در سلسله نشست‌های ادبی شمس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی مطرح شد

ادبیات در حوزۀ علمیۀ امروز باید غنی‌تر شود

چهار گزارۀ مهم

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی با ایراد سخنانی، چهار گزاره را در این حوزه قابل طرح دانست و گفت: نخستین گزاره قرآن کریم است و در این باره باید گفت قرآن کتاب ادبیات و قصه نیز هست. وی با اشاره به آیه 44 از سورۀ هود این آیه را نمونه‌ای از اعجاز ادبی در قرآن دانست که بزرگترین ادیبان عرب نیز در مقابل آن سر تعظیم فرود آوردند. محمدهادی زاهدی با اشاره به تکرار واژۀ «قصص» در آیات مختلف گفت: قرآن کریم تعداد زیادی داستان کوتاه، نیمه بلند و بلند را در بر دارد. وی افزود: گفته شده است که 45 داستان کامل در قران کریم وجود دارد، برخی بزرگان نیز از وجود 116 داستان در این کتاب آسمانی سخن گفته‌اند، لکن من فکر می‌کنم داستان‌های قرآنی به مراتب بیش از این تعداد است.

ادیبان بزرگ؛ درس‌خواندۀ مدارس اسلامی

وی «خراسان» را یکی از استوانه های اصلی ادبیات فارسی خواند و تصریح کرد: سبک خراسانی نخستین سبک در ادبیات منظوم فارسی بوده است، پدر شعر فارسی رودکی است، بزرگترین حماسۀ منظوم فارسی جهان از فردوسی است و بزرگترین منظومۀ عرفانی جهان نیز از مولوی است که همۀ این افراد از اهالی خراسان ‌اند. زاهدی در ادامه، به بیان سومین گزارۀ مورد بحث خود پرداخت و گفت: بزرگان علم و فلسفه از ادبیات به عنوان مسیری دقیق برای بیان اندیشه‌های خود استفاده می‌کردند. وی از ابن سینا به عنوان نمونه‌ای از این علما یاد کرد و اظهار داشت: ابن سینا افزون بر نگارش کتابهاییی که جهان را تقییر داده به شعر و ادبیات داسستانی نیز توجه داشته و مثلا در قصیدۀ عینیه، داستان خلقت انسان را به زبان عربی بیان کرده است و همچنین سه داستان مشهور به نام‌های «حی‌ابن یقظان»، «رسالةالطیر» و «سلامان و ابسال» دارد .

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی به بیان جایگاه ویژۀ حوزه و مدارس اسلامی در ادبیات اشاره کرد و گفت: شاعران و علمایی که آثار بزرگ منظوم و منثور و آثار عرفانی از آن‌ها به جا مانده اغلب، درس‌خوانده در مدارس اسلامی بودند و علوم دینی را فراگرفته بودند. وی خاطرنشان کرد: ادبیات در حوزۀ علمیۀ امروز باید غنی‌ترشود و مسیر پر افتخار خود را ادامه دهد.

زاهدی در ادامۀ سخنان خود، داشتن جهان‌بینی را مهمترین عنصر برای نگارش داستان دانست و گفت: توجه به اینکه طلاب، این جهان بینی را در حوزۀ علمیه کسب می‌کنند و زبان عربی را نیز در حوزه می‌آموزند. می توانند در خلق آثار بزرگ ادبی نقش بایسته و ادبیات و آثاری در سطح جهانی تولید کنند.

رسانه‌های تصویری؛ نماد فصاحت و بلاغت

همچنین در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام پورحسینی از طلاب فعال در حوزۀ رسانه، انیمیشن و کتاب با نمایش بخش‌هایی از انیمیشن‌های تولیدی طلاب، ضرورت پرداختن به این حوزه را مورد تأکید قرار داد. وی با بیان اینکه یکی از رسالت‌های جدی مبلغین پرداختن به حوزۀ ادبیات است، گفت: رسانه‌هایی چون سینما، تلوزیون و تولید انیمیشن باید در صدر توجه قرار گیرد. پورحسینی تولید اثر بدون داشتن محتوا و ادبیات را غیر ممکن دانست. وی با اعلام اینکه شروع فعالیت تیم رسانه‌ای‌اش از سال 77 و در کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی بوده است، گفت: تمام تولیدات انیمیشن به دست طلبه‌ها انجام می‌شود. پورحسینی خاطرنشان کرد: همان‌طور که قرآن کریم برپایۀ فصاحت و بلاغت بیان شده است، امروز نیز باید پیام را با فصاحت منتقل کرد که یکی از حوزه‌های آن تصویر و رسانه است.

گفتنی است در این نشست دکتر بهزاد پورحاجیان، حجت‌الاسلام سیدی و حجت‌الاسلام حسین میرزایی مدرس حوزه و دانشگاه، به قرائت اشعاری از سروده‌های خود پرداختند. لازم به ذکر است سلسله نشست‌های ادبی شمس به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی از اسفندماه سال 95 فعالیت خود را آغاز کرده است.

 
1396/12/16 چهارشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 96