حضور عزت‌الله الوندي نويسندة کتاب، مجتبي انوريان يزدي در مقام مجري و کارشناس برنامه، و جمعي ديگر از کارشناسان، نويسندگان و منتقدان در محل کتابخانه مرکزي آستان قدس رضوي برگزار گردید.

ابتدا مجري برنامه با بيان اينکه جگر گرگ، زيرمجموعه ادبيات انقلاب براي مخاطب کودک و نوجوان به نگارش درآمده است، گفت: بايد به آثاري از اين دست بيشتر پرداخته شود؛ چرا که متأسفانه تاکنون در حوزه کودک و نوجوان بسيار کم کار کرده‌ايم و هرچه بوده عموماً سطحي و از لحاظ تکنيک دچار فقر بوده است.

سپس عليرضا الوندي، با بيان اينکه جگر گرگ داستان زندگي خود من است، ادامه داد: انتقال تجربيات خودمان به ديگران، کار بزرگي است. ما به خاطرات خود مديونيم و اگر نتوانيم آن‌ها را به قصه بدل کنيم، به آنها ظلم کرده‌ايم.

وي داستان را حاصل کشف و شهود آني نويسنده دانست و ادامه داد: چيزي که حوادث تاريخي را جذاب مي‌کند قالب درام است. اما اگر نويسنده‌اي خود، انقلاب را تجربه کرده باشد، نوشته او براي ما جذاب‌تر است که متأسفانه اين اتفاق رخ نداده؛ چون بلافاصله بعد از انقلاب جنگ آغاز و بيشتر اسناد انقلاب و خاطرات و حقايق به فراموشي سپرده شد. اما حالا بعد از گذشت چهل سال از انقلاب، فضا براي پرداختن به حوادث تاريخي در قالب درام آماده شده است.

در ادامه،​ منا بديعي،​ شاهين حق‌گشايي و چند تن ديگر از نويسندگان و منتقدان، به بيان نظرات و انتقادات خود نسبت به «جگر گرگ» پرداختند که از مهم‌ترين مواردي که در اين کتاب مورد تحسين قرار گرفت، فخامت موضوع، پردازش زيبا، شخصيت‌پردازيِ موفق، خلق ديالوگ‌هاي کوتاه و زيبا، استفادة​ به‌جا و موفق از نماد گرگ، جذاب‌بودن قلم نويسنده، صحنه‌پردازي‌هاي زيبا، تناسب زبان داستان با حال مخاطب نوجوان، و ظرافت‌هايي بود که نويسنده در کار وارد کرده بود. همچنين، ضعف در لحن و زبان اثر، سنگين‌بودن برخي واژگان همچون نفير، گالش و... براي مخاطب نوجوان، استفادة زياد از تمثيل و تشبيه، سياه و سفيدبودن شخصيت‌ها و باورپذيرنبودن برخي قسمت‌هاي متن، از مسائلي بود که مورد نقد قرار گرفت.

الوندي در پاسخ به برخي انتقادات، با بيان اينکه قصه،​ به کودک انديشيدن را مي‌آموزد، توضيح داد: يکي از کارهايي که نويسنده کودک و نوجوان مي‌کند، کمک به رشد دايره واژگاني آنان است. به علاوه ذهن نوجوان، هيجان، طنز و تشبيه و تمثيل را دوست دارد و ما هنگام نوشتن براي کودک ناچاريم بسياري از موارد را رعايت کنيم. در واقع تشبيه و تمثيل به نوجوان کمک مي‌کند بتواند خود را در فضاي داستان تصور کند.

وي ادامه داد: کودکان قصه را بهتر از ما مي‌فهمند. ما هنگام نوشتن براي کودک و نوجوان زبان را تلطيف مي‌کنيم تا مناسب حال مخاطب شود.

در پايان، نويسندة کتاب با بيان اينکه جگر گرگ جلد دوم «مرغ هوا» است که در انتشارات سوره مهر به چاپ رسيده است،​ نشست شمس را مفيد ارزيابي کرد و گفت: افراد حاضر در اين نشست، افرادي آگاه و مطلع بودند و بيشتر نظرات و انتقادات،​ کارشناسانه و دقيق بود.

گفتني است که در حاشية اين نشست، نمايشگاهي از آثار منتشرشده در انتشارات به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوي) با عنوان مجموعه در هواي انقلاب، توليد گروه کتاب‌هاي پروانه (گروه کودک و نوجوان انتشارات به‌نشر) مورد استقبال حاضرين قرار گرفت.

 
1396/11/21 شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 94