اولین قرآن با کاتبانی از 31 استان کشور

اهدای اولین قرآن دست‌نویس نوسوادان نهضت سوادآموزی به موزۀ آستان‌قدس‌رضوی
همزمان با اهدای اولین قرآن دست‌نویس بیش از 3هزار نوسواد نهضت سوادآموزی از 31 استان کشور به موزۀ آستان‌قدس‌رضوی، از این قرآن در گنجینۀ قرآن و نفایس موزه رونمایی شد.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی، طی مراسمی با حضور130 تن از مدیران و معاونان سازمان و مسئولان سوادآموزی استان‌های کشور و رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی، از قرآن دست‌نویس نوسوادان نهضت سوادآموزی که به موزۀ آستان‌قدس‌رضوی اهدا شده است، رونمایی شد. رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با تأکید بر توجه همیشگی نهضت سوادآموزی به آموزش قرآن در این خصوص بیان کرد: طرح کتابت آیات نور برای نخستین بار اجرایی شده است که در این طرح بیش از 3هزار نوآموز که مهارت بیشتری در نگارش داشتند، انتخاب شدند و طی یک جلسه افزون بر 3هزار برگ و در مجموع پنج نسخه از قرآن را کتابت کردند. دکتر علی باقرزاده افزود: کار مقابلۀ این نسخ با قرآن کریم به دست مدرسان و اساتید قرآن انجام شده و اصلاح پنج نسخه بیش از یک سال زمان برده است.
وی در ارتباط با این قرآن ادامه داد: هرصفحه به دست یکی از نوسوادان کتابت شده و نام، شهرستان و استان هر کاتب نیز در زیر همان صفحه کتابت شده است.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اعلام اینکه این اولین بار است که در کتابت قرآن کاتبانی از 31 استان شرکت داشتند، اظهار داشت: تمامی کاتبان میثاق‌نامه‌ای را امضا کردند که در آن متعهد شدند در طول سال، 14 مرتبه صفحۀ مربوط به خود را قرائت کنند و این به معنای 72 ختم جمعی قرآن در سال است.
وی تصریح کرد: این نسخه اولین نسخۀ تکمیل شده است که به موزۀ آستان قدس رضوی اهدا شد و چهار نسخۀ دیگر به حرم امام‌علی(ع)، حرم امام‌حسین(ع)،حرم امام‌خمینی(ره) و مقام‌ معظم رهبری(مدظله) اهدا خواهد شد.
باقرزاده همچنین در بازدید از گنجینۀ قرآن و نفایس موزۀ آستان‌قدس‌رضوی، این موزه را مایۀ افتخار جهان اسلام و تشیع دانست و اظهار داشت: بزرگترین و گرانبهاترین گنجینۀ قرآنی جهان اسلام در این مکان جمع شده و به درستی حرم عالم آل محمد(ص) بهترین مکان برای چنین نفایسی است. وی افزود: بازدید از این موزه در کنار زیارت امام هشتم‌(ع)، حس غرور و سرفرازی را برای زائر به ارمغان می‌آورد.
 
1397/2/19 چهارشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 63