حضور کتابخانۀ آستان‌قدس‌رضوی در روستای روشناوند

به بهانۀ روز ملی روستا و عشایر، جمعی از مسئولان کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی در جمع اهالی روستای روشناوندگناباد حضور یافتند و با اجرای همایشی، این روز را گرامی داشته و زحمت‌کشان روستایی را ارج نهادند
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌‌قدس‌رضوی، به همت مسئولین کتابخانۀ امام رضا(ع) روستای روشناوند گناباد که از کتابخانه‌های وابسته به آستان‌قدس‌رضوی در این شهرستان است و همکاری شورای روستا و روابط عمومی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌‌قدس‌رضوی، به مناسبت روز ملی روستا و عشایر، جمعی از مسئولان کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌، در جمع اهالی روستای روشناوند حضور یافتند و با اجرای همایشی، این روز را گرامی داشتند.
در این همایش که با حضور اعضای بهیاری، مسئول نیروی انتظامی و اهالی روستا انجام گرفت، ابتدا رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌‌قدس‌رضوی، به ایراد سخنرانی پرداخت و پس از ارج‌نهادن تلاش‌های پیوستۀ زحمت‌کشان روستایی در عرصه‌های مختلف و به‌ویژه اهالی سخت‌کوش روستای روشناوند، تصریح کرد: کتابخانۀ امام رضا(ع) این روستا که در سال 1375 خورشیدی، به همّت آستان‌قدس‌رضوی تأسیس شد، در حال حاضر با دارابودن بیش از هشت هزار منبع چاپی، نزدیک یک هزار عضو دارد و سالانه بالغ بر یک هزار نفر، به این کتابخانه مراجعه می‌کنند.
محمدجواد قوی ساماندهی کتابخانۀ امام رضا(ع) را در رأس برنامه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌‌قدس‌رضوی دانست و خاطرنشان کرد: درصدد هستیم در آیندۀ نزدیک، اقداماتی را در راستای ساماندهی بیشتر این کتابخانه انجام دهیم تا پس از این، اهالی این روستا و دیگر مشتاقان علمِ روستاهای هم‌جوار، بیش از پیش بتوانند از خدمات این کتابخانه بهره‌مند شوند.
در ادامه، رئیس شورای روستا، ضمن برشمردن اقدامات فرهنگیِ انجام‌گرفته توسط اهالی در سال گذشته، حضور مسئولین کتابخانۀ آستان‌قدس را در این روستا، به فال نیک گرفت و از دست‌اندرکاران این برنامه قدردانی کرد.
در بخشی از این همایش، انواع صنایع دستی و گوشه‌هایی از فعالیت‌های فرهنگی مردم، به همّت اهالی، در قالب نمایشگاهی در محل مهدیۀ روستا به نمایش گذاشته شد که بافت نمادین جاجیم،‌ تهیه آرد، شیر و... به صورت دستی، پخت نان‌ها و غذاهای محلّی و... از جذّاب‌ترین بخش‌های این نمایشگاه بود.
در پایان، هدایایی متبرّک از سوی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌‌قدس‌رضوی، به دست‌اندرکاران اجرای این برنامه اهدا شد.
گفتنی است که روستای روشناوند، واقع در 25 کیلومتری شمال شرقی گناباد، بعد از بیلند، پرجمعیت‌ترین روستای شهرستان گناباد است. محصولات کشاورزی این روستا شامل گندم، جو، پسته، زعفران، تره‌بار و... و مهم‌ترین اماکن تاریخی آن، مسجد جامع، آب‌انبار قدیمی و حمامی عمومی با قدمت دورۀ قاجار است که تا امروز، مورد استفادۀ اهالی بوده است.
 
1397/7/19 پنجشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 55