در نشست مرور پژوهش‌های سازمان و بزرگداشت مقام علمی زنده یاد دکتر اردلان جوان عنوان شد: پژوهش‌های حوزۀ علوم انسانی، مادر همۀ پژوهش‌هاست

نشستي با محوریت مرور فعالیت‌های پژوهشی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و بزرگداشت مقام علمی مرحوم آقای دکتر سید علی اردلان جوان، در مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزار شد.
به گزارش روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، نشستي با محوریت مرور فعالیت‌های پژوهشی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و بزرگداشت مقام علمی مرحوم دکتر سید علی اردلان جوان، مدير اسبق کتابخانۀ مرکزي آستان قدس رضوی در تالار مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی برگزار شد.
در این نشست که با حضور جمعی از مسئولان و پژوهشگران این سازمان، رئیس مرکز امور طلاب جامعه‌المصطفی مشهد و خانواده‌های آنها، اساتید دانشگاه و خانوادۀ مرحوم دکتر اردلان جوان برگزار گردید، بخشی از مهم‌ترین فعالیت‌های پژوهشی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در حوزه‌های مختلف کتابداری، موزه‌داری، اسناد، نسخه‌های خطی، مطبوعات، نشست‌های علمی-  تخصصیِ درون‌ و برون‌سازمانی، حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی، معرفی و چالش‌ها و خلأ حوزۀ پژوهش سازمان بیان شد.
در این برنامه، مشاور علمی و پژوهشی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان این که بخش عمدۀ پژوهش، جستجوکردن است که بیشترِ افراد جامعه توانایی انجام آن را دارند، افزود: آنچه جامعۀ ما در آن حوزه ضعیف است، پژوهیدن به معنای فراتر از داده‌ها، رفتن و تحلیل و تفسیر و تولید یک چیز جدید است نه تکرار صِرف داده‌های موجود؛ به بیان دیگر می‌توان گفت که پژوهش، مادۀ خامی به نام«تفکر» می‌خواهد و تفکر، به مادۀ خامی به نام«مطالعه» نیاز دارد و بدون مطالعه و دانش حداقلی در حوزۀ موضوع مورد نظر و سپس تفکر بر آن، انجام پژوهش، شدنی نیست.
محسن نوکاریزی با تأکید بر این‌که پژوهش‌های حوزۀ علوم انسانی، مادر همۀ پژوهش‌هاست، ادامه داد: اگر افراد دانش کافی در حوزۀ تخصص خود داشته باشند، همۀ پدیده‌های عالم به خودی خود، امکان تبدیل‌شدن به یک اثر پژوهشی را دارد.
وی به اهمیت بحث مطالعه در تمام حوزه‌های علوم اشاره کرد و گفت: بسیاری از افراد، دلیل اصلی معظل مطالعه را وجود شبکه‌های اجتماعی می‌دانند در حالی که اگر بتوانیم تهدید شبکه‌های اجتماعی را به فرصت تبدیل کنیم، می‌توان از آن به عنوان ابزاری برای گسترش کتاب‌خوانی و مطالعه استفاده کرد؛ هم‌چنان که در بسیاری از کشورها با وجود شبکه‌های اجتماعی، آمار کتاب‌خوانی در سطح بالایی است.
در ادامه، پس از پخش نماهنگ کوتاهی از مهم‌ترین فعالیت‌های دکتر سیدعلی اردلان جوان، خانواده و دوستان ایشان به بیان ویژگی‌های وی در دو بُعد علمی و سجایای اخلاقی ایشان پرداختند.
گفتنی است که آن مرحوم تا سال 1372 حدود دو دهه ریاست موزه‌های آستان قدس رضوی را بر عهده داشته و تا پایان حیاتش مدیرمسئول مجلۀ علمی- پژوهشیِ کتابداری و اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی بود.
 
1397/10/18 سه‌شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 15