مدیر مرکز ملی نسخ خطی قزاقستان در بازدید از کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی:

نسخه‌های نفیس گنجینه خطی آستان قدس ما را شگفت‌زده کرد
مدیر مرکز ملی نسخ خطی و کتب نادر قزاقستان به همراه هیئت همراهی از کارشناسان کتابداری و نسخ خطی، از کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی بازدید نموده و از غنای گنجینه خطی این مرکز، ابراز شگفتی کردند
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس ‌رضوی، اصیل‌خان سادواف ژومابایوویچ؛ مدیر مرکز ملی نسخ خطی و کتب نادر قزاقستان به همراه هیئت همراهی از کارشناسان کتابداری و نسخ خطی، از بخش‌های مختلف کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی بازدید کردند. این هیئت، طی اقامت سه روزه در مشهد و پس از بازدید از موزه‌های آستان قدس رضوی، از مرکز حفاظت و مرمت آثار خطی و اشیاء موزه‌ای و گنجینه کتب خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی بازدید نموده و این مراکز را منحصر به فرد خواندند.
 اصیل خان افزود: بیش از 90 هزار نسخه‌ خطی ارزشمند با قدمت زیاد و نیز نسخه‌هایی از دانشمندان جهان اسلام در کتابخانه آستان قدس نگهداری می‌شود که بسیار ما را شگفت‌زده کرد و از بازدید این مرکز بسیار خوشحالیم.
وی با بیان اینکه ما دارای مرکز نسخ خطی عظیمی هستیم که در حال حاضر 10 هزار نسخه در آن نگهداری می‌شود و 500 هزار نسخه دیجیتالی داریم، ادامه داد: بسیاری از نسخه‌های گنجینه خطی آستان قدس در مرکز نسخ خطی قزاقستان وجود ندارد و بالعکس، که قطعا این مسئله نیاز به همکاری‌های بینابین بین دو مرکز را بیشتر می‌کند و ما در این زمینه، مشتاق امضای تفاهم‌نامه و تبادل تصاویر نسخ خطی هستیم.
مدیر مرکز ملی نسخ خطی و کتب نادر قزاقستان در بازدید از مرکز حفاظت و مرمت کتابخانه مرکزی بیان کرد: بسیار برایمان قابل توجه بود که در این مرکز، به صورت طبیعی و سالم کتب را مرمت می‌کنند و تجهیزات پیشرفته و شیوه خوب مرمت باعث شده بسیاری از آثار ارزشمند و نادر با قدمت بسیار زیاد به خوبی تاکنون حفظ شود.
در پایان، «توکل وا ژانا سریکاونا» کارشناس کتابداری این مرکز نیز از این بازدید ابراز خرسندی کرد و گفت: تاکنون از بخش‌های مختلف کتابخانه بازدید کردیم که بسیار برایمان جالب توجه بود و خوشحالیم که بهرۀ زیادی بردیم.
یادآور می‌شود که قرار است در این سفر، تفاهم‌نامه‌ای بین مرکز ملی نسخ خطی قزاقستان و کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در راستای همکاری‌های بینابین و با هدف حفظ میراث فرهنگی و مکتوب ملی و گسترش همکاری‌های دو مرکز در حوزه‌های حفظ و بهره‌برداری از میراث فرهنگی و مکتوب امضا شود.
 
1397/4/10 يكشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 72