معرفی کتاب«جلوه امامت در افق دانش»
۱۳۹۹-۰۵-۰۷
همزمان با سالروز شهادت امام پنجم شیعیان حضرت محمد باقر(ع) کتاب «جلوه امامت در افق دانش» از آثار بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی معرفی شد.

 اين كتاب به شیوه تحقيقي و با ارجاع هاي سندي معتبر در پاورقي، در 5 فصل تنظيم شده است و از لحاظ تحقيقي بودن و ارجاع به سندهاي گوناگون، بسيار با اهميت و از معدود كتاب هايي در اين موضوع است كه به فارسي به نگارش درآمده است.
کتاب «جلوه امامت در افق دانش» به قلم «احمد ترابی» نوشته شده است؛ در فصل نخست این اثر به معرفی زندگی امام محمد باقر(ع) از ولادت تا شهادت پرداخته شده و موضوعاتی همچون، ولادت، تبار والاي امام باقر(ع)، نام وكنيه، القاب، فرزندان و همسر آن حضرت، شهادت، امامت باقرالعلوم(ع)، دلايل امامت، ويژگي ها و شايستگي هاي ضروري امام، انتخاب الهي، برترين انتخاب، كمال‌ها و كرامت‌ها و... از دیگر مباحث این فصل است.
نويسنده در فصل دوم به زندگاني علمي آن حضرت پرداخته و امام باقر(ع) را در انديشه تشيع و اهل تسنن بررسي كرده است. او سپس با ابتكاري جالب شاگردان آن حضرت را نام مي‌برد و سپس جلوه‌هايي از معارف باقري را برای خواننده بیان می کند؛ نویسنده از مبارزات امام با انديشه خوارج و توهمات قدريه، جبريّه، غاليان و... پرده برداشته و ما را با سياست هاي آن حضرت در زندگي علمي با عنوان هاي تبيين معارف اصولي دين، ارجاع امت به قرآن و مبارزه با قياس در ميدان اجتهاد و سرانجام تعليم فقه و شيوه‌هاي صحيح اجتهاد، آشنا مي‌كند.
همچنین فصل سوم این کتاب زندگي سياسي امام باقر(ع) اعم از بينش سياسي امام(ع) و شرايط سياسي دوران امام و خلفاي معاصر و قيام هايي كه در زمان آن حضرت به وقوع پيوسته و مواضع آن حضرت در مقابل آن حوادث را بيان مي‌كند.
در فصل چهارم این کتاب نیز به زندگي اجتماعي امام باقر(ع) و تلاش او، تأثير او در جامعه، مرجعيت و پاسخ گويي به پرسش هاي مردم، و زندگي شرافتمندانه امام پرداخته شده و همچنين نماهايي از عبادت ها، دعاها و نيايش‌هاي آن حضرت بر پرده ذهن خواننده به تصوير کشیده می‌شود.
نویسنده در فصل پنجم كه از فصول مهم كتاب است، با توجه به برخي سخنان امام باقر(ع)، پيام‌ها، حكمت ها و درس هايي را از مكتب آن حضرت به مخاطب هديه مي‌دهد.

مؤلف/نویسنده/عکاس:
منبع:
https://news.razavi.ir/fa/216673
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید