به دست مدیر مرکز ملی نسخ خطی و کتب نادر قزاقستان انجام شد

افتتاح غرفۀ قزاقستان در تالار کتاب‌های خارجی کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی
با حضور مدیر مرکز ملی نسخ خطی و کتاب‌های نادر کشور قزاقستان و رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی؛ از غرفۀ کشور قزاقستان، در تالار کتاب‌های خارجیِ کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی مدیر مرکز ملی نسخ خطی و کتاب‌های نادر کشور قزاقستان و هیأت همراه، طی سفر به ایران به منظور همکاری‌های دوجانبه و امضای تفاهم‌نامه با این سازمان، مجموعه‌ای کتاب از کشور خود را به کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی اهدا کردند که این حرکت موجب ایجاد غرفۀ کشور قزاقستان در تالار کتاب‌های خارجی این کتابخانه شد.
اصیل‌خان سادواف ژومابایوویچ، در این مراسم افتتاح غرفۀ ادبیات و فرهنگ قزاقستان در کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی را رویداد مهم فرهنگی تلقی کرد و گفت: راه‌اندازی قفسۀ فرهنگ و ادبیات قزاقی در این کتابخانه، امکان آشنایی با تاریخ کشور قزاقستان، تاریخ شکل‌گیری مملکت قزاق‌ها، تاریخ حکومت خان‌ها، فرهنگ، آداب‌ورسوم، هنر و موسیقی مردم قزاق را برای مخاطبان این کتابخانه فراهم می‌سازد. وی این حرکت را فرصتی مناسب برای معرفی دستاوردهای قزاقستان به ایرانیان در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی از طریق ادبیات دانست.
مدیر مرکز ملی نسخ خطی و کتب نادر قزاقستان تصریح کرد: جمهوری قزاقستان در چارچوب همکاری‌های بین‌المللی، با کمک وزارت فرهنگ و ورزش و وزارت امور خارجۀ قزاقستان در 22 کشور جهان، مراکز ادبیات و فرهنگ قزاقستان را تأسیس کرده است که کتابخانه‌های ملی جمهوری اسلامی ایران، کرۀ جنوبی، قرقیزستان، ترکیه، چین، فرانسه، ژاپن، ونیز، سوئد و کتابخانۀ کنگرۀ ملی آمریکا از جملۀ این مراکز هستند.
وی خاطرنشان کرد: درکتاب‌های اهدایی قزاقستان به کتابخانۀ آستان‌قدس‌رضوی علاوه بر کتاب‌هایی از آداب، فرهنگ و ادبیات قزاقستان، کتاب‌هایی از نورسلطان نظربایف رئیس‌جمهور قزاقستان و همچنین آثاری از نقش وی در صحنۀ سیاسی بین‌الملل و ادبیات علمی و تاریخی در معرض دید مردم قرار دارد.
دکتر مجتبی بذرافشان‌مقدم؛ رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی در این مراسم با بیان اینکه ما از استمرار تعاملات و تبادلات فرهنگی بین دو کشور استقبال می‌کنیم، اظهار داشت: پیشنهاد می‌کنیم به منظور تبادلات فرهنگی بیشتر بین دو کشور، قزاقستان نیز غرفۀ جمهوری اسلامی‌ایران را در کتابخانۀ ملی خود ایجاد کند.
لازم به ذکر است تالار کتابهای خارجی کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس رضوی در طبقۀ همکف قرار دارد و با بیش از 118 هزار کتاب به 92 زبان دنیا و مجموعه‌ای از قرآن‌های و مصاحف شریفه به 74 زبان، همه روزه به علاقه‌مندان و پژوهشگران ارائه خدمات دارد.
 
1397/4/10 يكشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 46