نسخه‌های خطی از عطار نیشابوری به قدمت عهد شاعر

در گنجینۀ نسخه‌‌های خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی، افزون بر 150 نسخۀ خطی و چاپ سنگی از آثار عطار نیشابوری نگهداری می‌شود که قدمت برخی نسخه‌ها به عصر شاعر برمی‌گردد.
به گزارش روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس رضوی، کارشناس‌مسئول مخزن کتب خطی این سازمان با اعلام وجود بیش از 150 نسخۀ خطی و چاپ سنگی از عطار نیشابوری در این مرکز، تصریح کرد: یکی از آثار پرآوازۀ عطار نیشابوری «منطق‌الطیر» است که نسخۀ آستان قدس، دارای حاشیه و به خط نستعلیق 12 سطری، در قرن 13 قمری کتابت شده است.
سید محمدرضا فاضل نیشابوری به نسخۀ نفیسی از «ولدنامه» اشاره کرد و گفت: این تألیف عطار را گاه «پسرنامه»، «پندنامه» یا «نصیحت‌نامه» می‌خوانند که نسخۀ آستان قدس به خط «شکرالله لاجوردی» در سال 1271 قمری کتابت شده و دارای سرلوح مذهّب و مرصّع است.
وی افزود: «اسرارنامه» که همراه با پنج مثنوی دیگر شامل «مصیبت‌نامه»، «اشترنامه»، «خسرونامه»، «الهی‌نامه» و «منطق‌الطیر»، به خط کتابتی نستعلیق 19 سطری، در سال 1005 قمری در لاهور توسط «محمد سعید تربتی»، در یک مجموعه کتابت شده، یکی از نسخه‌های نفیس این گنجینه است.
فاضل نیشابوری در ادامه، از دو نسخۀ شاخص این مجموعه یاد کرد و گفت: «تذکره‌الاولیاء» کتابت قرن 10 قمری، دارای جلد تیماج زرکوب و دارای ترنج و سرترنج و «الهی‌نامه» به خط کتابتی نستعلیق 13 سطری که با «اسرارنامه»، «بلبل‌نامه»، «وصلت‌نامه»، «روشنایی‌نامه» و «فتوت‌نامه» در یک مجموعه به سال 845 کتابت شده است، در مخزن کتب خطی نگهداری می‌شود.
وی در پایان، آثار این عارف و شاعر ایرانی بلندآوازۀ ادبیات فارسی را که در پایان سدۀ ششم و آغاز سدۀ هفتم می‌زیسته است، برشمرد و یادآور شد: آثار وی به نظم و نثر، شامل دیوان اشعار، منطق‌الطیر، تذکره‌الاولیاء، الهی‌نامه، بلبل‌نامه، اسرارنامه، خسرونامه، مختارنامه، بی‌سرنامه، هیلاج‌نامه، جوهرالذات، مصیبت‌نامه، پندنامه، اشترنامه، فتوت‌نامه و ولدنامه یا پسرنامه است که نسخه‌های ارزشمندی از آن‌ها در کتابخانۀ آستان قدس موجود است.
گفتنی است که در گنجینۀ نسخ خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی، بیش از 53 هزار کتب خطی نگهداری می‌شود که از این میان افزون بر 7200 نسخه در موضوع ادبیات است. همچنین تعداد قرآن‌های خطی و جزوات قرآنی این مجموعه، به تعداد بیش از 20 هزار و 400 می‌رسد.
 
1398/1/24 شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 18