«لیله الرغائب» در نسخه‌های خطی و چاپ سنگی

بیش از 20 نسخۀ خطی و چاپ سنگی با موضوع لیله الرغائب در مخزن کتب خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی موجود است.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، کارشناس‌مسئول بخش مخطوطات این سازمان اعلام کرد: بیش از 20 نسخۀ خطی و چاپ سنگی که به نوعی با موضوع لیله الرغائب و اعمال وارده در این شب مرتبط بوده و یا مباحثی از آن به این موضوع پرداخته است، در مخزن کتب خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.
سید محمدرضا فاضل هاشمی در این باره توضیح داد: از جمله نسخ خطی موجود در گنجینۀ آستان قدس، «روضه الواعظین» از فتال نیشابوری است که در موضوع اخبار و احادیث شیعه تألیف شده و یکی از مباحث آن، در فضیلت اعمال ماه رجب از جمله اعمال لیله الرغائب است.
وی به چهار نسخۀ دیگر اشاره کرد و افزود: «لوایع صاحبقرانی» که شرح علامه محمدتقی مجلسی از من لایحضره الفقیه ابن بابویه است، «امالی» شیخ صدوق در فضیلت اعمال رجب، «مصباح» کفعمی و «مختصر مصباح» از شیخ طوسی نیز در مخزن خطی موجود است که از هر کدام نسخه‌های نفیس فراوانی نگهداری می‌شود.
فاضل هاشمی در پایان از برخی نسخ چاپ سنگی یاد کرد و گفت: «فوائد الرجبیه» از شیخ عباس قمی، «قسطاس المستقیم» از ابراهیم کاشانی، «ادعیۀ مأثوره» به ضمیمۀ اعمال ماه رجب و شعبان، «تحفۀ احمدیه» و «رسالۀ شریفۀ رجبیه» از آیتی قائینی چاپ 1312 قمری از جمله نسخه‌های ارزشمندیست که در کتابخانۀ مرکزی آستان قدس موجود است.
گفتنی است که لیله الرغائب به معنی شب بخشش بسیار، به نخستین شب جمعۀ ماه رجب گفته می‌شود که در این شب، فرشتگان بر زمین نزول می‌کنند تا رحمت الهی را به جامعۀ بشری عرضه نمایند. در سال جاری، بنا به نظر همۀ مراجع تقلید، 23 اسفندماه 97، شب لیله الرغائب اعلام شد.
 
1397/12/23 پنجشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 8