بیش از 250 منبع اطلاعاتی از پروین اعتصامی

بیش از 250 منبع اطلاعاتی با موضوع پروین اعتصامی در کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی موجود است که در این میان یک مرقع هنری نفیس از اشعار این بانوی ادیب به چشم می‌خورد.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، بیش از 250 منبع اطلاعاتی با موضوع پروین اعتصامی در قالب منابع چاپی به زبان‌های فارسی و عربی و لاتین، منابع شنیداری و دیداری، مرقع خطی، پایان‌نامه‌های پژوهشی و نشریه، در کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که در این میان، مرقع هنری نفیس از اشعار این بانوی ادیب، مهم‌ترین این منابع است.
این مرقع هنری، به قلم ابوالقاسم صالح‌زادۀ یزدی به خط شکستۀ نستعلیق 11 سطری در سال 1409 قمری کتابت شده و به دست هاشم ظریف تبریزیان به صورت هنرمندانه‌ای تذهیب شده است.
ترجمۀ کامل ديوان اشعار پروين اعتصامي به زبان انگليسي، کتاب «ديوان اختر چرخ ادب ملکه النساء و الشواعر پروين اعتصامي» به زبان عربی و مجموعۀ مقالات و قطعات اشعار که به مناسبت درگذشت اولين سال وفات بانو پروين اعتصامي نوشته و سروده شده است و اظهارنظرها و تاريخچۀ زندگاني پدر شاعر، از جمله منابع موجود است.
از دیگر کتب چاپی با این موضوع، ديوان قصائد و مثنويات و تمثيلات و قطعات پروين اعتصامي، «آئينه پروين»، «طوطي و کيسۀ شکر»، «اختر چرخ ادب»، گزیدۀ اشعار، «پروین» با موضوع زندگي‌نامۀ داستاني پروين اعتصامي، حکيم‌بانوي شعر فارسي، شخصيت زن در ديوان پروين اعتصامي و سيد محمدحسين شهريار، ديوان پروين اعتصامي همراه با شانزده تصوير رنگي، «تهمت شاعري» با موضوع تحقيقي در احوال و پژوهشي در ديوان اشعار پروين اعتصامي و «زندگي‌نامۀ شاعران ايران از آغاز تا عصر حاضر» را می‌توان نام برد.
 
1397/12/23 پنجشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 11