رونمایی از بخش ویژۀ اهدایی بانک مرکزی در موزۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی

در مراسمی با حضور جمعی از مدیران آستان‌قدس‌رضوی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان تولید اسکناس و مسکوک از بخش ویژۀ هدایای بانک مرکزی در موزه های آستان‌قدس رضوی رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی طی مراسمی در موزۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی و با حضور مدیران آستان‌قدس‌رضوی ، هیئت امنا و مدیران بانک مرکزی و سازمان تولید اسکناس و مسکوک ، از مجموعۀ اهدایی بانک مرکزی به موزه آستان‌قدس رضوی رونمایی شد. این مجموعه که به تازگی و برای نخستین بار از سوی بانک مرکزی به موزۀ آستان‌قدس اهدا شده است ، شامل 48 برگ اسکناس، 12 برگ ایران چک طرح قدیم بانک‌ها، 16 برگ کاغذ سفید امنیتی همراه با واتر مارک، 23 سکه طلا، 13 سکه نقره، 63 سکه رایج، 2 آلبوم توشیح اسکناس، تندیس‌های بانک مرکزی و تصاویر رؤسای کل بانک مرکزی و امضاهای آن‌ها در طول عمر این بانک است.
از اسکناس‌های خارجی دیروز، تا اسکناس‌های بومی امروز
دکتر اسدالله بادامچیان عضو اسبق هیئت نظارت بر اندوختۀ اسکناس طی سخنانی در این مراسم، موزه‌ها را بیانگر تاریخ تمدن، فرهنگ، سیاست، مذهب و هنر دانست و گفت: موزه‌ها اسناد مهم و مدارک علمی برای پژوهشگران، آموزندۀ عبرت‌ها، ثروت ملی و پشتوانۀ کشور و زمینه‌ساز آشنایی مردم با تمدن گذشته‌اند و موزۀآستان‌قدس علاوه بر همۀ این موارد، همراه با ارادت و عشق همگانی نسبت به امام هشتم(ع) است. وی ضمن تقدیر از خدمات تولیت پیشین و فعلی آستان‌قدس‌رضوی تغییر و تحول و پیشرفت‌های این موزه را نسبت به پیش از انقلاب چشمگیرتوصیف کرد.  نمایندۀ اسبق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیش از انقلاب اسکناس‌های کشور به دست بیگانگان تولید می‌شد، اعلام کرد: از اقدامات ارزشمند بانک مرکزی در این چهار دهه، ضرب سکه و چاپ اسکناس است که به طور کامل در کشور انجام می‌شود.
گنجینۀ تمبر، سکه و اسکناس آستان‌قدس‌رضوی؛ برترین در کشور
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس‌رضوی نیز در این مراسم این حرکت را حاصل زحمات سه‌چهار سال اخیر دانست. دکتر مجتبی بذرافشان‌مقدم با اشاره به سابقه تاریخی موزه‌های این آستان گفت: گنجینۀ تمبر، سکه و اسکناس با 25 هزار برگ اسکناس از 150 کشور جهان،  65 هزار قطعه سکه از 105سلسلۀ حکومتی ایران و سایر کشورها و بیش از 900 هزار قطعه تمبر از 124 کشور و مستعمرۀ قدیمی دنیا در ردۀ نخست موزه‌های کشور در این موضوع است.
دبیرکل بانک مرکزی نیز در مصاحبه با خبرنگار ما تأکید کرد: بانک مرکزی از مدت‌ها قبل قصد داشت با اهدای بخشی از اسکناس‌ها و مسکوک خود به این موزه سهمی کوچک در غنی‌تر کردن این مجموعۀ ارزشمند داشته باشد که درنهایت با تلاش‌ها و پیگیری‌های فراوان ، این مجموعه در دوره مدیریت دکتر سیف در بانک مرکزی و به دستور ایشان گردآوری و اهدا شد. سید محمود احمدی اظهار داشت: مجموعۀ اهدایی بانک مرکزی شامل محتواهای متفاوت 40 سال اخیر است که در بانک مرکزی تهیه شده است و قدیمی‌ترین قطعات موجود در این مجموعه شامل 6 قطعه سکه مربوط به سال 1304 خورشیدی است.
ادامۀ همکاری دوجانبه بانک مرکزی و موزۀ آستان‌قدس‌رضوی
وی گنجینۀ تمبر، سکه و اسکناس موزۀآستان‌قدس‌رضوی را در کشور بی‌نظیر خواند و گفت: به برکت وجود امام‌رضا(ع) اینجا نمونه‌هایی است که هیچ جای دیگر نمی‌توانیم ببینیم. احمدی بر ضرورت ادامۀ همکاری با آستان‌قدس تأکید کرد و اظهار داشت: حرم مطهر رضوی به نوعی حج غالب مردم ایران و حتی شیعیان جهان است و ما وظیفه داریم که در غنای بیش از پیش این موزۀ ارزشمند کمک کنیم. وعده‌مان هم این است که از این پس از هر اسکناس و سکه‌، ایران‌چک یا اسنادی که چاپ می‌شود نمونه‌هایی را تقدیم این مرکز کنیم.
دبیرکل بانک مرکزی ایران با اشاره به شرایط مطلوب نگهداری در موزۀ آستان‌قدس خاطرنشان کرد: این وضعیت خوب است و بهتر از این هم می‌تواند باشد. وی افزود: هم‌اکنون دربارۀ نگهداری اسکناس و اوراق امنیتی و بهادار و چگونگی در معرض دید گذاشتن آن‌ها اتفاقات جدیدی در دنیا افتاده که پیشنهاد می‌کنم از آن‌ها نیز استفاده شود.
تقدیر از هشت تن از خادمان رضوی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود که در آن مدیران بانک مرکزی با اهدای قطعات ایران چک 500 هزار ریالی که شماره سری‌هایی با عدد 8 در آنها استفاده شده و ارزش کلکسیونی دارند ، از هشت تن از خادمان نمونۀ بارگاه رضوی تقدیر کردند. همچنین در این مراسم کتاب نفیس «کُرۀ جواهر نشان» از سوی بانک مرکزی به آستان قدس رضوی اهدا شد. در مقابل لوح‌های نفیس منقش به صلوات خاصه امام رضا(ع) به مدیران بانک مرکزی ایران، تقدیم گردید.
 
1397/3/12 شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 63