در بازدید مدیران کتابخانه‌های بزرگ عراق از کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی رقم خورد

کتابخانۀ آستان‌قدس‌رضوی و کتابخانه‌های بزرگ عراق در مرز امضای تفاهم‌نامه
هیئتی 17 نفره از مدیران کتابخانه‌های عراق به منظور آشنایی با تکنولوژی دیجیتال‌سازی منابع و چگونگی تهیۀ فهرست دیجیتال از منابع، به بازدید از کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی پرداختند. در این بازدید، دو طرف نسبت به امضای تفاهم‌نامۀ همکاری مشترک ابراز امیدواری کردند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی، پروفسور طلال زهیری رئیس انجمن فناوری اطلاعات عراق که به همراه هیئتی 17 نفره از مدیران کتابخانه‌های بزرگ عراق به ایران سفر کرده است، در بازدید از کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی هدف از این بازدید را آشنایی با تکنولوژی‌های دیجیتال‌سازی در این کتابخانه بیان کرد و گفت: طی همکاری دو جانبۀ عتبۀ مقدس حسینی و انجمن فناوری اطلاعات عراق، فهرست یکپارچۀ اطلاعات کتابشناسی کتابخانه‌های عراق پدید آمد که در این فهرست سعی شده است اطلاعات کتابخانه‌های دانشگاه‌های عراق به صورت دیجیتال و یکپارچه ثبت شود؛ از این رو در پی آن برآمدیم تا با بازدید از کتابخانه‌های بزرگ ایران و آشنایی با چگونگی تهیۀ فهرست و تکنولوژی‌های مورد استفاده از تجربیات آنها بهره ببریم.
وی با بیان اینکه تاکنون از کتابخانۀ مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد، کتابخانۀ عمومی قلم و کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی بازدید کرده‌اند، خدمات کتابخانۀ آستان‌قدس را جالب توجه خواند و اظهار امیدواری کرد که امضای تفاهم‌نامه با کتابخانه‌های بزرگ ایران به تبادل تخصص‌ها، منابع دیجیتال و کارگا‌های مشترک بیانجامد.
رئیس انجمن فناوری اطلاعات عراق با تأکید بر اینکه داشتن منابع دیجیتال یکی از مؤلفه‌های ارزش‌گذاری کتابخانه‌ها در دنیا به شمار می‌رود، دیجیتال‌سازی را در کتابخانۀ آستان‌قدس امری جالب توجه دانست و تصریح کرد: در خلال بازدید از کتابخانه در جریان برنامه‌های بلند مدت این مرکز در امر دیجیتال‌سازی قرار گرفتیم و متوجه شدیم که این کتابخانه همواره نسخ خطی خود را دیجیتال می‌کند و هم‌اکنون حجم گسترده‌ای از منابع الکترونیک و دیجیتال را در اختیار دارد. وی ادامه داد: پروژۀ تبدیل منابع کاغذی به منابع دیجیتال در عراق نیز شروع شده است و امیدواریم با امضای تفاهم‌نامه‌ای مشترک، بتوانیم با کتابخانۀ آستان‌قدس‌رضوی مبادلۀ نسخ دیجیتال را داشته باشیم.همچنین رئیس کتابخانۀ مرکزی دانشگاه مستنصریۀ بغداد نیز در بازدید از کتابخانۀ آستان‌قدس این مرکز را دارای منابع گستردۀ کاغذی و دیجیتال دانست و اظهار داشت: دسترسی رایگان و آسان به منابع الکترونیک از نکات قابل توجه در این کتابخانه است. دکتر زینب وائلی در مقایسه‌ای، نحوۀ دیجیتال‌سازی منابع در ایران و عراق را مشابه خواند و گفت: آنچه مسلم است تجربه کارمندان آستان‌قدس در این زمینه بسیار بیشتر از ماست.
 همچنین مهدی قیصری‌نیک؛ رئیس کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی پس از جلسۀ مشترک با این هیئت 17 نفره، از فراهم شدن زمینه‌های عقد تفاهم‌نامه در زمینۀ نسخ خطی، مرمت، اسناد و دیجیتال‌سازی منابع خبر داد.
 
1397/2/19 چهارشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 54