نمایشگاهی از کتب نبوی، حَسَنی و رضوی در کتابخانه‌های آستان قدس رضوی

مجموعه کتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی در سراسر کشور با برپایی نمایشگاه‌های کتاب، نرم‌افزار و عکس، ایام پایانی ماه صفر را گرامی داشتند.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، هم‌زمان با آخرین روزهای ماه صفر و ایام رحلت رسول اکرم(ص)، شهادت امام‌حسن مجتبی(ع) و امام‌رضا(ع) کتابخانه‌های آستان قدس رضوی در مشهد و شهرستان‌ها با برپایی نمایشگاه‌هایی از منتخب آثار خود با محوریت مناسبت‌های این ایام، به گرامی‌داشت دهۀ پایانی ماه صفر پرداختند. رئیس ادارۀ روابط عمومی و امور بین الملل این سازمان اعلام کرد: هم‌زمان با کتابخانۀ مرکزی، کتابخانه‌های امام‌رضا(ع) در شهرهای قوچان، تربت‌حیدریه، بیرجند و درگز و همچنین کتابخان‌ های وابسته به آستان قدس در مشهد از جمله کتابخانۀ امام‌صادق(ع)، زینبیه واقع در مطهری شمالی2، آیت‌الله شیخ عباس تربتی در خیابان خواجه‌ربیع، آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی(ره) واقع در خیابان طبرسی و مسجد جوادالائمه در هاشمیۀ 33 به برپایی نمایشگاه اقدام کردند.
محمدجواد قوی هدف از این حرکت را ترویج فرهنگ مطالعه، معرفی منابع موضوعی مراکز، تبیین سیرۀ عبادی، اجتماعی، فردی و سیاسی معصومین(ع) و آشنایی مخاطبان با این فرهنگ و همچنین زمینه‌سازی برای الگوبرداری از این ائمۀ معصومین(ع) ذکر کرد. وی افزود: در این نمایشگاه‌ها آثار در چهار دستۀ کتاب، عکس، پوستر و لوح فشرده با موضوعاتی چون معارف نبوی، حسنی و رضوی، کرامات ایشان، آموزه‌ها، حیات علمی این بزرگواران و هویت تاریخی زائر پیاده به نمایش درآمده است.
وی با بیان اینکه آثار به نمایش درآمده، قابل امانت به اعضا هستند، از برخی از این آثار نام برد و گفت: «اطلس سیره نبوی»، «قصه هجرت: تاریخ زندگی و سیره رسول خدا» اثر علی نظری مفرد، «اسرار مباهله: ماجرای عظیم مباهله بین پیامبر(ص) و مسیحیان نجران و تاریخ 1400 ساله آن» اثر محمدرضا انصاری، «محمد: پیامبر و سیاستمدار» اثر مونتگمری وات، «سنن‌النبی» اثر علامه طباطبایی، «گزارش حجه‌الوداع» اثر محمدباقر انصاری، «زندگانی امام‌حسن‌مجتبی‌(ع)» برگزیده از کتاب منتهی‌الامال اثر شیخ عباس قمی، «حیات علمی: دانش و دانش‌گستری امام‌رضا(ع)» اثر محمدباقر پورامینی، «نماز از منظر امام‌رضا(ع): مجموعه مقالات اثر دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع)»، «عیون الاخبارالرضا(ع)»، «طب‌الرضا(ع)»، «ناسخ‌التواریخ: زندگانی پیامبر(ص)»، «كوله‌پشتي زائر» و «مديريت زيارت امام‌رضا(ع)» از جمله کتاب‌های به نمایش درآمده است.
قوی همچنین از برپایی نمایشگاه عکس در مجتمع فرهنگی و کتابخانۀ امام‌رضا(ع) در قوچان با عنوان «عاشقان حرم» خبر داد و اظهار داشت: همزمان با روزهای پایانی ماه صفر و ورود دسته‌ها و هیئت‌های عزاداری به حرم مطهر امام‌رضا(ع)، نمایشگاهی از عکس‌های برگزیده از پیاده‌روی زائران پیادۀ رضوی در این کتابخانه برپا شده است.
وی افزود: همچنین نمایشگاه «خواص و بی‌خواص، روایت عبرت‌های عاشورا در کلام مقام معظم رهبری» با نمایش مجموعۀ اینفوگرافیک در مجتمع فرهنگی و کتابخانۀ امام‌رضا(ع) درگز برپا شده است. قوی تصریح کرد: این مجموعه با عنوان «بی‌خواص» به شرح‌حال خواص صدر اسلام و علل انحراف آن‌ها با استفاده از بیانات آیت‌الله خامنه‌ای می‌پردازد و همچنین مجموعۀ اینفوگرافیک «عبرت‌های عاشورا» نیز روایت‌گر خواص واقعۀ عظیم عاشورا همچون حضرت مسلم و ورود کاروان امام حسین (ع) به کربلا، روایت عبدالله بن حسن(ع)، روایت حضرت قاسم(ع) و... است که با طراحی زیبا و به منظور آشنایی نسل جوان با عوامل تأثیرگذار در به وجود آمدن واقعۀ عاشورا به نمایش گذاشته شده است.
 
1397/8/15 سه‌شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 30