161 هزار نسخۀ خطی و چاپ سنگی در کتابخانه‌های آستان‌قدس‌رضوی

نسخ خطی و چاپ‌سنگی کتابخانه‌های آستان‌قدس‌رضوی با حدود 3 هزار و 600 نسخه افزایش در سال گذشته، از مرز 161 هزار نسخه گذشت.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی، رئیس ادارۀ مخطوطات سازمان یاد شده با اعلام این خبر گفت: در طول سال 96 بیش از 1200 نسخه خطی و افزون بر 2هزار و 300 کتاب چاپ‌سنگی از طریق اهدا و خریداری به منابع این سازمان افزوده شده است که با این رقم، تعداد کتب خطی و چاپ‌سنگی از 161 هزار نسخه عبور کرد. حجت‌الاسلام محمدحسن نوری‌نیا به تفکیک این ارقام پرداخت و گفت: این تعداد شامل افزون بر 100 هزار نسخۀ خطی و حدود 60 هزار کتاب چاپ سنگی است.
وی در معرفی برخی از نفایس خطی که در سال گذشته به این مرکز افزوده شده است، بیان کرد: قرآن مترجم کامل با شماره ثبت 5030 یکی از این نفایس است که در سال 945 بر روی کاغذ ترمه و با خط نسخ و ترجمه نستعلیق 12 سطری کتابت شده است. نوری‌نیا در خصوص ویژگی‌های این قرآن تشریح کرد: چهار صفحۀ اول، طلاکاری و مذهب و مرصع است، سرسوره‌ها در کتیبۀ مذهب و مرصع کتابت شده، حاشیه شمسه با شرفه، نشانه‌گذاری بین آیات با گوی زرین و جداول اوراق به زر و تحریر مشکی و لاجوردی است.
 وی از «ضوء‌المصباح» (شرح‌المصباح) اثر ناصربن عبدالسید المطرزی (538-610 ق) به عنوان یکی دیگر از نفایس خطی این مجموعه نام برد و اظهار داشت: این اثر در موضوع نحو نگارش شده و با شرح محمدبن‌محمدتاج‌الدین‌اسفراینی در سال 724 قمری به دست نجم‌الدین‌بن‌محمدبن علاء‌الدین کتابت شده است. نوری‌نیا افزود: این نسخه در کاغذ سمرقندی و با خط نسخ 15 سطری کتابت شده که حواشی بسیار خوب آن از دیگر نکات جالب توجه این نسخه به شمار می‌رود.
رئیس ادارۀ مخطوطات این سازمان همچنین از «شرح التلویحات» اثر یحیی‌بن‌حبش سهروردی به تاریخ کتابت 899 قمری و اثر منظوم «جام‌جم» (دیوان اوحدی، جام جهان‌نما) از اوحدی مراغه‌ای به تاریخ کتابت 995 قمری به دست مالک دیلمی به عنوان برخی دیگر از تازه‌ترین نفایس دست‌نویس این مرکز نام برد.
 
1397/2/22 شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 29