وقف نسخۀ خطی فوائدالضیائیه اثر جامی به کتابخانۀ آستان‌قدس‌رضوی

یکی از هموطنان اصفهانی در سفر به مشهد مقدس، نسخۀ خطی کتاب «فوائد‌الضیائیه» به کتابت قرن 10 هجری را وقف کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی رئیس ادارۀ مخطوطات این سازمان از اهدای یک نسخۀ دست‌نویس از فوائدالضیائیه شرح کافیۀ ابن‌حاجب به این مرکز خبر داد و گفت: این اثر در 21 رمضان سال 897 هجری به دست عبدالرحمن جامی برای فرزندش ضیاء‌الدین یوسف تدوین و شرح داده شده است. حجت‌الاسلام محمدحسن نوری‌نیا اظهار داشت: نسخۀ اهدایی، رونوشتی از همین اثر جامی است که در قرن 10 هجری کتابت شده است.
وی تصریح کرد: نوع کاغذ این نسخه از انواع کاغذهای خراسانی است که در آن تاریخ جزء اقلام صادراتی خراسان بزرگ بوده است. نسخه دارای حاشیه‌نویسی است و این حاشیه‌ها با خطوط و سبک‌های نگارش متفاوت در سربرگ‌ها و اوراق جداگانه‌ای که در داخل نسخه در قسمت‌های مخصوص جایگذاری شده است، کتابت شده و این نشان‌گر این است که این قرآن در طول قرن 11 تا 13 مورد استفاده افراد مختلف بوده است. نوری‌نیا در خصوص جنس اوراق حاشیه‌نویسی شده گفت: اکثر این اوراق از کاغذهای فرنگی و احتمالاً برخی کاغذهای درجه 3 اصفهانی است.
حسینعلی مزروعی سیدانی واقف اصفهانیِ این اثر پس از اهدای این نسخه، در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: کتاب را حدود 18 سال قبل در خیابان طالقانی اصفهان از فردی به نام حاج مهدی عتیقه‌فروش خریدم. همان زمان یک نفر آمد و این کتاب را به او فروخت. یک کلیمی نیز آنجا بود و می‌خواست کتاب را بخرد و من هرچند نمی‌دانستم این چه کتابی است، اما خریدم تا حفظش کنم و امروز آن را وقف کتابخانۀ حضرت‌رضا(ع) کردم تا برای همیشه بماند و برای من نیز باقیات‌الصالحات شود.
                 
 
1397/4/16 شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 31