کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی میهمان قوچانی‌ها:

نشست ادبی شمس و دورهمی داستان در شهرستان قوچان
کتابخانه مرکزی آستان‌قدس‌رضوی در بیست و سومین نشست ادبي شمس میهمان مردم ادب‌دوست قوچان شد که طی آن، نویسندگان مشهدی و قوچانی در یک دورهمی دوستانه، به نقد دو اثر از دو نویسنده مشهدی و قوچانی در محل کتابخانه امام رضا علیه‌السلام قوچان پرداختند
به گزارش روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، بیست و سومین نشست ادبي شمس این بار در کتابخانه امام رضا علیه‌السلام از کتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی در شهرستان قوچان برگزار شد. در این نشست که اجرای آن را محمدعلی خلاقی نویسنده و منتقد قوچانی و دبیر انجمن ادبی قوچان برعهده داشت، دو اثر با عنوان «اَبَرزخم» از فاطمه خلخالی استاد؛ خبرنگار روزنامه شهرآرا و «دست‌های کوچک» از آقای نجف‌زاده با حضور نويسندگان کتاب و جمعي از کارشناسان، نويسندگان و منتقدان مشهدی و قوچانی، مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
در این نشست که با تلاوت آیاتی دلنشین از قرآن مجید آغاز شد، پس از داستان‌خوانی نویسندگان دو اثر، به مسائلی همچون درون‌مایه، زاویه دید، انسجام، روایت و انتقال موفق احساس به مخاطب پرداخته شد.
دکتر محمد ریاحی؛ منتقد مشهدی، درباره داستان‌های مورد نقد گفت: ما باید در داستان کنش را در بطن اثر ببینیم نه اینکه در ظاهر اثر اتفاق بیفتد. داستان خودنمائی نیست، بلکه بازنمائی کاراکترها در ذهنیت مخاطب است.
سپس علی موسی‌زاده داستان‌نویس و منتقد جوان مشهدی، ضمن تقابل داستان ابرزخم با داستانی خارجی بیان کرد: آنچه که باید در داستان اتفاق بیفتد نیفتاده و ضرباهنگ حوادث به خاطر حضور راوی اثر از نفس افتاده است.
در خلال نشست، برخی از داستان‌نویسان و منتقدین قوچانی نیز همچون آقایان صادقی، جمشیدی و داوطلب و خانم‌ها فاضلی و حسینی از نویسندگان مشهدی به بیان نظرات خود درباره دو اثر پرداختند که در ادامه نویسندگان دو داستان به انتقادات پاسخ دادند.
نویسنده دست‌های کوچک با ابراز اینکه در این جلسه مطالب زیادی از داستان‌نویسان مشهدی آموختم، اظهار داشت: «شمس» نشست ارزشمندی است و از تمام دست‌اندرکاران برگزاری این نشست تشکر می‌کنم که چنین شرایطی را فراهم کردند.
این نویسنده قوچانی ادامه داد: با مباحثی که در این جلسه مطرح شد، نگاهم نسبت به نوشتن داستان تغییر کرد و سعی می‌کنم شیوۀ داستان‌نویسی خود را تغییر دهم.
در پایان، با اهداء لوح تقدیر به نویسندگان حوزه ادبی قوچان و کودکان علاقمند به ادبیات و فعال در کتابخانه کودک مجتمع فرهنگی قوچان، این نشست خاتمه یافت.
گفتني است که کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، سلسله نشست‌های ادبی شمس را با محوریت جلسات ادبی و نقد داستان از اواخر سال 1395 در دستور کار خود قرار داده است و تاکنون آثار بسیاری در حوزه‌ ادبیات داستانی با حضور نویسنده اثر و منتقدین مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. ادبیات داستانی و ترجمه، قهرمان‌پروری در ادبیات و سینما، ادبیات داستانی و مطبوعات، جایگاه داستان در میان طلاب حوزه علمیه و... از دیگر موضوعاتی است که تاکنون نشست شمس به آنها پرداخته است.
 
1397/2/22 شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 37