نمایشگاه آثار خطی و چاپی«حکیم ابوالقاسم فردوسی»؛ شاعر حماسه‌سرای ایرانی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی

گنجینه بی نظیری از شاهنامه های نفیس خطی و کتابهای چاپی با موضوع «حکیم ابوالقاسم فردوسی»؛ شاعر حماسه‌سرای ایرانی، در قالب نمایشگاهی فرهنگی و ادبی از تاریخ24تا30 اردیبهشت ماه در محل کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.
رئیس روابط عمومی و امور بین الملل سازمان کتابخانه ها، هوزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی،با بیان این مطلب گفت: مجموعه‌ای افزون بر1 هزار و 600 نسخه کتاب خطی، چاپ سنگی  و چاپی با موضوع «حکیم ابوالقاسم فردوسی»؛ شاعر حماسه‌سرای کشور درکتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار دارد. محمد جواد قوی خاطرنشان کرد: در مجموع بیش از یک هزار و 500 نسخه کتاب چاپی، 118 نسخه کتاب چاپ سنگی و 34 نسخه کتاب خطی نفیس با موضوع فردوسی و آثارش در این کتابخانه نگهداری می‌شود. وی به برخی از آثار نفیس خطی  مانند؛ شاهنامه مصور به خط نستعلیق 27 سطری که دارای 35 مجلس تصویر همراه با تشعیر است و در سال 1321 هجری قمری کتابت شده است و کتاب داستان‌های شاهنامه به خط نستعلیق 14 سطری که قدمت آن به قرن 12 ه. ق برمی‌گردد، اشاره کرد و افزود: کتاب‌های چاپی با موضوع فردوسی نیز در محورهایی همچون: زندگی و شخصیت فردوسی، شاهنامه و فردوسی‌شناسی، ایران، اجتماع، فرهنگ، اسلام، اخلاق و عرفان در شاهنامه در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است. وی تصریح کرد: شاهنامه و پژوهش‌های تازه، رستم و اسفندیار از نگاهی دیگر، فرهنگ لغات و ترکیبات شاهنامه، معماری و شهرسازی ایران به روایت شاهنامه، رستم‌نامه، فردوسی در فراز و فرود، جاذبه‌های فکری فردوسی، زندگینامه تحلیلی فردوسی، هزار آزمون، مجموعه مقالات فردوسی پژوهی، در سایه‌سار آن درخت کهن و ... بعضی از عناوین کتاب‌های چاپی  این نمایشگاه می باشد.
یادآوری می‌شود، 25 اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در کشور نام‌گذاری شده است که هر ساله در این روز، آیین‌های بزرگداشت فردوسی و شاهنامه در نهادهای آموزشی و پژوهشی با حضور اهل ادب و فرهنگ برگزار می‌شود.
 
1397/2/24 دوشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 39