دست‌بافته‌هایی با الهام از حضرت رضا(ع)،خورشید هشتم ولایت در موزۀ فرش آستان‌قدس‌رضويدر موزۀ فرش و منسوجات آستان‌قدس‌رضوی، دست‌بافته‌های ارزشمندی شامل قالی، قالیچه و تابلوفرش با موضوع حضرت رضا(ع) در معرض نمایش قرار داردکه در ایام شهادت این امام همام، مورد اس

در موزۀ فرش و منسوجات آستان‌قدس‌رضوی، دست‌بافته‌های ارزشمندی شامل قالی، قالیچه و تابلوفرش با موضوع حضرت رضا(ع) در معرض نمایش قرار داردکه در ایام شهادت این امام همام، مورد استقبال خیل مشتاقان و عاشقان حضرت واقع شده است
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، معاون امور موزه‌های این سازمان اعلام کرد: « دست‌بافته‌های ارزشمندی شامل قالی، قالیچه و تابلوفرش با موضوع حضرت رضا(ع)در موزۀ فرش و منسوجات آستان‌قدس‌رضوی، نگهداری می‌شود.
مهدي قيصري نيک در این باره توضیح داد: «قالیچۀ کتیبه‌ای مدح حضرت رضا(ع)، با شعری از بانو حکمت حکمی، اثر نفیسی است که تار آن، از ابریشم و پنبه و پرز آن، از پشم و ابریشم است و در اصفهان، به دست هنرمند محمد صیرفیان بافته و اهدا شده است».
وی دربارۀ این اثر ارزشمند اضافه کرد: «متن این قالیچه، دارای 24 کتیبۀ قلمدانی است که درون این قلمدان‌ها، شعری در مدح امام رضا(ع) در 12 بیت با خط زیبای نستعلیق، در ابعاد 196 در 119 سانتی‌متر بافته شده است».
قيصري نيک بیان کرد: «اثر دیگر، تابلو فرش بارگاه منوّر امام رضا(ع) است که در نیمۀ دوم قرن 14 خورشیدی، با جنسی از تارهای ابریشم، پود پنبه و پرز پشم، با رج‌شمار 75 گره نامتقارن در 5/6 سانتی‌متر در ابعاد 222 در 175 سانتی‌متر در اصفهان بافته شده و به دست فیض‌الله صفدرزادۀ حقیقی، به موزۀ فرش آستان‌قدس اهدا گردیده است».
وی دربارۀ این شاهکار هنری افزود: «در این تابلو فرش، مرقد مطهر حضرت رضا(ع) با زیبایی تمام و با منظرۀ بافت قدیم آن، به تصویر کشیده است و جمعی از مشتاقان و زائران حضرت، در صحن زیبای حرم مطهر، در حال زیارت و استراحت یا تناول غذا به چشم می‌‌خورند و آسمانی زیبا با ابرهایی پاره‌پاره و رشته‌کوه‌هایی به هم پیوسته، چشم هر زیباپسندی را به خود خیره می‌کند».
معاون امور موزه‌های آستان‌قدس‌رضوی، به قالیچۀ کتیبه‌ای زیارت امام رضا(ع) اشاره و تصریح کرد: «این قالیچه، با تار و پود پنبه و ابریشم و رج‌شمار 48 گره متقارن در هفت سانتی‌متر، با ابعاد 109 در 75 سانتی‌متر در نیمۀ دوم قرن 14 خورشیدی، در تبریز بافته شده و به‌دست محمد چرخ گردون به موزۀ حضرت رضا(ع) اهدا شده است».
قيصري نيک از دو قالیچۀ نفیس دیگر در این مجموعه یاد کرد و گفت: «قالیچۀ دعای اذن دخول حرم حضرت رضا(ع) که در 15 سطر به خط نسخ به دست هنرمند احمد کریمی در تبریز بافته شده و قالیچۀ زیارت امام رضا(ع) که در 12 سطر بافته شده و به دست محمد چرخ گردون، وقف حرم رضوی گردیده است، از دیگر آثار این مجموعۀ بی‌بدیل است».
وی در پایان، به صندوق‌پوش مضجع شریف امام رضا(ع) اشاره و خاطرنشان کرد: «این اثر از جنس مخمل در نیمۀ دوم قرن 14 خورشیدی با تکنیک برجسته‌دوزی در ابعاد 325 در 220 سانتی‌متر خلق شده و در آن، از موادی همچون منجوق، پولک، سرمه، قیطان و سنگ استفاده شده است».
گفتنی است که موزۀ تخصّصی فرش آستان‌قدس‌رضوی، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های تخصّصی فرش جهان است که براساس طرح طبقه‌بندی مناطق بافت و قدمت آثار، به سه طبقه فضای نمایشی تقسیم‌بندی شده و در آن، بیش از یکصد تخته قالی و قالیچۀ نفیس و بی‌مانند به قدمت دورۀ صفویه، در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.
 
1397/8/15 سه‌شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 22