قرآنی با 604 کاتب از شهرستان زرند به آستان قدس رضوی اهدا شد

قرآن کتابت‌شده به دست 604 تن از شهروندان شهرستان زرند کرمان، طی مراسمی به موزۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی اهدا شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، یک نسخه قرآن کریم که با مشارکت 604 نفر از شهروندان شهرستان زرند کرمان در شب 23 ماه رمضان، همزمان با شب نزول قرآن در مدت 30 دقیقه و در 604 صفحه به سبک قرآن عثمان‌طاها کتابت شده است، باحضور مسئولان سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان شهرستان زرند، به سازمان کتابخانه ها،موزه ها و مرکزاسناد آستان قدس رضوی اهدا شد.
سید مهدی قویدل، دادستان عمومی انقلاب زرند، به نمایندگی از هیئت کرمانی به بیان سخنانی دربارۀ این قرآن پرداخت. وی هدف از این حرکت عمومی را اشاعۀ فرهنگ قرآنی و مشارکت اقشار مختلف مردم در کتابت قرآن ذکر کرد و اظهار داشت: بسیاری از افراد آرزوی کتابت قرآن را دارند اما به دلایل مختلف از جمله خطاط نبودن، این امکان را ندارند، که در این حرکت به خواست قلبی خود رسیدند. وی دختر نوجوان 10 ساله و مرد 75 ساله را جوان‌ترین و مسن‌ترین کاتبان این قرآن خواند و افزود: در این کتابت اصل بر صحیح‌نویسی بوده است و تنوع خطوط تحریری از ساده‌ترین تا زیباترین، بر جذابیت این مصحف شریف افزوده است.
قویدل بیان کرد: این کتابت در عصر 22 رمضان سال 1397، در محل حسینۀ ثارالله سپاه که محل معراج شهدای گمنام است با حضور گستردۀ اقشار مختلف مردم از جنسیت و گروه‌های سنی مختلف، انجام شد.
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی درابتدای این مراسم، این قرآن را سومین نسخۀ قرآن در سال جاری خواند که به دست جمعی از کاتبان، کتابت و به آستان قدس رضوی اهدا شده است. وی تصریح کرد: در سال جاری، قرآنی که به همت دانش‌آموزان دختر و پسر شهر هرات افغانستان در مدت یک ساعت کتابت شده بود و همچنین قرآن کتابت شده به دست نوآموزان نهضت سوادآموزی در سراسر کشور، به این مرکز اهدا شده است که مصحف حاضر، در نوع خود، سومین است.
دکتر مجتبی بذرافشان‌مقدم افزود: تنها در دی‌ماه سال گذشته بیش از 40 نسخۀ قرآنی خطی نفیس به منابع کتب خطی آستان قدس رضوی افزوده شده که بیشتر این نسخ اهدایی بوده است و جزوۀ قرآنی نفیس به کتابت قرن پنجم که به خط کوفی دورۀ تکامل کتابت شده، از نفیس‌ترین این نسخه‌هاست.
گفتنی است که در این مراسم، علاوه بر مسئولان سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، نمایندۀ امام جمعه و مسئول دفتر امام جمعۀ شهرستان زرند، نمایندۀ فرماندار، نائب رئیس شورای شهر و عضو شورای شهر، رئیس جهاد کشاورزی، اصحاب رسانه و دو تن از کارآفرینان برتر شهرستان زرند حضور داشتند.
 
1397/7/19 پنجشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 40