بیش از 200 نسخه نفيس خطي و چاپ سنگي از امام موسی کاظم علیه‌السلام در کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس رضوی

مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی، رئیس اداره مخطوطات این سازمان اعلام کرد: مجموعه ارزشمندی افزون بر 200 نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس مربوط به امام هفتم علیه‌السلام شامل تألیفات، احادیث و روایات، سرگذشت‌نامه، فضایل و مناقب و شرح و حاشیه در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که از مهم‌ترین آن، قرآنی منسوب به دستخط مبارک حضرت به خط کوفی است که بر پوست آهو کتابت شده است.

حجه‌الاسلام محمد حسن نوري‌نيا با این توضیح که این اثر ارزشمند دارای ترنج و سرترنج با نقش «خط مبارک امام مفترض الطاعه موسی بن جعفر» به رنگ سفیداب محرر در زمینه زر است، اضافه کرد: در صفحه نخست این قرآن نفیس، وقف‌نامه به دستخط و امضای شیخ بهایی در سال 1009 ق به چشم می‌خورد. دو صفحه اول و آخر دارای دو لوح زرین با نقوش هندسی، اعراب به نقاط شنگرفی و سیلو، اعجام به خطوط نازک به سیاهی و شنگرف، سرسوره آل عمران به قلم زر و محرر، پایان هر ده آیه، شمسه زرین و دارای نقش و سجع مهر و یادداشت‌های تاریخی و مهر متولیان وقت است.

وی به اثر ارزشمند «عیون اخبارالرضا» اشاره کرد که تنها 70 نسخه نفیس از این کتاب در گنجینه کتب خطی موجود است و ادامه داد: از جمله مسائلی که در عیون اخبار الرضا بدان اشاره شده، نصّ امام کاظم(ع) درباره امامت، وصیت امام موسی کاظم(ع)، امام کاظم(ع) در عصر هارون الرشید، و صحت وفات موسی بن جعفر(ع) است.

نوري‌نيا به دو نسخه دیگر با موضوع زندگانی امام موسی بن جعفر(ع) اشاره کرد که در قرن سیزدهم تألیف و کتابت شده و بیان کرد: «سرور المؤمنین» تألیف احمدبن محمد اردکانی یزدی و کتابت محمد تقی بن ابی الحسن یزدی به کتابت 1294 ه.ق، و «ذیل سرور المؤمنین» کتابت احمد بن حسن واعظ یزدی به کتابت 1267 ه.ق است.

رئیس اداره مخطوطات آستان قدس رضوی از شرح قصیده لامیه در مدح موسی بن جعفر(ع) یاد کرد و افزود: متن آن از عبدالباقی افندی و شرح از کاظم بن قاسم رشتی در قرن سیزدهم است و نسخه‌ای از آن با عناوین و نشان‌ها به شنگرف کتابت شده است.

وی در پایان به نسخه ارزشمندی با عنوان مسائل علی بن جعفر اشاره کرد که توسط مقام معظم رهبری به گنجینه کتب خطی اهدا شده است و تصریح کرد: این اثر شامل پرسش‌های علی بن جعفر و پاسخ‌های موسی بن جعفر(ع) در موضوع فقه است که نسخه موجود در کتابخانه آستان قدس به خط محمود بن احمد کاشانی در سال 1309 ه.ق در کربلا به خط نسخ بر کاغذ نخودی کتابت شده و بر روی برخی عبارات آن به سرخی خط کشیده شده است.

گفتنی است بیش از 23 هزار نسخه قرآن وجزوه قرآنی نفیس خطی و چاپ سنگی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که از این میان، قرآن‌های منسوب به دستخط مبارک ائمه اطهار(ع) از جمله امام علی(ع)، امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و امام رضا(ع) که بر پوست آهو به خط کوفی کتابت شده، از مهم‌ترین آثار قرآنی این مجموعه بی‌نظیر است.

 
1397/1/23 پنجشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 72