نسخه‌های کهن ازدعای اذل دخول حرم حضرت رضا(ع) در کتابخانۀ آستان‌قدس‌رضوی

نسخه‌های ارزشمند خطی و چاپ سنگی با موضوع دعای اذن دخول به حرم امام رضا(ع) در گنجینۀ کتب خطی کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی نگهداری می‌شود
به گزارش روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی، کارشناس مسئول ادارۀ مخطوطات کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی با این توضیح که ورود به حرم امام رضا(ع) آداب خاصی دارد که زائران حتما باید رعایت کنند و یکی از مهم‌ترین این آداب، خواندن دعای اذن دخول به حرم حضرت است، افزود: «این دعا از قرون گذشته تاکنون، هنگام ورود به حرم امام هشتم(ع) بر لبان مشتاقان و عاشقان حضرت جاری بوده است که در حال حاضر، نسخه‌هایی ارزشمند از این دعا و نیز نسخه‌هایی از زیارت امام رضا(ع) و زیارت جامعۀ کبیره، در گنجینۀ نسخه‌های خطی کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی نگهداری می‌شود».
سید محمدرضا فاضل هاشمی ابتدا به نسخه‌ای مربوط به قرن سیزدهم اشاره و تصریح کرد: «این نسخه در سال 1325 هجری قمری به خط نسخ 14 سطری بر روی پارچه‌ای آهاردار کتابت شده، دارای سرلوح است و بین سطرهای آن، جدول‌کشی شده است».
وی افزود: «نسخه‌ای دیگر از اذن دخول و زیارت جامعه به صورت چاپ سنگی بوده و در سال 1315 هجری قمری به قلم احمد نیریزی در 62 صفحه به خط نسخ کتابت و در همان سال در تبریز چاپ شده است».
فاضل هاشمی دربارۀ این نسخه اضافه کرد: «قطع آن، 5/11 در 5/17 است و به همّت کاظم میرزا تصحیح شده و اهدایی ابوتراب هدائی است».
وی یادآور شد: «علاوه بر این، نسخه‌های متعددی از زیارت خاصۀ امام رضا(ع)، زیارت‌نامۀ دورۀ حرم حضرت رضا(ع)، زیارت هفت حدیث و زیارت جوادیه در کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی نگهداری می‌شود که برخی به قلم خوشنویسانی ممتاز کتابت شده است».
فاضل هاشمی در پایان توضیح داد: «اذن دخول، از مستحبات مؤکد در ورود به حرم حضرات معصومین علیهم‌السلام است؛ هرچند بزرگان و عارفان روشن‌ضمیر، حالت خشوع قلب و جاری‌شدن اشک از چشم را نشانۀ اذن ورود به حرم مطهّر دانسته‌اند».
گفتنی است که آثار هنري بي‌بديلي نيز به دست عاشقان و ارادتمندان اين امام رئوف خلق شده و در حال حاضر در اين گنجينه نگهداري مي‌شود که از جملۀ آن، تابلوی هنری زیارت جوادیه است در زمینۀ کاغذ ابر و باد با استفاده از مرکب مشکی که به دست فضل‌الله فاضل نیشابوری؛ از هنرمندان معاصر کتابخانه خلق شده است.
 
1397/8/15 سه‌شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 29